Wypoczynek 2024. Gdzie warto pojechać na wakacje?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2024 14:30
W cyklu "Podróże małe i duże" sprawdzamy m.in., gdzie warto pojechać na wakacje. Tym razem powiemy o kierunkach, które mogą zyskać na popularności wśród podróżników ceniących sobie niezależność.
Kasia i Kuba podpowiadają, gdzie warto pojechać na wakacje w 2024 roku. Jedną z ich propozycji jest Namibia.
Kasia i Kuba podpowiadają, gdzie warto pojechać na wakacje w 2024 roku. Jedną z ich propozycji jest Namibia. Foto: shutterstock/Philipp Spatzl Fotografie
  • W cyklu Czwórki "Podróże małe i duże" podpowiadamy m.in., gdzie warto pojechać na wakacje.
  • Na 2024 rok mamy propozycje od Kasi i Kuby z bloga Dobra Podróż.
  • W swoich podróżach cenią sobie aktywny sposób spędzania czasu, wolność i niezależność. 
  • Wśród ich rekomendacji znajdują się nietypowe turystyczne kierunki: Uzbekistan, Oman i Namibia. 

Grecja, Turcja, Chorwacja to wciąż jedne z najpopularniejszych kierunków turystycznych wybieranych przez Polaków na wakacyjny wypoczynek. Wielu z nas decyduje się jednak na zwiedzanie miejsc mniej obleganych, należą do nich Kasia i Kuba z bloga Dobra Podróż. W rozmowie z Jeremim Angowskim podpowiadają, gdzie warto wybrać się na wakacje.

Gdzie warto pojechać na wakacje? Azja w zasięgu ręki

- Pierwsza propozycja to Uzbekistan. W dalszym ciągu panuje tam dyktatura, ale coraz bardziej otwiera się na turystów. Jest to ten kraj w Azji Centralnej, który ma najwięcej do zaoferowania - mówią podróżnicy. - Starożytne miasta, jak Samarkanda i Buchara, naprawdę robią kolosalne wrażenie. Najlepiej do Uzbekistanu wybrać się zimą lub wiosną, bo latem panują gigantyczne upały.

Według rozmówców Jeremiego Angowskiego największym wydatkiem są przeloty. Ceny biletów wahają się w okolicach 2 tysięcy złotych. - Potem jest już tylko tanio. Dobre jedzenie, fajne noclegi i lokalne przejazdy niedawno oddaną szybką koleją, możemy mieć za nieduże pieniądze - tłumaczą. - Porównując to do cen innych miejsc, Uzbekistan wskakuje do naszego rankingu jednego z najtańszych państw świata do odwiedzenia. Od marca mają zostać uruchomione z Polski bezpośrednie połączenia z tym krajem.  

 


Oman - trekking w wąwozie

Kolejną propozycją Kasi i Kuby jest Oman. Decydując się na wizytę w tym kraju, dobrze wynająć samochód z napędem 4x4. Oman to piękne krajobrazy i okoliczności przyrody. - To dobry kierunek dla osób, które cenią sobie przygodową i aktywną turystykę. Możemy skorzystać z licznych tras trekkingowych wśród kanionów, w których jest woda. Możemy więc iść wzdłuż wąwozu i możemy się kąpać po drodze - opowiadają. - Do tego mamy nieskończoną możliwość tras 4x4 po pustyniach. To niezapomniane wrażenia.

 

Namibia - dzika, afrykańska przyroda

Innymi miejscem godnym polecenia jest Namibia. Można tam pojechać za pośrednictwem biur podróży, jednak Kasia i Kuba namawiają do zorganizowania wyprawy we własnym zakresie. - Lubimy niezależność. To jest też nasz styl podróżowania - samodzielnie z autem 4x4 i namiotem na dachu. To, co jest ważne, to to, że możemy sobie wybrać, czy chcemy spać na dziko, czy też wykorzystywać tamtejszą infrastrukturę turystyczną, która jest bardzo zróżnicowana - tłumaczą podróżnicy. - Namibia to przede wszystkim piękno dzikiej przyrody, jakiej w Europie nigdzie nie uświadczymy. To kraj bardzo różnorodnej natury, a także parki narodowe, w których możemy obserwować dzikie zwierzęta.


Posłuchaj
07:51 CZWORKA/Reset - Podróż wakacje 10.01.2024.mp3 Wypoczynek 2024. Kasia i Kuba z bloga Dobra Podróż podpowiadają, gdzie warto pojechać (Reset/Czwórka)

 

Jak zaznaczają rozmówcy Jeremiego Angowskiego, Namibia to kraj bezpieczny, stabilny i do tego rozległy. - Należy pamiętać, że mamy tam bardzo duże odległości, które można pokonywać samochodem. Dlatego do podróży trzeba się przygotować pod względem zapasu benzyny, jedzenia oraz picia - podkreślają Kasia i Kuba. - Poza tym mamy ogromne możliwości i ogromną wolność.


***

Tytuł audycji: "Reset"

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Jeremi Angowski

Data emisji: 11.01.2024

Godzina emisji: 18.15

aw/

Czytaj także

City break - Piza na pizzę i spacer

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2022 06:51
Najbliższe dni większość z nas spędzi w domach, z bliskimi. Ale tuż po świętach warto ruszyć w świat, np. do Pizy, by poczuć klimat małego toskańskiego miasteczka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Budapeszt na city break. Co warto tam zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2023 10:45
Tym razem wraz z Oliwią Krettek wybieramy się do stolicy Węgier. Przez Budapeszt przepływa rzeka Dunaj - na lewym brzegu, peszteńskim, rozciąga się równina, brzeg prawy to wyżynna Buda. Sprawdzamy, jak zorganizować city break w tym mieście. 
rozwiń zwiń