Zetki o zetkach. Nowy raport o młodych

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2024 09:30
Roszczeniowi, przyklejeni do smartfonów i liczący się wyłącznie z opinią influencerów. Czy to cała prawda o Gen Z?
Jakie jest pokolenie Zet? O tym porozmawiamy a najbliższym wydaniu audycji Pierwsze słyszę.
Jakie jest pokolenie Zet? O tym porozmawiamy a najbliższym wydaniu audycji "Pierwsze słyszę". Foto: shutterstock/oneinchpunch

Po godz. 8.00 w naszym studiu pojawią się Alina Landowska, autorka raportu "Zetki o zetkach. Jakie jest pokolenie Zet w Polsce” oraz studenci."Pokolenie lekkoduchów, roszczeniowe, nadwrażliwe": takie opinie może o sobie usłyszeć pokolenie Z, a więc ludzie urodzeni po roku 1998. Szczególnie jednak dotyka ich zarzut, że są leniwi. Tymczasem przeprowadzone badania wskazują, że pokolenie Z jest pragmatyczne, ambitne, otwarcie mówiące o tym, co jest dla nich ważne. I właśnie tak starające się żyć.

Obecnie w Polsce rynek pracy jest dziki i szalony. Goniliśmy za gorączką złota, posiadania. Teraz płacimy za to. Teraz widać, że bardzo duża część menadżerów, czyli liderów w organizacjach, którzy nie są zarządami, właścicielami, ale którzy mają pod sobą zespół, to jest najbardziej wypalona, narażona na stres i zmęczona grupa zawodowa - mówiła w Czwórce Róża Szafranek Founder & CEO HR Hints oraz Culturivy Institute. - Oni odczuwają naciski z góry, że trzeba "dowozić" wyniki, ale trzeba je osiągać ludźmi, którzy są albo młodzi, albo nowi. Najczęściej idzie to w parze - należą do tzw. genzetek. To pokolenie Z potrzebuje innych definicji pracy, innych definicji czasu wolnego, mają inne wartości niż menadżerowie millenialsi. Tu jest ten współczesny konflikt pokoleń

Naszym gościem będzie też Szymon Dudek (IG: człowiekodjedzenia)-  twórca cyfrowy i entuzjasta – dobrego rapu i jedzenia. Szuka najsmaczniejszych miejsc i wyjątkowych wrażeń kulinarnych. Czy kebab mieści się w jego kulinarnych zainteresowaniach? Może spróbuje odpowiedzieć na pytanie skąd wzięła się niesłabnąca popularność tej potrawy w  Polsce i dlaczego rośnie cena kebabów w Niemczech.

Opowiemy także o "climate quitters". "Climate quitters" potrafią złożyć wypowiedzenie lub odrzucić ofertę pracy ze względu na niezgodność działań środowiskowych firm z ich podejściem do ekologii. Ten trend napędzają głównie młodzi ludzie, w szczególności millenialsi i pokolenie Z, którzy coraz częściej podejmują decyzje zawodowe w oparciu o swoje przekonania dotyczących zrównoważonego rozwoju. 

***

Na audycję z cyklu "Pierwsze słyszę" w poniedziałek (13.05) o godz. 6.00 zaprasza Kamil Jasieński.

kul


Zobacz więcej na temat: Czwórka pokolenie z
Czytaj także

Pokolenie Z czuje się najbardziej samotne? Alarmujące dane

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2024 17:30
Młodzi ludzie coraz częściej doświadczają poczucia osamotnienia. Izolacja w trakcie pandemii i przeniesienie życia do sieci nie sprzyjały utrzymywaniu bezpośrednich relacji z rówieśnikami. - Zwróćmy uwagę, że już od co najmniej dekady żyjemy w tzw. epoce bezkontaktowej - zwraca uwagę Dorota Kaczyńska-Majeran z MINDGENIC. - Wszystko możemy robić online.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ulubione miasta zetek. Czym młodych przyciąga Warszawa?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2024 13:05
Najlepszym miejsce do życia dla młodych ludzi jest podobno kanadyjskie Vancouver. Jednak stolica Polski też ma sporo do zaaferowania przedstawicielom pokolenia Z. Autorki profilu @sen.nocy.warszawskiej przekonują, że Warszawa da się lubić. 
rozwiń zwiń