Polskie smaki kryją się w kuchni regionalnej

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2019 17:30
Kiszona kapusta i małosolne ogórki - smaki, które zastanawiają obcokrajowców, nam kojarzą się z rodzinnym domem. Czy takie produkty mogłyby promować Polskę za granicą?
Audio
  • Na czym polega turystyka kulinarna i co my, Polacy możemy zaproponować kulinarnym turystom? (Czat Czwórki/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Michi-Nordlicht/Pixabay.com

Czytaj także
kuchnia historia średniowiecze 1200.jpg
Od kuchni staropolskiej do współczesnej. "Polski powód do dumy"

Tradycje kuchni polskiej kryją się w regionalnych zakamarkach. - Nie mamy takiego dania jak pizza, które stałoby się symbolem narodowego smaku. Nasza siła tkwi w lokalnej różnorodności. W tym, że każdy region może zaproponować przyjezdnym coś innego - przekonuje Piotr Dominik ze Szkoły Głównej Turystyki i Hotelarstwa "Vistula".

Gość Czwórki podkreśla, że kuchnię polską wyróżnia kilka godnych polecenia surowców. - Są to rośliny, dobra dziczyzna, ryby. Jeśli zaś chodzi o pierogi, to te najlepiej smakują na Podlasiu - dodaje.


Czytaj także
kuchnia 1200 warzywa glow 1200.jpg
Polska kuchnia. Jak gotowano 100 lat temu?

Różnorodność była także domeną dawnej kuchni polskiej. Zapomniane smaki próbują teraz przywrócić kulinarni rekonstruktorzy z Muzeum Pałac w Wilanowie. - PRL był zabójstwem dla naszych tradycji kulinarnych. Lata 90. i rozbuchany kapitalizm spowodował, że zamiast sięgać do korzeni, zachłannie patrzyliśmy na Zachód. Pokochaliśmy fast food i żywność wysoko przetworzoną, na którą nasze babcie nawet by nie spojrzały - podsumowuje.   

W audycji tłumaczymy także na czym polega turystyka kulinarna, jakie są trendy w jej rozwoju, kim jest współczesny turysta kulinarny i jakie są jego potrzeby.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Adrian Ordakowski (Muzeum Pałac w Wilanowie), Piotr Dominik (Szkoła Główna Turystyki i Hotelarstwa "Vistula")

Data emisji: 29.03.2019 

Godzina emisji: 15.09

kul/ac

Czytaj także

"Kupujemy za dużo". Jak nie marnować żywności?

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2018 14:31
W Polsce rocznie marnuje się ok. 9 mln ton żywności, a aż 42 proc. rodaków przyznaje, że zdarza im się wyrzucać produkty spożywcze. - Fala konsumpcji w naszym kraju jest ogromna, kupujemy za dużo - mówi Justyna Szczepanik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ile chemii znajduje się w naszym jedzeniu?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 16:40
Z raportu NIK wynika, że dużo za dużo. Jak się okazuje przeciętny Polak zjada aż dwa kilogramy sztucznych dodatków w ciągu roku.
rozwiń zwiń