Matematyka - szkolna zmora. Czemu uczniowie boją się tych lekcji?

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2024 10:14
Polscy uczniowie boją się matematyki. Lęk przed nauką tego przedmiotu odczuwa aż 90 procent pytanych. Skąd się to bierze i jak sobie z tym poradzić?
Blisko 44 uczniów szkół podstawowych, którzy natrafią na trudności podczas rozwiązywania zadania matematycznego, nie podejmuje samodzielnej próby pokonania problemu.
Blisko 44% uczniów szkół podstawowych, którzy natrafią na trudności podczas rozwiązywania zadania matematycznego, nie podejmuje samodzielnej próby pokonania problemu.Foto: shutterstock/Lucky Business
  • Uczniowie coraz częściej odczuwają lęk przed matematyką. 
  • W Polsce przyznaje się do tej obawy 90 procent uczniów. 
  • Nauczycielki zauważają, że problem obecny jest od lat. I wskazują, co może być tego powodem. 

Królowa nauk - zmora uczniów

Nauczyciele są zgodni: matematyka to królowa nauk. Uczniowie nazywają ją "zmorą", "tragedią", "najgorszym przedmiotem". Lekcja matematyki wywołuje w nich lęk - odczuwa go aż 90 procent ankietowanych w Ogólnopolskim Badaniu Postrzegania Matematyki.

Niestety tak silne emocje mogą prowadzić do zniechęcenia i blokować podejmowanie kolejnych wyzwań, nie tylko w klasie. 

- Pytam swoich uczniów o odczucia z lekcji matematyki, jakie mieli do tej pory. Odpowiedzi nie są budujące - przyznaje Eliza Dołżańska-Pietrzak, nauczycielka matematyki. 

- Ten lęk to jest coś niezwykle powszechnego, on towarzyszy wszystkim uczniom, od kiedy pamiętam - komentuje Joanna Fic, nauczycielka. 

Matematyka - stres i wstyd

Niestety na lekcjach matematyki pojawia się stres, ten prowadzi do niechęci, rezygnacji, a niekiedy wstydu. Uczniowie wskazują, że stresuje ich to, że czegoś nie rozumieją, że koledzy znają temat, a oni nie. 

- Uczniowie, którzy przychodzą do mnie i mówią, że nie umieją matematyki, czują się przez to gorsi - zdradza rozmówczyni Czwórki. - Ja ich szybko wyprowadzam z błędu - ja nie umiałabym napisać recenzji filmu lub książki. Podziwiam ludzi, którzy mają talent literacki, do języków, do sportu. Rozumiem, że nie każdy matematykę musi umieć, matematykiem musi być. 


Posłuchaj
03:14 czwórka pierwsze słyszę 03.04.2024 matematyka 8.14.mp3 Lęk przed matematyką - czy to szkolna epidemia? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Joanna Fic zwraca uwagę, że nauka matematyki wymaga systematyczności. Sposób, w jaki prowadzone są lekcje tego przedmiotu w szkole, sprawia, że nie ma czasu i możliwości, żeby coś nadgonić. Jej zdaniem to może być powód ogólnej frustracji. 

Czytaj także:

- Myślę, że ten problem wynika z tego, że matematyka jest jedynym przedmiotem, który w 100 procentach jest abstrakcyjny. Każdy inny możemy dotknąć, zobaczyć, poznać, a np. logarytmu zobaczyć się nie da - wyjaśnia Eliza Dołżańska-Pietrzak. - Matematyka jest tylko w naszych umysłach. 

Jak pozbyć się lęku matematycznego?

Rozmówczynie Szymona Majchrzaka podkreślają też rolę nauczycieli tego przedmiotu. Czasem warto odpuścić założenia lekcji, by stało się coś ważniejszego - rzecz międzyludzka, relacyjna. Ważnym jest także, żeby sam nauczyciel umiał przyznawać się do błędów, bo nie ma matematyka, który nie popełnia pomyłek, robiąc zadania. - To z pewnością mogłoby zmienić podejście samych uczniów do przedmiotu - przypuszczają nauczycielki. 

Oczywiście Polska nie jest jedynym krajem, gdzie występuje problem z nauką matematyki, z lękiem przed tym przedmiotem. Już 10 lat temu zauważono ten problem w Australii - lokalna rada badań edukacyjnych stworzyła program zajęć, którego celem było radzenie sobie z takimi emocjami. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Szymon Majchrzak

Data emisji: 03.04.2024

Godzina emisji: 8.00

wmkor

Czytaj także

WF na maturze. Co myślą uczniowie i nauczyciele?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2023 13:35
Niedawno pojawił się pomysł wprowadzenia wychowania fizycznego jako przedmiotu maturalnego. Autorzy inicjatywy na swojej stronie opublikowali przykładowy arkusz takiego egzaminu. Wysłano też apel do Ministerstwa Edukacji i Nauki, a pod petycją podpisuje się coraz więcej osób.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Biznes i zarządzanie - nowe lekcje w szkole. Czy nauczyciele oddadzą decyzje uczniom?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2023 12:30
W programie szkolnym od września 2023 roku pojawi się nowy przedmiot "Biznes i zarządzanie", zastąpi on podstawy ekonomii czy przedsiębiorczości. Ma przynieść naukę przez działanie. 
rozwiń zwiń