"Y2K dressing" - wraca moda na lata 2000

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 12:00
Twórcy jednej z aplikacji zdradzili, że ostatnio hasło "Y2K" bije rekordy popularności. Eksperci przewidują, że jest to jedna z oznak powrotu mody lat 2000. Czy to oznacza wielki come back biodrówek?
spodnie biodrówki
spodnie biodrówki Foto: unsplash/ nicolas ladino silva

młodzież telefony 1200.jpg
Jak nie tracić czasu w mediach społecznościowych? Pomoże w tym aplikacja


Popularność hasła "Y2K" nie dziwi znawców mody. Od dłuższego już czasu zapowiadali, że zgodnie z zasadą "20 lat" mówiącą o tym, że trendy sprzed lat powracają właśnie po 2 dekadach, moda na kiczowate stylizacje z przełomu wieku powróci.


Posłuchaj
04:01 Czwórka/Pierwsze Słyszę - moda lat 2000 15.04.2021.mp3 O "Y2K dressing" rozmawiamy z Aleksandrą Zawadzką z miesięcznika ELLE (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

Po modzie na lata 90. przyszła moda na "Y2K". "Y2K" to nic innego jak (Year 2 Kilos), co w tłumaczeniu oznacza lata 2000. I tak po latach niełaski, w odświeżonej wersji, na wybiegi powracają zapomniane topy i biodrówki, lansowane m.in. przez Paris Hilton czy Destiny Child. - To jest jeden z najsilniej rozwiniętych trendów z 2000 roku - mówi Aleksandra Zawadzka z magazynu ELLE. - Spodnie z obniżonym stanem, które nosiła Britney Spears, Christina Aguilera i wszystkie najładniejsze dziewczęta tamtych czasów wracają do nas między innymi dzięki projektom Versace i Fendi.


Źr. You Tube/Britney Spears - (You Drive Me) Crazy (Official Video)

W nadchodzącym sezonie wracają buty z kwadratowym noskiem, a na lato obowiązkowo japonki, które pojawiły się m.in. w kolekcji Issey Miyake. Wśród tegorocznych trendów królują również kolorowe, welurowe dresy, które na początku wieku z odwagą nosiły Paris Hilton i Jennifer Lopez.

W poszukiwaniu inspiracji, obok teledysków Jennifer Lopez i Britney Spears, warto sięgnąć do filmów z tamtych lat. - Przede wszystkim "Wygrane marzenia", świetny amerykański dramat z Izą Miko, jest więc też polski akcent - opowiada rozmówczyni Martyny Ogonek. - Także komedia i musical "Dogonić marzenia" w którym grała Britney Spears oraz klasyka "Legalna blondynka" - najlepiej wszystkie części.


Źr. Jennifer Lopez - I'm Real (Official HD Video)


shutterstock Featureflash Photo Agency 1200 spice girls.jpg
Szalone lata dziewięćdziesiąte - cały czas inspirują

Powrót do mody "Y2K" nie wszystkich cieszy. Come back biodrówek w sieci bojkotują już milenialsi, którzy najwyraźniej mieli nadzieję, że kiczowata moda na lata 2000 już nigdy nie powróci. Przychylniej do trendów z tamtego okresu podchodzi generacja "Z", którego dzieciństwo przypadało właśnie na lata 2000. - Być może dlatego, że Zetkom, które adaptują te trendy w mediach społecznościowych i które są bardziej podatne na to, co dyktuje moda, ten czas kojarzy się z beztroską - tłumaczy specjalistka. - Myślę jednak, że moda powinna być dla nas zabawą i czymś, co sprawia, że czujemy się lepiej. A jeżeli trendy nie są w naszym klimacie, to nie ma się do nich co zmuszać.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Martyna Ogonek

Data emisji: 15.04.2021

Godzina emisji: 07.15

aw

Czytaj także

Cottagecore - chłopomania na miarę XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 10:18
Chleb z domowego pieca, spacery przez pola, las, zwierzęta gospodarskie - to wszystko ciągnie nas na wieś. Millenialsi z wielkich miast ruszyli na wieś? Czy cottagecore to tylko hashtag?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przycisk "Lubię to" nie znika z Facebooka

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 14:10
W dalszym ciągu widoczny jest przy facebookowych postach licznik "lajków" i reakcji. Facebook jednak oficjalnie zapowiedział, że już wkrótce przycisk "Lubię to" ukryty zostanie na stronach osób publicznych, artystów, a także firm.
rozwiń zwiń