Europejski Tydzień Młodzieży. "Niech inni usłyszą glos młodych"

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2024 10:20
= Najwyższy czas, aby europejska młodzież bardziej zaangażowała się w życie społeczne i w procesy demokratyczne - przekonują organizatorzy Europejskiego Tygodnia Młodzieży, który w tym roku odbywa się pod hasłem "Voice your vision" i potrwa do 19 kwietnia. 
Europejski Tydzień Młodzieży organizowany jest od 2003 roku i odbywa się co dwa lata w 33 europejskich krajach (zdj. ilustracyjne)
Europejski Tydzień Młodzieży organizowany jest od 2003 roku i odbywa się co dwa lata w 33 europejskich krajach (zdj. ilustracyjne)Foto: shutterstock/Studio Romantic
  • Europejski Tydzień Młodzieży to święto młodych w całej Europie.
  • Odbywa się raz na dwa lata i potrwa do 19 kwietnia 2024 roku. 
  • Hasła tegorocznej odsłony to  "Voice your vision" i "Democration in Action".
  • W Polsce odbędzie się ponad sto wydarzeń.

Święto Młodej Europy

Europejski Tydzień Młodzieży to święto młodych w całej Europie i okazją do tego, aby zaangażować się w działalność na rzecz społeczeństwa. Można to zrobić na poziomie lokalnym, regionalnym, krajowym, a nawet międzynarodowym. 

- Impreza organizowana jest od 2003 roku i odbywa się co dwa lata w 33 europejskich krajach - opowiada Weronika Walasek-Jordan z Europejskiego Korpus Solidarności. - W tym roku będzie to ponad 1200 wydarzeń.

Europejski Tydzień Młodzieży 2024 odbywa się dwa miesiące przed wyborami do Parlamentu Europejskiego zaplanowanymi na 6-9 czerwca 2024 roku. Z tego powodu zarówno demokracja, jak i wybory europejskie będą głównym punktem debaty.

"Voice your vision" - niech Europa usłyszy głos młodych

Europejski Tydzień Młodzieży potrwa do 19 kwietnia 2024 roku, a jego hasło brzmi: "Voice your vision".

- Hasło zaproponowała Komisja Europejska, ma ono być zachętą dla młodych do wyrażania własnego zdania, potrzeb i poglądów. Chcemy, żeby głos młodzieży był słyszany - opowiada rozmówczyni Kamila Jasieńskiego. - To okazja, żeby dowiedzieć się, co oferuje Unia Europejska na przykład w ramach programu Erasmus i Europejskiego Korpusu Solidarności, ale też, żeby poznać pomysły, jakie mają młodzi ludzie na przyszłość: czym się interesują i czym chcą się zajmować.

Demokracja w akcji

Drugim hasłem jest "Democration in Action", czyli demokracja w działaniu i uczestniczenie w życiu obywatelskim. - Frekwencja w ostatnich wyborach samorządowych w Polsce pokazała, że wiele jest jeszcze do zrobienia, jeśli  chodzi o edukację obywatelską - dodaje gościni audycji.

Zobacz także:

W Polsce - w ramach Europejskiego Tygodnia Młodzieży - odbędzie się ponad sto wydarzeń - wśród nich Bieg Erasmusa.

Posłuchaj
12:15 CZWÓRKA Pierwsze slysze - tydzien mlodych 11.04.2024.mp3 Europejski Tydzień Młodzieży 2024 - co w programie? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Weronika Walasek-Jordan (Europejski Korpus Solidarności)

Data emisji: 11.04.2024 

Godzina emisji: 8.15

Czytaj także

British Council zbadał, jacy są młodzi Polacy

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2022 13:07
British Council od lat przygląda się postawom, nastrojom, poglądom i wizji świata młodych dorosłych w wieku 18-30 lat. Od 2020 roku uważnie patrzy też na młodych Polaków. Jakie są polskie młode pokolenia? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

StartupEdu - polscy studenci na stażach w światowych startupach

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2024 11:00
Startupy to małe firmy o globalnym zasięgu. Działają poza znanymi modelami biznesowymi, w oparciu o tzw. kapitał społeczny. Dla ludzi młodych to przygoda, praca i wyzwania, które można realizować w gronie rówieśników. Nie bez znaczenia jest także chęć i możliwość zmieniania świata na lepsze.  
rozwiń zwiń