Świadomy konsument. Wybór i pranie ubrań - na co zwracać uwagę?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2024 17:50
Aleksandra Włodarczyk jest edukatorka modową, w Czwórce mówi, jak jako świadomy konsument wybierać ciuchy, żeby nam długo służyły. Podpowiada także, jak prać ubrania, żeby było jak najbardziej ekologicznie i zdrowiej dla nas. 
Świadomy konsument, przed zakupem odzieży przejrzy swoją szafę.
Świadomy konsument, przed zakupem odzieży przejrzy swoją szafę. Foto: shutterstock/New Africa
  • Użytkownie ubrań zawsze zostawia ślad węglowy, związane jest to między innymi  z procesem prania.
  • To nie tylko korzystanie z wody, ale wprowadzanie do procesu detergentów, które nie służą nam i środowisku. 
  • Jak wybierać ubrania, żeby nam jak najdłużej służyły i czym kierować się podczas prania - radzi Aleksandra Włodarczyk, edukatorka modowa i autorka profilu Świadomy konsument. 

Przemysł odzieżowy ma ogromny wpływ na środowisko, ślad wodny, węglowy, przenikające do środowiska chemikalia, związane są nie tylko z produkcją odzieży, ale także jej użytkowaniem. To także stosy ubrań, których tony lądują każdego roku na wysypiskach śmieci. Dlatego aktywiści alarmują i apelują o zoptymalizowanie zakupów odzieży, a wybierając kolejny sweter warto kierować się jego jakością. 

- W 2020 roku badacze z Norwegii wykonali badania i okazało się, że droższe rzeczy nosiliśmy ponad 30 razy częściej niż ubrania z najtańszej kategorii. Na to może mieć wpływ wiele czynników, nie tylko jakość: to jak podchodzimy do wyboru takich ubrań, jak jesteśmy selektywni i jak krytycznie patrzymy - mówi gość Czwórki. - Jeżeli mamy ubranie na które musimy wydać większą kwotę, to bardziej zwracamy uwagę na jego jakość, trwałość i na to ile daje nam radości.


Świadomy konsument. Twój wybór ma znaczenie

Jak zaznacza rozmówczyni Kamila Jasieńskiego, to już na etapie zakupów zaczyna się myślenie o dbaniu o ubrania. - To jest kwintesencja mody jako sztuki i konceptu nas samych. Tak naprawdę prawdziwa wartość mody polega na tym, żeby czuć się stylowo, żeby coś do nas naprawdę pasowało, żebyśmy dobrali taki kolor i krój, że patrząc w lustro przez kolejnych 15 lat będziemy zadowoleni z tego, co widzimy - zauważa. - Mam taki przypadek, ostatnio rozmawiałam z panią, która kupiła płaszcz 20 lat temu i mówi, że on cały czas wygląda świetnie, a ona gdy go zakłada czuje się w nim dobrze. Zrównoważona moda, to jest szacunek do zasobów, do planety, do ludzi produkujących, do siebie i do pieniędzy. Bo jeżeli wydamy więcej na płaszcz, który przetrwa 20 lat, to on i tak będzie tańszy w tej perspektywie niż pięć kolejnych płaszczy kupowanych co chwila.Pranie ubrań - co dobrze wiedzieć?

Rozmówczyni Kamila Jasieńskiego zaznacza, że jest zwolenniczką upraszczania i minimalizmu jeśli chodzi o zabiegi związane z ubraniami. - Powinniśmy minimalizować zabiegi. Oczywiście należy prać jeśli potrzeba, natomiast wełniane swetry, jeśli nie są zbyt poplamione, wystarczy wietrzyć - zauważa gość Czwórki. - I to jest także coś, co producenci także zalecają. 


 


Jak podkreśla Aleksandra Włodarczyk warto zwracać uwagę na to w czym pierzemy naszą odzież i jakie detergenty stosujemy. - Zawsze używam środków, które są certyfikowane i bezzapachowe. To dla niektórych może stwarzać problem, zwłaszcza dla tych osób, które są przyzwyczajone do tego, że standardowe detergenty do prania zostawiają na ubraniu zapach - mówi specjalistka. - To dotyczy także płynów do płukania. Nie zdajemy sobie sprawy, czym ten zapach jest utrwalany i jak bardzo niebezpieczne jest dla nas jest gdy nosimy ubrania i go wdychamy. Takie aromaty są utrwalane ftalanami, które są środkami endokrynnie czynnymi i niekorzystnie oddziałowują na nasz układ hormonalny, destabilizując nasz organizm i stwarzając niebezpieczeństwo rozwoju wielu poważnych chorób.


Posłuchaj
12:38 CZWORKA/Moda Ola Włodarczyk - 25.06.2024_.mp3 O świadomym podejściu do zakupów i prania ubrań opowiada Aleksandra Włodarczyk, autorka bloga Świadomy konsument mody (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: Aleksandra Włodarczyk (autorka bloga "Świadomy konsument mody").

Data emisji: 25.06.2024

Godzina emisji: 07.25

aw

Czytaj także

Ekologiczna moda - jak to się robi?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 12:00
- W ostatnim czasie zmieniła się przede wszystkim świadomość konsumentów. Chodzi o ekologiczną produkcję odzieży, transparentność marek, produkcję fair trade, przy poszanowaniu praw człowieka, czy podejście "zero waste", bezodpadowo. To ważne zmiany - mówił projektant Tomasz Armada.
rozwiń zwiń
Czytaj także

OuQier: buty kocham, z butami lubię się bawić

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2023 13:28
Farby, pędzle i buty to podstawowe materiały, które znajdziemy w pracowni Jana Galicy, znanego w sieci jako OuQier. Artysta od czterech lat zajmuje się customizacją obuwia, maluje na nich wszystko, co sobie wymarzymy. 
rozwiń zwiń