British Council zbadał, jacy są młodzi Polacy

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2022 13:07
British Council od lat przygląda się postawom, nastrojom, poglądom i wizji świata młodych dorosłych w wieku 18-30 lat. Od 2020 roku uważnie patrzy też na młodych Polaków. Jakie są polskie młode pokolenia? 
British Council sprawdzał, jacy są młodzi Polacy. Kulminacja badania przypadła na czas pandemii
British Council sprawdzał, jacy są młodzi Polacy. Kulminacja badania przypadła na czas pandemii Foto: shutterstock.com/Halfpoint

Polska do badania British Council została włączona w 2020 roku. Od razu trafiła na trudny, pandemiczny czas. Niemal całe badanie odbyło się online, zdalnie. 

- Dziś program Next Generation odbywa się w 18 krajach świata. Badaniem w Europie objęte są następujące kraje: Niemcy, Irlandia, Irlandia Północna, Włochy, Wielka Brytania i Polska - wymienia Ewa Puzdrowska Head of Education and Society British Council. - Kulminacja tego procesu badawczego w Polsce nastąpiła dokładnie podczas pandemii, wszystko odbywało się online. Dało to też możliwość dowiedzenia się, jak młodzi Polacy i młode Polki czują się w tym trudnym czasie - dodaje. - Należy pamiętać, że wtedy też miały miejsce inne wydarzenia społeczne np. związane ze Strajkiem Kobiet, to też wpłynęło na postrzeganie swojej aktywności i roli społecznej przez młodych. 

Optymiści z mieszkaniowym problemem

Ewa Puzdrowska podkreśla, że mimo iż nie był to łatwy czas dla świata, to nie zdominował on postaw młodych Polaków, którzy bardzo optymistycznie podchodzą do swego życia prywatnego. Badani Polacy i Polki uważają, że ambicja, ciężka praca, umiejętności pomogą im osiągnąć sukces życiowy. Optymistami są też w kwestiach przyszłości, zakładania rodziny, związków przyjacielskich. - Problemem jest dla młodych Polaków kwestia mieszkaniowa. Ona wysuwa się na pierwszy plan - mówi gość Czwórki. - Postawa optymizmu w życiu prywatnym kontrastuje z postawą braku sprawczości w życiu społecznym i publicznym. 

Dwie grupy młodych

Analizując raport British Council, możemy dostrzec pewne różnice między dwiema grupami młodych, między postawami 18-24-latków a 25-30-latków. - Raport pokazał nam też, że jest duża polaryzacja między młodymi kobietami a mężczyznami, między mieszkańcami wsi a miast, między Polską północno-zachodnią i południowo-wschodnią - zauważa gość Kamila Jasieńskiego. - Młodsza grupa młodych jest aktywniejsza społecznie, bardziej gotowa do podejmowania działań, rozumiejąca wyzwania Polski i świata, zainteresowana zmianami globalnymi - dodaje. 

Polskie wykształcenie a życie

Ewa Puzdrowska zwraca uwagę również na edukację Polaków. Raport wykazał, że młodzi Polacy mają poczucie, że edukacja nie do końca przygotowuje ich do dorosłego życia. - Wskazują, że brakuje im podstawowych umiejętności: jak wypełnić PIT, jak założyć działalność gospodarczą, ale też jak budować relacje, jak współpracować, jak komunikować się - wymienia. - W badaniu wybrzmiało, że osoby wywodzące się z rodzin z wysokim kapitałem kulturowym takie umiejętności nabywają w domu. Natomiast osoby, które nie mają takiego dobrego startu w życie, mają poczucie, że edukacja nie wyrównuje ich szans w tym zakresie - dodaje. 

Ekspertka zwraca uwagę, że efektem jest tu poczucie posiadania mniejszych szans na zdobycie lepszej pracy, lepszego wykształcenia. - W przypadku starszej grupy respondentek i respondentów bardziej zadowolone, bardziej optymistyczne były osoby lepiej wykształcone i lepiej zarabiające - podkreśla. 


Posłuchaj
10:44 czwórka pierwsze słyszę 02.03.2022.mp3 Jacy są młodzi Polacy wg raportu British Council? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Raport British Council oddaje też głos ankietowanym. Zapytano, co zdaniem młodych powinno się zmienić. W swych rekomendacjach młodzi Polacy zawarli szereg propozycji m.in. zmiany w edukacji, by szkoła była miejscem wyrównywania szans; zaakcentowali potrzebę bycia wysłuchanymi i wpływania na procesy decyzyjne; zmiany w dostępnie do opieki zdrowotnej, szczególnie w zakresie zdrowia psychicznego. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Ewa Puzdrowska (Head of Education and Society British Council)

Data emisji: 02.03.2021

Godzina emisji: 8.15

pj

Czytaj także

Badania British Council. "Młodzi ludzie są zadowoleni z życia"

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 11:19
- Młodzi ludzie są zadowoleni ze swojego życia, ale ważne są dla nich problemy globalne, jak edukacja czy zmiany klimatyczne - tłumaczyła Julia Płachecka z British Council.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Idealne dla starszych i młodszych. Jak będą wyglądać miasta przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 16:00
Kwestie związane z klimatem, technologią, komunikacją i dostępnością. Miasta muszą przejść pewne zmiany, które wymusiła na nich pandemia. Wiele z nich już się dopasowuje do nowych norm - stają się obszarami bardziej przyjaznymi i integracyjnymi. Sprawdzamy, jakie według ekspertów powinny być miasta przyszłości. 
rozwiń zwiń