Centrum Dietetyczne Online - darmowe e-wizyty

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2023 10:34
Nasz styl życia wpływa bezpośrednio na nasze zdrowie. Aktywność fizyczna, spokojny sen, prawidłowa dieta to sekret dobrego samopoczucia. Pracownicy Centrum Dietetycznego Online i ich darmowe porady pomogą sprawnie wdrożyć to w życie. Zapisz się na darmową wizytę. 
O Centrum Dietetycznym Online opowiada Izabela Pawluk, dietetyk i koordynator Centrum Dietetycznego Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej.
O Centrum Dietetycznym Online opowiada Izabela Pawluk, dietetyk i koordynator Centrum Dietetycznego Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej.Foto: Czwórka/Martyna Ogonek
 • Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej powstało w 2017 roku. Jego celem jest edukacja społeczeństwa w zakresie zdrowego żywienia i stylu życia. 
 • Wielu Polaków cierpi na nadmiar masy ciała - otyłość lub nadwagę. 
 • W Centrum Dietetycznym Online możemy skorzystać z darmowej wizyty online u dietetyka, psychodietetyka czy fizjoterapeuty. 
 • Do wizyty nie potrzebujemy skierowania. Mogą z niej skorzystać osoby zdrowe i chore. 

Brak aktywności fizycznej, zła dieta mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Niestety wielu z nas nic z tym nie robi, tłumacząc się, że opieka dietetyka czy fizjoterapeuty to duży wydatek. Tymczasem dzięki Narodowemu Centrum Edukacji Żywieniowej z takiej porady możemy skorzystać za darmo. Nie musimy mieć skierowania i możemy mieszkać w dowolnym miejscu na świecie - istotne jest jednak podłączenie do internetu. 

Ruch, sen, odżywianie - klucz do zdrowia

Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej powstało w 2017 roku. Naszym celem jest edukacja społeczeństwa w zakresie zdrowego żywienia i stylu życia - mówi Izabela Pawluk, dietetyk i koordynator Centrum Dietetycznego Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej. - W naszym życiu ważne jest to:

 • czy się ruszamy,
 • czy sen jest odpowiedni,
 • czy nie stresujemy się za dużo. 

To wszystko jest ważne. Naszą misją jest to, żeby pomagać Polakom, zmieniać ich nawyki żywieniowe i poprawiać ich komfort życia - podkreśla. 


Posłuchaj
04:57 czwórka pierwsze słyszę 25.10.2023.mp3 Na darmowe wizyty u dietetyka zaprasza Centrum Dietetyczne Online (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Polacy dużo i chętnie mówią o dietach. Wydawałoby się, że nasza świadomość dotycząca prawidłowych nawyków żywieniowych wzrasta, ale statystyki nie są imponujące. - Co drugi-trzeci Polak ma nadmiar masy ciała - jest to nadwaga albo otyłość - zdradza ekspertka. - Otyłość to choroba, działania, które prowadzimy, są więc tym bardziej istotne, zarówno jeśli chodzi o prewencję, jak i leczenie nadmiaru masy ciała i innych chorób.

Centrum Dietetyczne Online - za darmo

Z myślą o osobach szukających profesjonalnej pomocy w zmianie stylu życia powstało Centrum Dietetyczne Online. To platforma, za pośrednictwem której można całkowicie za darmo porozmawiać z:

 • dietetykiem,
 • psychodietetykiem,
 • fizjoterapeutą.

- Wystarczy założyć konto na naszej stronie (cdo.pzh.gov.pl), wypełnić ankietę zdrowotną i żywieniową, wybrać termin i wtedy połączyć się ze specjalistą. To żywy człowiek, który w czasie 30-minutowej wizyty może nam pomóc - wyjaśnia rozmówczyni Martyny Ogonek. - Możemy też skorzystać z porady rodzinnej z dzieckiem, wtedy wizyta jest dłuższa. 

Na każdej z takich wizyt możemy dostać od specjalisty zalecenia żywieniowe dostosowane indywidualnie do naszych potrzeb. Takie porady nie wymagają skierowania, a mogą z nich skorzystać osoby chore i zdrowe. - Porady są całkowicie bezpłatne - finansowane z Narodowego Programu Zdrowia - zaznacza Izabela Pawluk. - To jedyna platforma z takimi usługami za darmo. 

Wizyta u dietetyka

W ramach działania Centrum Dietetycznego Online zrealizowano już 27 tysięcy wizyt. Wielu pacjentów decyduje się na serię spotkań ze specjalistą. - Rozmowa z dietetykiem pokazuje nam, gdzie jest problem, na czym warto się skupić. Takie spotkania mogą zmienić nasze nawyki żywieniowe. A systematyczność wizyt pomaga podsumować osiągnięcia, ustalić kolejne cele - ocenia dietetyk. - Praca małymi krokami daje dobre efekty. 

Specjaliści Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej regularnie publikują też:

 • materiały edukacyjne
 • przepisy
 • darmowe e-booki dotyczące suplementacji
 • zbilansowane pomysły na obiady szkolne
 • informacje np. na temat tego, ile białka faktycznie potrzebuje nasz organizm

Dieta i leki - to da efekt

- Staramy się odpowiadać na potrzeby pacjentów. To, z czym oni się do nas zgłaszają, jest inspiracją dla nas do tworzenia nowych artykułów, e-booków - zdradza specjalistka. - Piszemy o dietach związanych z sibo, czyli problemami z jelitami, z insulinoopornością, Hashimoto. Podkreślam, że nie trzeba być chorym, by do nas przyjść, choć w chorobie też pomożemy. Ważne jest, by wesprzeć proces farmakoterapii, działać razem, bo prawidłowe żywnie i leki dają pożądany efekt. 

W ramach Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej organizowane są warsztaty kulinarne, konkurs Zdrowa Rywalizacja, publikowane są pomoce dla nauczycieli czy porady dla seniorów. 

Zadanie finansowane ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025. Finansowane przez Ministra Zdrowia.


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek

Data emisji: 25.10.2023

Godzina emisji: 08.45

pj

Czytaj także

Polacy jedzą w pracy szybko i niezdrowo. "To nie sprzyja wydajności"

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2023 14:48
W pracy niemal każdego dnia spędzamy przynajmniej kilka godzin. Połowa badanych przyznaje, że łatwiej jest im wtedy zjeść pracy niezdrową przekąskę, niż przygotowywać pełnowartościowy posiłek, a aż 37 proc. badanych przyznało, że kończy dzień z uczuciem głodu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chińskie wzorce w naszej diecie. Sukces to holistyczne podejście

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2023 12:01
Wokół nas pełno jest przeróżnych diet, każda reklamowana jako najzdrowsza na świecie. Iwona Zasuwa jest zwolenniczką holistycznego podejścia do naszego organizmu i silnie zindywidualizowanego sposobu żywienia. 
rozwiń zwiń