Odnawianie mebli. Stara komoda może nas znów oczarować

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2023 18:03
Nasze mieszkania pełne są mebli: stołów, biurek, krzeseł, komód, szafek. Niektóre z nich z pewnością dawno straciły swój blask, ale to nie znaczy, że mają trafić na śmietnik. Odnawianie mebli to świetna metoda na stworzenie nowego charakteru wnętrza. 
Odnawianie mebli może mieć działanie terapetyczne
Odnawianie mebli może mieć działanie terapetyczneFoto: shutterstock/StockLite
 • Odnawianie mebli to doskonały sposób na przemianę wnętrz swego mieszkania. 
 • Każdy mebel może zyskać nowe barwy. Aby dobrać farby musimy wiedzieć z czego jest wykonany. 
 • Pierwszy krok w renowacji to koncepcja na nowy mebel. A dalej: mycie, odłuszczanie, zmatowienie, podkład i malowanie. Na koniec zabezpieczenie. 
 • Jest mnóstwo pomysłów na odnawianie mebli. Dodatkowo taka praca ma też działanie terapeutyczne

Karolina Pach od lat zachęca do zmieniania przestrzeni wokół siebie, podpowiada jak dać starym komodom nowe życia. Podkreśla też, że własnoręczne odnawianie mebli może mieć działanie terapeutyczne.

Zachęcam do włączania w swoje wnętrza kolorowych mebli, takich akcentów, które, gdy się widzi to można jedynie powiedzieć "Ooo! Wow" - mówi projektantka z Hokus Pokus Home.  

Odnawianie mebli - Jak przemalować meble na inny kolor?

Zdarza się, że mamy w mieszkaniu mebel, który jest nudny, ale za to był tani i jest bardzo praktyczny. - Właśnie takie meble, często też meble sieciówkowe są idealne do tego, żeby coś z nimi zrobić - mówi gość Marty Hoppe. - Tu nie ma się czego bać. Bardzo trudno jest nieodwracalnie zniszczyć mebel.  

Najłatwiejsza zmiana, jakiej możemy dokonać to wymiana gałek lub uchwytów w naszych szafkach. Karolina Pach zachęca jednak, żeby iść dalej. 

- Nasz pierwszy krok to koncepcja, pomysł na mebel - wyjaśnia. - Warto wiedzieć z czego dany przedmiot jest wykonany, by dobrać do niego odpowiednie narzędzia, podkłady i farby. Nie jest prawdą, że z meblem z okleiną nie da się nic zrobić. Trzeba do danego mebla wybrać dobrą metodę, każdy mebel jest do przerobienia - podkreśla. 


Posłuchaj
19:57 czwórka pierwsze słyszę 29.09.2023 meble.mp3 Jak odnawiać meble podpowiada Karolina Pach (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Gdy mamy już nowy pomysł na naszą komodę możemy przystąpić do prac. Kolejne kroki to:

 • umycie mebla 
 • odtłuszczenie go
 • zmatowienie
 • następnie kładziemy odpowiedni podkład, dobieramy go do materiału, z którego zrobiony jest mebel. 
 • Możemy przystąpić do malowania. 


Jak zmienić wygląd starych mebli?

By odnawiać meble wcale nie zawsze musimy je malować. Można też skorzystać z naklejek meblowych tzw. transferów. 

Trend na odnawianie mebli jest duży i stale rosnący. Każdy może mieć inny pomysł na renowacje swojego mebla. W każdym wypadku kroki działania są te same:

 • koncepcja
 • przygotowanie i malowanie
 • zabezpieczenie. 


Karolina Pach chętnie sięga po sztukaterię przy odnawianiu mebli. Przyznaje, że uwielbia wszystkie trójwymiarowe elementy. - Decydując się na to rozwiązanie nie korzystajmy z listew styropianowych, to musi być coś trwalszego - podkreśla. - Dziś sztukateria to nie tylko trójwymiarowe listwy, ale też rozbudowane dekory: liście, ptaki, kwiaty. 

Odnawianie mebli spod śmietnika

Czasem zdarza się, że interesujący mebel zobaczymy na wystawce pod śmietnikiem. On może okazać się prawdziwym skarbem. - Możemy tam znaleźć meble, które są dużo lepsze gatunkowo niż te, które są dostępne dziś w salonach meblowych czy sieciówkach. Trzeba jednak uważać na kilka aspektów - ostrzega gość Czwórki. - Najtrudniejsze sprawy to: zapach i mieszkańcy mebla. 

Drażniący, trudny, stęchły zapach starej komody możemy próbować wyeliminować za pomocą domowych lub przemysłowych środków. - Do wnętrza możemy włożyć miseczkę z kawą czy sodą i czekać, ale nie ma tu 100 procent gwarancji, że to pomoże - mówi ekspertka. - Są też podkłady blokujące zapach, można ich użyć. 

Uważajmy też na drewnojady mieszkające w meblach. Gdy przyniesiemy taki "zamieszkały" mebel do domu robaki mogą przenieść się na inne nasze meble. - Warto zaczekać z przyniesieniem nowego "mieszkańca" do domu, zrobić mu kwarantannę - poleca Karolina Pach. 

W domowym warsztacie możemy też poradzić sobie z meblem, który zmókł, pod warunkiem, że nie jest zbudowany z płyty meblowej, która puchnie pod wpływem wody. 

Ile kosztuje odnawianie mebli?

Karolina Pach przyznaje, że samodzielne odnawianie mebli może być bardzo kosztowe, jeśli tylko nasza fantazja pójdzie za daleko. Zwykle koszt odnowienia mebla jest mniejszy niż zakup nowego, nawet w sieciówce. 

Dodatkowym plusem jest niezwykłe działanie takiej pracy. Czwórkowy gość twierdzi, że to doskonały relaks a nawet działanie terapeutyczne. - To świetna odskocznia od dnia codziennego - podkreśla. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Karolina Pach (Hokus Pokus Home) 

Data emisji: 29.09.2023

Godzina emisji: 08.15

pj

Zobacz więcej na temat: Czwórka Marta Hoppe hobby
Czytaj także

Wbijamy za gary. Foodini i jego przepisy na proste dania

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2023 11:40
- Gotować dla innych to chyba największy wyraz troski, jaki można komuś ofiarować. To jest coś, co napędza mnie w kulinarnej pasji - opowiada Foodini. Marcin Wójcik jest blogerem kulinarnym, który namawia innych, by "wbijali za gary".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Głodek Chef: w kuchni wyobraźnia nie ma końca

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2023 14:10
- Głodek Chef to ja. Jako kucharz lubię szaleć i kombinować. Wychodzę z założenia, że jak już "zna się nuty" można zaimprowizować wszystko - mówi Filip Głodek. 
rozwiń zwiń