Kulinarne przygody PRO8L3Mu

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2024 12:30
PRO8L3M jest już na scenie 10 lat. Z tej okazji Oskar i Steez wydali nowy album "PROXL3M". W "Pierwsze słyszę" panowie podzielili się swoimi kulinarnymi wspomnieniami. 
Co je PRO8L3M? Czy sami gotują? Jakie mają popisowe dania? Co jedzą w trasie? Jakie mają kulinarne wspomnienia z lat 90.?
Co je PRO8L3M? Czy sami gotują? Jakie mają popisowe dania? Co jedzą w trasie? Jakie mają kulinarne wspomnienia z lat 90.?Foto: Kamil Jasieński/Czwórka
  • Hiphopowy duet PRO8L3M jest już na scenie od 10 lat. Rocznicę uczcili albumem "PROXL3M". 
  • W rozmowie z Kamilem Jasieńskim Oskar i Steez zabierają nas też na kulinarną wyprawę. 
  • Wspominają azjatyckie bary w stolicy i mówią o kulinarnych inspiracjach.  

Od czasu debiutu w 2013 roku PRO8L3M konsekwentnie utrzymuje się w czołówce polskiej sceny. Duet unika podążania za trendami w gatunku, budując własne brzmienie pełne odniesień do kultury lat 80. i 90., od polskiego popu po muzykę klubową.

W kulinarnych wspomnieniach Oskar i Steez też chętnie wracają do lat 90. Przywołują warszawskie ulice pełne budek z azjatyckim jedzeniem. 

Azjatycka Warszawa

- To były takie czasy, że zachłyśnięcie się Zachodem powodowało też zainteresowanie innymi kulturami, ich kulinariami również - mówią. - Popularność azjatyckich, wietnamskich kuchni może się właśnie z tego brała. Kebaby przyszły nieco później. Spopularyzowały się około 1998 roku. 

Muzycy podkreślają, że prawdziwa wietnamska kuchnia jest nieco inna od tego, co serwowano w warszawskich budkach. W latach 90. każde danie tam zamówione wyglądało niemal tak samo. W tamtych czasach w siłę rosła też społeczność wietnamska w stolicy. 


Posłuchaj
08:54 czwórka pierwsze słyszę 27.02.2024 problem pro8l3m.mp3 PRO8L3M i muzyczne spojrzenie na kuchnię (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

- Na Stadionie Dziesięciolecia była taka miejscówka typowo wietnamska, prawdziwie wietnamska. Tam nikt nie mówił po polsku. Często wiele osób trafiało tam po piątkowych czy sobotnich imprezach - wspominają. 

Domowe gotowanie

Oskar i Steez jednak nie stołowali i nie stołują się wyłącznie na mieście. - Oskar dużo gotuje i robi to dobrze - chwali Steez. - Jestem fanem dań jednogarnkowych - przyznaje Oskar. - Wtedy nie ma dużo zmywania. Chętnie robię makarony, wtedy masz tylko garnek po sosie i makaronie. Najbardziej lubię gotować proste rzeczy. 

Od kuchni nie ucieka też Steez. - W Polsce jedzenie w knajpach wciąż jest dość tanie, ale w Stanach nie było. Przez moje problemy zdrowotne musiałem nauczyć się kilku sprawdzonych przepisów. W mojej diecie liczy się różnorodność - zdradza. 

Kulinarne przygody PRO8L3Mu 

PRO8L3M dużo koncertuje. Z koncertami odwiedzili już Wielką Brytanię, Holandię, Irlandię, Szwecję, Norwegię. Na sesje zdjęciowe wybierają nieco bardziej odległe i egzotyczne lokacje. Pojechali m.in. do Pakistanu. 

- Tam się je na półleżąco. Możesz się położyć, a wokół masz szereg dań - wspominają. - Na jednej z imprez, na którą zostałem zaproszony, przygotowywano tylko jedno danie - był to marynowany kurczak. Nic innego tam nie było. 

Muzycy przyznają też, że z sentymentem odwiedzają bary, gdzie wybór jest bardzo ograniczony: dwie zupy, dwa-trzy dania główne sprawdzone - a smak potraw przypomina domowy. 

W tym roku duet PRO8L3M wystąpi m.in. na SnowFest Festival 2024. Impreza pod patronatem Czwórki odbędzie się w dniach 1-2 marca w Szczyrku

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: PRO8L3M 

Data emisji: 27.02.2024 

Godzina emisji: 8.15

pj

wmkor

Czytaj także

Tajemnice polskiej kuchni okiem Tomasza Strzelczyka

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2023 15:25
W swoich trzech książkach Tomasz Strzelczyk zamknął tajemnice polskiej kuchni. - Pomysł przy trzeciej książce przyświecał mi ten sam: ma być smacznie i domowo - podkreśla autor w rozmowie z Kamilem Jasieńskim. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Witold Szabłowski: "Rosja od kuchni". Jak władza karmi propagandą

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2024 12:26
Służyć propagandzie i funkcjonować jako fake news może nawet jedzenie. W "Rosji od kuchni" Witold Szabłowski opisuje 100 lat kulinarnej historii naszego wschodniego sąsiada. Kuchnia staje się dla niego pretekstem do opowieści o tym, jak Moskwa podbija różne kraje, używając do tego jedzenia, kucharzy, przepisów. - To nie jest książka prorosyjska - zastrzega autor. 
rozwiń zwiń