Tajemnice polskiej kuchni okiem Tomasza Strzelczyka

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2023 15:25
W swoich trzech książkach Tomasz Strzelczyk zamknął tajemnice polskiej kuchni. - Pomysł przy trzeciej książce przyświecał mi ten sam: ma być smacznie i domowo - podkreśla autor w rozmowie z Kamilem Jasieńskim. 
Tomasz Strzelczyk i Kamil Jasieński w Czwórce.  Trzecia książka Tomasza Strzelczyka z serii Oddasz fartucha zamyka trylogię na temat przepisów kuchni polskiej.
Tomasz Strzelczyk i Kamil Jasieński w Czwórce. Trzecia książka Tomasza Strzelczyka z serii "Oddasz fartucha" zamyka trylogię na temat przepisów kuchni polskiej. Foto: Czwórka
  • Tomasz Strzelczyk zafascynowany jest polską kuchnią. Gotuje smacznie, domowo i zachęca do tego swoich widzów i czytelników książek. 
  • Jego trzecia książka z serii "Oddasz fartucha" zamyka trylogię na temat przepisów kuchni polskiej. 
  • Czwórkowy gość zachęca do gotowania polskich dań, ale nie obce są mu też zagraniczne kuchnie, których ciekawostki zdradza na swoim kanale. 

Kilka lat temu Tomasz Strzelczyk swymi ulubionymi przepisami z kuchni polskiej podzielił się w książce "Oddasz fartucha", w internecie pod tą samą nazwą prowadzi też blog kulinarny i kanał na YouTube. Po roku od pierwszej publikacji przyszedł czas na "Dokładkę", a teraz ukazuje się trzecia, ostatnia część z tej serii. 

Kuchnia polska w trzech tomach "Oddasz fartucha"

- Ludzie chcą tego gotowania. Mój pomysł na tę publikację nie zmienia się - ma być: smacznie, domowo, przepisy nie mogą być długie. Ta trzecia część "Oddasz fartucha" jest kontynuacją, nawiązaniem i uzupełnieniem pierwszych dwóch książek - opowiada Tomasz Strzelczyk. 

Czwórkowy gość podkreśla, że skupia się na polskich smakach, polskich przepisach. W tej trylogii znajdziemy 360 receptur na przeróżne dania. - Kuchnia polska jest bardzo rozbudowana, ja starałem się wybrać te przepisy, które są nam najbliższe, które znamy, które chcemy robić w domu. Miało być krótko, zwięźle i na temat. 

Zagraniczne wyprawy kulinarne

Na kanale prowadzonym przez Tomka znajdziemy jednak też bardziej egzotyczne receptury. W jednym z odcinków zdradza, jak ugotować ramen. Przyznaje, że to pokłosie jego wyprawy do Tajlandii, gdzie trzy tygodnie spędził w szkole kulinarnej, uczył się podstaw kuchni azjatyckiej. 


Posłuchaj
16:01 czwórka pierwsze słyszę 30.10.2023 9.08.mp3 O kuchni polskiej i jej sekretach mówi Tomasz Strzelczyk (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

- Odkrycia z tej wyprawy jeszcze pojawią się na kanele. Podobnie jak te z wyprawy do Gruzji - zdradza. - Gruzja to zwariowany kulinarnie kraj. Są tam pyszne sery, wypieki, a wszystko jest domowe, autentyczne i uczciwe.

Modyrda - regionalny specjał 

W Czwórce Tomasz Strzelczyk wraca też do wyzwania, które kiedyś postawiły przed nim panie z koła gospodyń wiejskich. - Zadaniem było ugotowanie modyrdy, takiej zupy, która jest bardzo bogatym rosołem - wyjaśnia gość Kamila Jasieńskiego. - Musiałem sam sprawdzić, czym jest ta potrawa, i stanąłem w szranki. Przygotowałem ją na tradycyjnej kuchence, w żeliwnym garnku. 

Kucharz przyznaje też, że nie zawsze jest tak, iż każdy przepis wychodzi mu za pierwszym razem. - Tak było z kartaczami. W domu podjąłem 4-5 prób, zanim zaczęły się kleić - przyznaje. - Dziś to przepis dość łatwy, ale trzeba wiedzieć, gdzie jest jego tajemnica - sekret tkwi w ścieraniu ziemniaków. Po tarciu w maszynie te ziemniaki mi się nie kleiły. Dopiero ręczne tarcie dało pożądany efekt. Najlepiej też wybrać do tej potrawy ziemniaki typu C, które zawierają najwięcej skrobi. 

Zdarza się, że Czwórkowego gościa kuszą też zagraniczne tradycyjne dania, np. angielski Wellington. Tomek nie wyklucza, że poda je na domowym obiedzie, jednak wyjaśnienie procedury przygotowania pozostawi Anglikom. 

W ostatnim czasie na profilu "Oddasz fartucha" więcej znajdujemy dań wegetariańskich, fit, zdrowszych. - To ukłon w stronę osób, które nie jedzą mięsa - podkreśla gość Czwórki. - W swoim jadłospisie z niczego jednak nie rezygnuję. Uważam, że mając świadomość swego organizmu, można jeść wszystko. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: Tomasz Strzelczyk (autor kanału i książek "Oddasz fartucha")

Data emisji: 30.10.2023

Godzina emisji: 09.08

pj

Czytaj także

Smaki dawnego Gdańska. Malarskie przepisy z XIX wieku przeniesione do współczesności

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2022 11:05
W 1858 roku w Gdańsku ukazała się książka kucharska autorstwa Marie Rosnack. Katarzyna Fiszer i Aleksandra Kucharska postanowiły uwspółcześnić tę publikację, ale nie odbierać jej historycznego ducha, którego odnajdziemy na malarskich fotografiach. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jagodzianki - pocałunek lata. Czas na święto tych wypieków - 2 lipca to najlepsza data

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2023 14:30
Basia Starecka, dziennikarka kulinarna, chciałaby, żeby jagodzianka - miękka, słodka bułeczka, bogato nadziewana jagodami - a nie dżemem - miała swój dzień w kalendarzu. Według niej i ekspertów Klubu Wielkiej Jagody najlepsza data na to święto to 2 lipca. Zdradzamy dlaczego!
rozwiń zwiń