Na stres, zmęczenie i samotność. Słodycze jak pigułki szczęścia

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2023 15:50
- Słodycze to stały element naszego życia. - Jemy je nie tylko dlatego, że lubimy. Słodyczami regulujemy sobie nastrój i nie myślimy o tym, jakie skutki to przyniesie w przyszłości - mówi psychodietetyk Mikołaj Choroszyński. 
Cukier i tłuszcz zawarty w słodyczach wpływają na ośrodek nagrody.
Cukier i tłuszcz zawarty w słodyczach wpływają na ośrodek nagrody. Foto: Shutterstock/Dean Drobot
  • 91 proc. Polaków kupuje słodycze, 84 proc. przyznaje, że lubi je jeść. 
  • Cukier i tłuszcz zawarty w słodyczach wpływają na ośrodek nagrody. To sprawia, że od stanu po zjedzeniu łakoci możemy się uzależnić.
  • Wyróżniamy około 180 negatywnych skutków spożycia zbyt dużej ilości cukru. Wśród nich m.in. nadwagę, otyłość oraz zaburzenia w rozwoju poznawczym i emocjonalnym u dzieci.

Po słodycze sięgamy z nadzieją na życie bez zmęczenia, niewyspania, głodu, pragnienia, niepokoju, lęku, złości, stresu. Wystarczy słodki kęs, aby wprawić się w błogi stan, poprawić sobie samopoczucie, albo żeby zapomnieć. Tymczasem to najprostsza droga do psychicznego uzależnienia.

Produkty "wysokiego ryzyka"

W grupie produktów "wysokiego ryzyka" są nie tylko wyroby czekoladowe, ciastka i żelki, ale też słone paluszki, chipsy, fast food a nawet pizza, czyli wszystko to, co zawiera w sobie cukier, tłuszcz i białą mąkę - wymienia gość Czwórki. - To mieszanka wysoce nagradzająca, którą łatwo poprawić sobie samopoczucie, ale na krótko. Organizm dostaje zastrzyk hormonalnej odpowiedzi, a do mózgu dociera informacja, że jest OK, że czujemy się przyjemnie.

Ciastko na samotność

Efekty codziennego jedzenia słodyczy są druzgocące, ponieważ systematyczne spożywanie przyczynia się do otyłości, wystarczy 10-15 lat aby rozwinęła się cukrzyca typu drugiego.

- Słodyczami zajada się też samotność i ten problem staje się coraz bardziej powszechny. Dotyczy to nawet osób, które mają rodziny, ale z którymi nikt nie rozmawia o tym, jak się czują - przyznaje rozmówca Weroniki Puszkar. - W tej sytuacji ciastka są jedynym ujściem dla przyjemności. Słodycze stają się przyjacielem, który pociesza.

Posłuchaj
17:22 CZWÓRKA Czwórka do piatej - slodycze 21.07.2023.mp3 Nie zajadaj stresu steru słodyczami - rozmowa z psychodietetykiem Mikołajem Choroszyńskim (Czwórka do piątej/Czwórka)

Czy cukier uzależnia?

Cukier i tłuszcz zawarty w słodyczach wpływają na ośrodek nagrody. To sprawia, że od łakoci jesteśmy w stanie się uzależnić. Słodycze tuż po ich zjedzeniu dodają nam sił i energii, jednak trwa to tylko krótki moment. Badania wspólnie przeprowadzone przez brytyjskich i niemieckich naukowców wykazały, że sięganie po cukier w celu poprawy samopoczucia może przynieść wręcz odwrotny skutek. W ciągu godziny od spożycia słodyczy spada koncentracja i wzrasta zmęczenie.

- Nie ma jednoznacznych badań, które wskazywałby, że cukier uzależnia człowieka. Zwierzęta tak, co zostało udowodnione, ale przyznam się, że nie znam nikogo, kto w przypływie emocji rzuciłby się na cukiernicę i wyjadł z niej całą zawartość - mówi Mikołaj Choroszyński. - Bardziej chodzi o to, że uzależniamy się od stanu, który odczuwamy po zjedzeniu słodyczy i chcemy do niego wracać. 

Sprawdź też:

Kto może jeść słodycze, a kto powinien uważać?

Wyróżniamy około 180 różnych, negatywnych skutków spożycia zbyt dużej ilości cukru. Jednym z nich jest przyśpieszenie procesu starzenia, przez co skóra traci blask i elastyczność, uwidaczniają się zmarszczki. Działa też niekorzystnie na rozwój poznawczy i emocjonalny dzieci. - Jedna z moich pacjentek, która mieszka w Kopenhadze, powiedziała mi, że musi ukrywać się z jedzeniem słodyczy, bo w Danii nie ma na to społecznego przyzwolenia. To znaczy chodzi się do kawiarni i zjada coś dobrego, ale nie częściej niż raz w tygodniu - opowiada gość Czwórki. - Tymczasem jedzenie słodyczy uzależnione jest od trybu życia. Jeśli jest on aktywny, możemy pozwolić sobie na więcej, jeśli natomiast mało się ruszamy, to warto przyjrzeć się, ile tych batoników jemy i przede wszystkim - w jakich okolicznościach.

Jak ograniczyć jedzenie słodyczy?

- Wysypiać się - mówi psychodietetyk. - Są badania, które pokazują, że wystarczy spać godzinę mniej niż potrzebuje nasz organizm, żeby następnego dnia zjeść 385 kalorii więcej. Dla moich pacjentów problemem jest też nocne podjadanie. Kończą pracą, przychodzą do domu, nastaje wieczór, czują się senni i wtedy pojawia się siln chęć, by zjeść coś słodkiego. Zazwyczaj namawiam ich, żeby w takiej sytuacji po prostu położyli się wcześniej do łózka, a nie regulowali zmęczenia batonikiem, bo to tylko pozorny ratunek. 

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Weronika Puszkar

Goście: Mikołaj Choroszyński (psychodietetyk)

Data emisji: 21.07.2023

Godzina emisji: 14.15

kul


Zobacz więcej na temat: Czwórka słodycze zdrowie
Czytaj także

Jak obniżyć nasz wiek biologiczny i opóźnić starość? "Teoretycznie to możliwe"

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2023 16:19
- Wiek biologiczny jest elastyczny. Teoretycznie można nieco opóźnić procesy starzenia się, zachodzące w naszych organizmach - tłumaczyła Wiktoria Mastej z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zbędne kilogramy to stygmat". Jak wspierająco mówić o otyłości?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2023 15:30
Słowa mają moc oddziaływania na emocje i samoocenę. Dobrze wiedzą o tym osoby chorujące na otyłość. "Świnia", "grubaska", "spasiony leń" - takie słowa słyszą na co dzień, a ze stygmatyzacją z powodu wagi spotykają się na każdym kroku. 
rozwiń zwiń