Warszawski Śledzik Wielokulturowy - różnorodność najbardziej widoczna jest na talerzu

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2017 12:23
- W Warszawie obok nas żyje wiele narodowości i ma to swoje przełożenie na kuchnię. Chcemy pokazać świąteczne potrawy w wielokulturowym, międzynarodowym ujęciu - mówił Mateusz Kaczyński z bloga "Pańska Skórka", współorganizator Warszawskiego Śledzika Wielokulturowego.
Audio
  • Konstacja Gierba i Mateusz Kaczyński opowiadają o wigilijnych potrawach z całego świata (Pierwsze Słyszę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/Daria-Yakovleva

jedzenie bloger 1200.jpg
Michał Korkosz: fotografię kulinarną trzeba kochać

Autorzy bloga Pańska Skórka, pomysłodawcy Warszawskiego Śledzika Wielokulturowego po raz kolejny zapraszają na wieczór wspólnego gotowania i jedzenia, w trakcie którego restauratorzy i goście będą starali się przybliżyć świąteczne tradycje kulinarne Polski i różnych zakątków świata. Organizatorzy imprezy zapewniali, że na stołach pojawią się dania, które będą reprezentowały wielokulturowość kulinarnej mapy Warszawy. - Chcieliśmy zaprezentować przede wszystkim kuchnie, które kojarzą się z Warszawą. Zaprosiliśmy kucharzy z Wietnamu, Syrii, Kaukazu, Ukrainy, Białorusi. Polskę będzie reprezentowała ekipa z "Miasto jest nasze", "Pańskiej Skórki" i klubu piłkarskiego AKS Zły - opowiadał współorganizator projektu.

Mateusz Kaczyński Zachęcamy gości do przyniesienia własnych potraw. Nie musi to być nic dużego, ale na pewno urozmaici wspólny wigilijny stół

- Chodzi o spędzenie wspólnie czasu. Chcemy odnieść się do takiej formuły "imprezy składkowej", która polega na tym, że każdy z zaproszonych gości przychodzi z czymś, co sam przygotuje - dodała Konstacja Gierba.

Czy popularny czerwony barszcz faktycznie pochodzi z Ukrainy? Czym kaukaskie pierogi różnią się od tych, podawanych na naszych stołach wigilijnych? Jakich potraw będziemy mogli spróbować w trakcie tegorocznego Wielokulturowego Śledzika? Co wspólnego z polskimi tradycjami świątecznymi ma kuchnia wietnamska? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Konstacja Gierba i Mateusz Kaczyński (z bloga Pańska Skórka)

Data emisji: 13.12.2017

Godzina emisji: 8.15

ac/kul

Czytaj także

Grzegorz Łapanowski: nie robi się z talerza bizancjum!

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2017 11:30
- W kuchni najlepsze są rozwiązania proste i wiekowe. Jeśli nasza babcia robi pyszny rosół, to wykorzystajmy to. Niech nauczy nas,, jak powinnien smakować tradycyjny bulion, zanim zaczniemy do niego dorzucać trawę cytrynową i chili - przekonuje szef kuchni Grzegorz Łapanowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał Korkosz: fotografię kulinarną trzeba kochać

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2017 11:19
Swojego bloga prowadzi od niespełna roku. O materiałach, jakie na nim zamieszcza mówi: "zbiór hedonistycznych, bardzo rozkosznych, ale też zdrowych i lekkich przepisów kulinarnych". Jako pierwszy w historii magazynu Saveaur zdobył dwie statuetki za najlepsze zdjęcie kulinarne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czwórka w Szwajcarii. Jak produkuje się legendarne sery?

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2017 14:30
Białe, żółte, topione, pleśniowe, słodkie, pikantne, z mleka krowiego, koziego lub owczego - na świecie produkuje się około czterech tysięcy gatunków sera. Jak przebiega ten proces - to sprawdzała w Szwajcarii Justyna Tylczyńska.
rozwiń zwiń