LunAres. W podróż na Księżyc wybierz się do Piły

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2023 12:00
W przeciwatomowym schronie, na terenie byłego wojskowego lotniska w Pile powstał habitat LunAres., w którym odbywają się symulacje kosmicznych misji na Marsa i na Księżyc. - To jedna z najbardziej zaawansowanych placówek tego typu na świecie i dowód na to, że w naszym kraju dużo dzieje się w sektorze kosmicznym, nawet jeśli tego nie widać na pierwszy rzut oka - mówi Katarzyna Ignatowicz, kontrolerka misji LunAres.
Członkowie zespołu Verne.
Członkowie zespołu "Verne".Foto: Lunares Research Station/mat. prasowe
  • Ośrodek Badawczy LunAres działa na terenie byłego wojskowego lotniska w Pile.
  • Prowadzone są w nim badania dotyczące różnych aspektów przebywania ludzi w kosmosie, zarówno tych fizjologicznych, jak i technologicznych.
  • Analogowe misje są symulacjami załogowych misji kosmicznych, które odbywają się w specjalnie przygotowanych placówkach badawczych na Ziemi.
  • Od początku działania bazy w 2017 roku na terenie habitatu przeprowadzonych zostało kilkanaście misji analogowych.

LunAres składa się z habitatu, czyli pomieszczenia podłączonego do hangaru lotniczego, w którym mieszkają i pracują  astronauci oraz z hangaru, gdzie mieści się strefa EVA i gdzie odbywają się spacery kosmiczne. - Mamy symulowaną powierzchnię Księżyca, na której analogowi astronauci wykonują różne zadania - mówi kontrolerka misji.  

Badanie relacji, kontrola zębów

Badania realizowane w bazie LunAres skupiają się przede wszystkim na tzw. czynnikach ludzkich w eksploracji kosmosu. Często są to badania medyczne i psychologiczne. - Astronauci nie znają się przed misją, a przez wiele dni zamknięci są na jednej przestrzeni. To daje możliwość szeroko zakrojonej obserwacji psychologicznej - wyjaśnia gość Czwórki. - Dodatkowo były też prowadzone badania stomatologiczne, które umożliwiły nam podjęcie decyzji co do wyboru najlepszego żywienia. Cały czas prowadzimy także obserwacje i analizy w laboratorium biologicznym, gdzie hodujemy rośliny. Zdarzyły się nawet takie misje, podczas których na pokładzie mieliśmy krewetki. 

Sprawdź też:

Co dzieje się w trakcie "misji księżycowych"?

Obecnie w stacji badawczej prowadzone są "misje księżycowe". Analogowi astronauci, którzy biorą udział w symulacji, spędzają na Księżycu dwa tygodnie. - To są badania izolacyjne. Przez czternaście dni uczestnicy nie mogą opuszczać bazy, nie mają dostępu do okien, przebywają w warunkach zbliżonych do tych, które są w kosmosie - opowiada Katarzyna Ignatowicz.

Strefa EVA w Lunares, misja Vulcan. Strefa EVA w Lunares, misja Vulcan.

Dzień z życia analogowego astronauty

Z samego rana analogowi astronauci robię "med check", czyli sprawdzają swoje parametry życiowe. Po śniadaniu jedna część załogi sprawdza habitat - jaki jest stan wody, ile prądu im zostało, czy nie ma tam żadnych usterek. W tym czasie komandorzy mają spotkanie z kontrolerami misji - mówi gość audycji. - Potem uczestnicy przechodzą do wykonywania kolejnych zadań, realizowania projektów oraz do ćwiczeń fizycznych, które są stałym punktem rozkładu zajęć. Jednym z ostatnich zadań załogi było stworzenie nowego plecaka z systemem podtrzymywania życia. Spacery kosmiczne odbywają się raz na dwa dni, w pozostałym czasie astronauci mogą realizować indywidualne misje, mogą też zajmować się uprawą roślin.

Posłuchaj
13:27 CZWÓRKA Pierwsze slysze - kosmos 05.09.2023.mp3 Misja LunAres - o symulacjach kosmicznych na lotnisku w Pile (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Kosmiczna dieta, czyli "przysmaki z Księżyca"

- Jeśli chodzi o menu, to w tym momencie załoga je jedzenie mieszane, czyli w część dni gotują sobie tak, jak robi się to w normalnym życiu, natomiast posiłki spożywane w trakcie spacerów kosmicznych to jedzenie liofilizowane, czyli kosmiczne - wyjaśnia rozmówczyni Kamila Jasieńskiego. - Zdarzały się też misje, podczas których analogowi astronauci gotowali sobie codziennie, albo jedli tylko jedzenie "z torebki".


Warsztaty Theia w Lunares. Warsztaty Theia w LunAres.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: Katarzyna Ignatowicz (kontrolerka misji LunAres)

Data emisji: 05.09.2023

Godzina emisji: 08.15

Czytaj także

Solar Orbiter: sonda kosmiczna, która ma odkryć tajemnice Słońca

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2022 13:20
Wysłana przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) sonda Solar Orbiter przesłała zdjęcia i filmy Słońca. Zostały one zrobione z najbliższej jak dotąd odległości od naszej gwiazdy i w najlepszej jakości. Teraz trwa ich dogłębna analiza. A w przyszłości sonda zbliży się jeszcze bardziej i prześle jeszcze ciekawsze i dokładniejsze dane naukowe. Po co nam one?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kosmos jak na dłoni. Co pokazują zdjęcia z Teleskopu Webba?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2022 19:40
NASA udostępniła najdokładniejsze w historii zdjęcia kosmosu, które wykonane zostały przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. - Dla mnie najbardziej spektakularnym aspektem tych zdjęć jest ich skala. W ziarenku piasku jesteśmy w stanie zobaczyć tysiące galaktyk - mówi astrofotograf Michał Ostaszewski. - To pokazuje, jak wiele jeszcze zostało nam do odkrycia. 
rozwiń zwiń