Wyspa Komodo zamknięta na rok. Giną "ostatnie smoki na świecie"

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 14:48
Rząd Indonezji zdecydował, że przez cały 2020 rok wyspa Komodo będzie niedostępna dla turystów. Celem jest ochrona zamieszkującego tę wyspę rzadkiego i zagrożonego gatunku waranów, nazywanych "ostatnimi smokami na świecie".
Audio
  • Wyspa Komodo zamknięta. Rząd Indonezji walczy o ginący gatunek (Stacja nauka/Czwórka)
Wyspa Komodo - zdjęcie ilustracyjne
Wyspa Komodo - zdjęcie ilustracyjne Foto: Opick Mataram Web/Pixabay

- To był ostatni moment, żeby coś zrobić. Władze chciały zapobiec sytuacji, kiedy liczebność waranów byłaby tak mała, że gatunku nie dałoby się odtworzyć - tłumaczył Cezary Wyszyński z Fundacji Viva! Akcja dla zwierząt.

Zamknięcie wyspy - jak wyjaśniała reporterka Czwórki Martyna Ogonek - miało jeszcze jeden cel. - Chodzi o ograniczenie nielegalnego wywozu zwierząt z wyspy. Warany trafiają najczęściej do kupców z Azji, gdzie z ich ciał powstają substancje uważane w tamtejszej medycynie tradycyjnej za lecznicze - mówiła.

Waran, nazwany smokiem z Komodo to największa współcześnie żyjąca jaszczurka. Odkryta w 1910 roku jest zaliczana do gatunku zagrożonego wyginięciem. Współcześnie na pięciu wyspach Indonezji żyje ok. 5 tys. osobników Waran, nazwany smokiem z Komodo to największa współcześnie żyjąca jaszczurka. Odkryta w 1910 roku jest zaliczana do gatunku zagrożonego wyginięciem. Współcześnie na pięciu wyspach Indonezji żyje ok. 5 tys. osobników

W rozmowie z Martyną Ogonek, gość wyjaśniał w jaki sposób indonezyjskie władze mają zamiar walczyć z nielegalnym przemytem zwierząt i w jaki sposób sami możemy wpłynąć na ochronę zagrożonych gatunków. Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek

Data emisji: 16.04.2018

Godzina emisji: 7.15

ac/pj

Czytaj także

Facebook będzie likwidował strony promujące ruch antyszczepionkowy

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 14:15
Kongresmen Adam Schiff z Partii Demokratycznej wysłał do Marka Zuckerberga list, w którym podkreślił, że Facebook i Instagram są współodpowiedzialne za epidemię odry, która wybuchła w Waszyngtonie pod koniec stycznia tego roku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ile czasu potrzebujesz, by być szczęśliwym człowiekiem?

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 18:24
Amerykańscy naukowcy sprawdzili, ile wolnego czasu dziennie nam potrzeba, by odczuwać satysfakcję z życia. Wynik zaskakuje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mjøstårnet. Nadchodzi czas drewnianych bloków?

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 15:20
Najwyższy drewniany wieżowiec świata znajduje się w mieście Brumunddal. Ma 18 pięter, 85 metrów wysokości i jest położony nad największym w Norwegii jeziorem Mjosa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skrillex na komary. Obniża libido samic

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2019 13:50
Dźwięk odgrywa ogromną rolą w procesach reprodukcyjnych wielu gatunków zwierząt. Jeśli chcesz uwolnić się od komarów, słuchaj muzyki elektronicznej.
rozwiń zwiń