Oddaj krew na Pikniku Naukowym. Jak to zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2024 13:58
Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik to impreza znana od wielu lat. W tym roku, po raz pierwszy na tym wyjątkowym wydarzeniu, każdy z nas będzie mógł podzielić się szczególnym darem, bezcennym lekiem - krwią. O szczegółach opowiemy w "Pierwsze słyszę". 
W miesiącach wakacyjnych co roku pojawiają się niedobory krwi.
W miesiącach wakacyjnych co roku pojawiają się niedobory krwi.Foto: Shutterstock/Nastyaofly

Środowy poranek rozpoczniemy od spotkania z Dawidem Kozłowskim, honorowym dawcą krwi. Zbliżają się wakacje, a te co roku oznaczają niedobory krwi w szpitalnych zasobach. Powodem tego jest duża liczba wypadków przy jednoczesnym zmniejszeniu liczby dawców - oni też wyjeżdżają na wakacje. 15 czerwca, na Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, po raz pierwszy będzie możliwość oddania krwi. Jak to się odbywa i co motywuje dawców krwi? O tym opowiemy w "Pierwsze słyszę". 

W audycji ruszymy też w lotniczą podróż. Tym razem przyjrzymy się jednej szczególnej kwestii - piciu alkoholu podczas lotu. Naukowcy z Niemiec znaleźli niespodziewane konsekwencje. Ich badanie sugeruje, że połączenie alkoholu i nienaturalnego dla organizmu ciśnienia w kabinie samolotu, panującego na wysokości przelotowej, może stanowić zagrożenie dla zdrowia serca pasażerów samolotów, zwłaszcza tych korzystających z linii długodystansowych i śpiących podczas lotu. Wszystko przez to, że wspomniany duet czynników - ciśnienie w kabinie oraz alkohol - kolejno obniża zawartość tlenu we krwi i zwiększa tętno, nawet u młodych i zdrowych osób. o szczegółach opowie Martyna Ogonek. 

Tuż po 8.00 odwiedzi nas DJ Sept, producent, który zdradzi nam sekrety sceny klubowej w Ukrainie, czy podczas wojny jest to potrzebna i możliwe. Opowie też o swojej nowej epce oraz pracy bookera w klubie Else. 

Zapraszamy również na serwis kulturalny. 

***

Na audycję z cyklu "Pierwsze słyszę" w środę (12.06) o godzinie 6.00 zaprasza Kamil Jasieński

pj

Czytaj także

Złota krew. Ma ją jedynie kilkadziesiąt osób na świecie

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2024 08:43
Wyróżniamy cztery grupy krwi: A, B, AB i 0, a także to, że każda z nich posiada tzw. czynnik Rh, który jest dodatni lub (rzadziej) ujemny. Kilkadziesiąt osób na świecie ma czynnik Rh o wartości 0, ich krew to tzw. złota krew. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krew – najważniejszy lek ratujący życie. Jak przebiega procedura oddawania krwi krok po kroku?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2024 11:15
Przed siedzibą główną Polskiego Radia zaparkował specjalny autobus: w ramach WALENTYNKOWEJ AKCJI KRWIODAWSTWA można w nim oddać krew. To już kolejny raz, kiedy Polskie Radio przeprowadza taką akcję w Dniu Zakochanych. Ale właściwie dlaczego oddajemy krew? I jak to przebiega?
rozwiń zwiń