Krem do opalania. Przed jakim promieniowaniem nas chroni?

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2023 11:33
Wciąż jeszcze trwa lato. W czasie kąpieli słonecznych nie zapominajmy o kremach z filtrem. Polscy naukowcy sprawdzili, przed czym dokładnie nas chronią, a przed czym jednak nie. 
Czy kremy do opalania są skuteczne?
Czy kremy do opalania są skuteczne? Foto: Shutterstock.com/Ground Picture
  • Polscy naukowcy przetestowali popularne kremy z filtrem. Badali je pod kątem ochrony przed promieniowaniem podczerwonym. 
  • Przebadane produkty takiej ochrony nie dawały, mimo zapewnień producentów. Wszystkie zaś dobrze chronią przed promieniowaniem ultrafioletowym. 
  • Promieniowanie podczerwone, tak jak ultrafioletowe, może negatywnie wpływać na naszą skórę. 
  • Do przebadania kremów naukowcy użyli kosmicznych metod badawczych. 
  • Mimo negatywnych wyników badań kremów pod względem ochrony przed promieniowaniem podczerwonym naukowcy podkreślają, by stosować kremy z filtrem. Ochrona przed promieniami ultrafioletowymi jest nam niezbędna. 

Polscy naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach przebadali popularne kremy z filtrem i okazało się, że deklaracje producentów mają niewiele wspólnego z prawdą. Kremy do opalania z filtrem nawet w najmniejszym stopniu nie chronią nas przed szkodliwym promieniowaniem podczerwonym, ale chronią przed ultrafioletowym. 

Naukowcy w ramach pionierskiego badania przetestowali 18 kosmetyków dostępnych na polskim rynku, które każdy z nas może kupić. - Preparaty, które badaliśmy, doskonale sprawdzały się w ochronie przed promieniowaniem ultrafioletowym. Natomiast zupełnie nie sprawdzały się w ochronie przed promieniowaniem podczerwonym, mimo tego że na opakowaniach wielu z nich producent taką informację umieszczał - mówi profesor Sławomir Wilczyński kierownik Katedry i Zakładu Podstawowych Nauk Biomedycznych Wydziału Nauk Farmaceutycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.


Posłuchaj
03:19 czwórka pierwsze słyszę 29.08.2023 kremy.mp3 Przed czym chronią nas kremy z filtrem? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Czym jest promieniowanie podczerwone?

Badacz wyjaśnia, że promieniowanie podczerwone to inaczej ciepło. Jest ono promieniowaniem, które w spektrum światła słonecznego umieszczone jest za promieniowaniem widzialnym. - Niesie ono ze sobą znacznie mniej energii niż promieniowanie ultrafioletowe, przed którym standardowo chronimy się różnymi preparatami - mówi rozmówca Martyny Ogonek. - Jednak ostatnie badania jednoznacznie wskazują, że może ono również mieć negatywny wpływ na skórę. Stąd powstała koncepcja, aby również przed tym promieniowaniem się chronić. 

Kosmiczne metody badawcze

Zanim naukowcy zrobili testy, musieli opracować metodę badawczą. Tu pomocne okazały się technologie wykorzystywane na co dzień w przemyśle kosmicznym i lotniczym. - Próbowaliśmy najpierw opracować metodykę, która by nam pozwoliła takie pomiary wykonać - zdradza profesor Wilczyński. - Okazało się, że jedynymi narzędziami, które są możliwe do wykorzystania w tym badaniu, są reflektometry i emisjometry, wykorzystywane w przemyśle kosmicznym i lotniczym.

Te urządzenia pozwalają ocenić, ile ciepła odbija materiał stosowany np. do budowy samolotu czy rakiety. Opracowana metoda badawcza skłoniła naukowców Śląskiego Uniwersytetu Medycznego do kontaktu z Europejską Agencją Kosmiczną, bo tylko ona ten sprzęt posiadała. - Pierwsze badania wykonaliśmy właśnie u nich. Do kolejnych etapów badań zakupiliśmy odpowiednie urządzenia - przyznaje naukowiec. 

Kremy do opalania - nie rezygnuj z nich

Wyniki badań kremów do opalania mocno negatywnie zaskoczyły naukowców. Mimo to podkreślają, by nie rezygnować z ich stosowania. - Nasze badania dotyczą promieniowania podczerwonego, a musimy w większym stopniu chronić skórę przed promieniowaniem ultrafioletowym, bo to ono niesie ze sobą więcej energii i ono przynosi więcej negatywnych skutków oddziaływania na skórę - wyjaśnia rozmówca Czwórki. - Stosujmy preparaty do opalania jak najczęściej, w dużej ilości. A my pracujemy nad składnikami, które ochronią skórę także przed promieniowaniem podczerwonym - deklaruje.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek

Data emisji: 29.08.2023

Godzina emisji: 09.45

pj

Czytaj także

Zielony plac św. Piotra w Watykanie? Czas na dyskusję o klimacie

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2023 11:14
Plac św. Piotra przyciąga tłumy turystów o każdej porze roku. Zbyt zielono tam nie jest, co szczególnie latem doskwiera pielgrzymom. Swoim wyjątkowym projektem zazielenienia placu dyskusję na ten temat rozpoczęła pracownia mossmoss. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nawyki konsumenckie Polaków. "Oszczędzamy planetę i pieniądze"

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2023 09:40
W środowisku rozkłada się od 100 do 400 lat, my korzystamy z z niej  średnio przez około 25 minut. Tyle potrzebujemy, żeby wrócić do domu, rozpakować zakupy i "foliówkę" wyrzucić  do kosza na śmieci. I chociaż teoretycznie można poddać taką reklamówkę recyklingowi to w praktyce często nie jest to opłacalne. Na szczęście okazuje się, że sprzedaż foliowych torebek w Polsce spada.  
rozwiń zwiń