Fotografia cyfrowa. Od teorii do praktyki?

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2017 10:00
"Teoria i estetyka fotografii cyfrowej" pod redakcją dr. hab. Piotra Zawojskiego to zróżnicowane, naukowe spojrzenia na tę nową i gwałtownie rozwijającą się gałąź sztuk plastycznych. - W Polsce do tej pory brakowało takiego ujęcia fotografii cyfrowej - podkreśla specjalista. Jak zatem tę dziedzinę najlepiej zdefiniować?   
Audio
  • Dr hab. Piotr Zawojski o fotografii cyfrowej w życiu codziennym i sztuce (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Analog czy cyfra? Przed takim trudnym wyborem stają dziś artyści zajmujący się fotografią (zdjęcie ilustracyjne)
Analog czy cyfra? Przed takim trudnym wyborem stają dziś artyści zajmujący się fotografią (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Simikov/Shutterstock.com

- Z pozoru definicja fotografii cyfrowej jest prosta. Utożsamia się ją z obrazem cyfrowym lub digitalnym. Tutaj rodzi się jednak zasadniczy problem. Otóż, o ile każda fotografia cyfrowa jest także cyfrowym obrazem, to nie każdy obraz jest jednocześnie fotografią - wyjaśnia dr hab. Piotr Zawojski.

Piotr Zawojski Nowość fotografii cyfrowej polega na tym, że cały proces, od wykonania zdjęcia do jego odbioru, odbywa się w domenie cyfrowej

"Teoria i estetyka fotografii cyfrowej" oferuje nam spojrzenia kulturoznawcze i medioznawcze, a na publikację składa się kilkanaście tekstów autorów zagranicznych, z teoretycznym wprowadzeniem jej polskiego redaktora. Pomimo naukowego charakteru, jest to także przystępny przewodnik po tej dziedzinie dla fotografów, fotoedytorów czy specjalistów od komunikacji wizualnej. - Interesuje mnie też kontekst artystyczny, czyli aparat cyfrowy jako narzędzie tworzenia sztuki - twierdzi zaproszony specjalista.

Dlaczego zatem mówienie o fotografii cyfrowej można przyrównać do opisywania samochodu jako bezkonnego powozu? Jak fotografię zmieniły smartfony? Oraz czy w przyszłości tradycyjna fotografia analogowa powróci do powszechnego użytku, ale w zmienionej formie? Między innymi na te pytania znajdziecie odpowiedź w nagraniu całej rozmowy z dr. hab. Piotrem Zawojskim.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: dr hab. Piotr Zawojski, profesor Uniwersytetu Śląskiego (redaktor książki "Teoria i estetyka fotografii cyfrowej") 

Data emisji: 18.04.2017

Godzina emisji: 8.08

jsz

Czytaj także

Sztuka fotografii to nieskończona nauka

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2017 14:58
Iza Sawicka, Kasia Opara, Krzysztof Porzeżyński i Zbigniew Kołodziejek tworzą fotograficzny kolektyw, który swoimi zdjęciami udowadnia, że zupełnie zwyczajne przedmioty i sytuacje mogą okazać się źródłem inspiracji, zachwytu i głębokich refleksji. W Czwórce spytaliśmy ich o to, co sprawia, że zdjęcie jest udane.      
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Efekt ekranu". Teksty o nowej kulturze cyfrowej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 10:50
- "Efekt ekranu" zbiera teksty wydawane od 8 lat na łamach Dwutygodnika.com. Są tu też teksty nowe. To opowieść o "internetach" ostatniej dekady - jej podsumowanie - mówi Zofia Król, redaktor naczelna Dwutygodnika.com.  
rozwiń zwiń