Kaliningrad - miasto na wskroś europejskie

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 14:54
Zaledwie pięćdziesiąt kilometrów od północnej granicy Polski leży to półmilionowe miasto. Dziś nazywa się Kaliningrad. Dawniej, gdy granice przebiegały inaczej, było pruskim Königsbergiem, ale także Królewcem. 
Kaliningrad
KaliningradFoto: Belikart/Shutterstock.com

shutterstock_365792627 seul korea 1200.jpg
Koreańska jesień - wybieramy się na październikowy spacer po Seulu

- Dla większości turystów z Polski to miasto wydaje się dość postsowieckie, być może nawet trochę brzydkie. Przede wszystkim mam na myśli centrum, które zostało zniszczone w czasie wojny i nigdy nie powróciło do dawnej świetności. Ale zwiedzając Kaliningrad, z czasem odkrywamy pozostałe części miasta i nagle okazuje się, że są tam miejsca pełne niespodzianek i tajemnic. Wrażenia ostatecznie są bardzo pozytywne - opowiadała Paulina Siegień. 

Posłuchaj
13:12 czwórka kaliningrad 2021_10_28-08-16-36.mp3 O historii Kaliningradu i współczesnym obrazie tego miasta opowiada Paulina Siegień (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

shutterstock odessa 1200.jpg
Odessa - owoce morza, zabytki i katakumby. "Prawdziwy fitness dla wyobraźni"

W zależności od epoki, położenie Kaliningradu mogło być ogromną zaletą, ale i wielkim przekleństwem. Jak opowiadała gość Czwórki, to miasto "od zawsze związane było z wojną". - Początki tego miasta to podboje krzyżackie - opowiadała gość Czwórki. - Potem, podczas drugiej wojnie światowej, znowu było ono strategiczne militarnie.

Zobacz więcej Podróże z Czwórką >>>

Na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego stulecia do Kaliningradu zaczęli przyjeżdżać niemieccy turyści. Dziś, jak mówiła Paulina Siegień, jest ich już mniej. - To było głównie pokolenie ludzi urodzonych jeszcze przed wojną. Z czasem okazało się, że ich dzieci i wnuki nie są zainteresowane odwiedzaniem tamtych stron - opowiadała. Kaliningrad jest jednak otwarty dla turystów, choć pandemia pokrzyżowała wiele planów. - Mieszkańcy bardzo zainteresowani historią swojego miasta i ciekawi ich, skąd wywodzą się ich tradycje i jaka była geneza wielu historycznych wydarzeń - podkreślała ekspert.

Posłuchaj także:

Książka "Miasto Bajka, wiele historii Kaliningradu" ukazała się 8 września. - W Kaliningradzie najbardziej fascynuje mnie to, jak mieszkańcy tego miasta, i całego regionu, widzą siebie, swoje miejsce w świecie i Europie, jak postrzegają siebie w Rosji, a także jak starają się opowiadać sobie swoją własną historię - mówiła gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Paulina Siegień (autorka książki "Miasto Bajka, wiele historii Kaliningradu")

Data emisji: 28.10.2021

Godzina emisji: 08.15

kd

Czytaj także

Wyspa Uløya czeka na polskich humanistów

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 10:31
Na przełomie 2021 i 2022 roku sześciu autorów literackich pojedzie na norweską wyspę Uløya. To nagroda i cel wyprawy w konkursie "Bez maski. Warsztaty w Arktyce". Organizuje go Fundacja Identitas. I to właśnie w osamotnionej bazie za kręgiem polarnym odbędą wyjątkowe warsztaty. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Alaska. Witajcie na końcu świata, gdzie łosia spotyka się codziennie

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2021 11:00
Alaska to miejsce, w którym przyroda zachwyca i onieśmiela. Jednocześnie to najdroższy ze stanów USA, gdzie obywatele dostają "miły finansowy dodatek" by wciąż tam mieszkali. 
rozwiń zwiń