Sylwester i stroje wieczorowe - jak przygotować się na bal?

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2023 07:30
W audycji między innymi zaprosimy na kolejną odsłonę cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych". Tym razem sprawdzimy skąd się wzięło określenie "sylwester". W programie również pojawi się temat modowy, a gościem Czwórki będzie Albert Borowiecki, z którym porozmawiamy o strojach wieczorowych. 
W audycji Pierwsze słyszę  m.in. sprawdzimy skąd się wzięło słowo sylwester.
W audycji "Pierwsze słyszę" m.in. sprawdzimy skąd się wzięło słowo "sylwester".Foto: shutterstock/oneinchpunch

Piątkowe wydanie programu zaczniemy od cyklu Czwórki "Ojczysty - dodaj do ulubionych", w którym poznajemy ciekawostki językoweO pochodzeniu wyrażeń z życia codziennego opowiada nasza reporterka Martyna Matwiejuk. A, że mamy koniec roku i za chwilę powitamy kolejny, to tym razem sprawdzi skąd się wziął "sylwester". Według autorów strony NCK "Ciekawostki językowe / Ojczysty - dodaj do ulubionych" określenie "sylwester" nie jest nazwą święta. Należy do kategorii  "nazwy obrzędów, zabaw i zwyczajów" i jako takie - zgodnie z zasadą ortograficzną nr 106 - musi być zapisywane małą literą (podobnie jak walentynki, andrzejki, mikołajki czy zaręczyny). Co jeszcze wiemy o pochodzeniu tego słowa? O tym przekonamy się po godzinie 7.30.

Jak sylwester, to i odpowiednia oprawa, a przede wszystkim strój. O tym wieczorowym, opowie w rozmowie z Kamilem Jasieńskim Albert Borowiecki z 4Gentleman. W Czwórce sprawdzimy, w jakich jeszcze sytuacjach strój wieczorowy obowiązuje i jak zmieniał się na przestrzeni dekad. 

W porannej audycji także gościem będzie Ewa Gutowicz, w sieci znana jako Let’s clay with Ewa. Jest ona autorką modelinowych figurek, a nam zdradzi jak się wykonuje takie cudeńka i na co zwracać uwagę, żeby wyszły jak najładniej. 

W audycji również zaprosimy na serwis kulturalny i sportowy. 

Zobacz także: 


***

Na audycję z cyklu "Pierwsze słyszę" w piątek (29.12) o godz. 7.00 zaprasza Kamil Jasieński.

aw/DS


Czytaj także

Mistrz Mowy Polskiej Mateusz Adamczyk o polszczyźnie z recyklingu

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2023 18:40
- Każde pokolenie ma swoje ulubione słowa. Czasami pochodzą one z przeszłości, czasami powstają na bazie zapożyczeń - wyjaśnia popularyzator wiedzy o języku i Mistrz Mowy Polskiej 2023 Mateusz Adamczyk. - Kiedyś młodzieżowy slang tworzył się w oparciu o grypserę, dziś w dużej mierze wywodzi się z angielszczyzny. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maciej Skiba: wymarzyłem sobie pracę modela, teraz myślę o muzyce

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2023 08:50
- Dla mnie modeling to nadal jest spełnienie marzeń. To drzwi, które otwierają różne możliwości - opowiada Maciej Skiba.  
rozwiń zwiń