Drzemka na studiach. Nowy przedmiot na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2024 11:55
Studenci często narzekają na niewyspanie. Jednak ci z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu mogą uczestniczyć w zajęciach o nazwie "drzemkologia stosowana" i przespać je w śpiworze. Drzemka na studiach może pomóc w nauce, ale i przyszłej pracy lekarza. 
Drzemka na studiach
Drzemka na studiachFoto: Shutterstock
 • Na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu można zapisać się na zajęcia "drzemkologia stosowana". 
 • Studenci testują tam różne rodzaje zasypiania - sposoby na drzemkę. 
 • Celem zajęć jest sprawienie, żeby przyszli lekarze byli bardziej wypoczęci. Dobrą drzemkę można wykorzystać już podczas studiów. 

Na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu studenci śpią na zajęciach na zaliczenie. Dzieje się tak w ramach fakultetu "Drzemkologia stosowana". Na zajęcia studenci przynoszą śpiwory, a jedna z sal Centrum Symulacji Medycznej UMW zmienia się w sypialnię. Władze uczelni chcą, by w przyszłym semestrze zajęcia posłużyły do prowadzenia badań naukowych. 

Drzemka na studiach

W przypadku "drzemkologii stosowanej" studentów do snu nie skłania nuda czy zmęczenie, a sama prowadząca zajęcia. Nowy fakultet na Wydziale Lekarskim odbywa się w płaskiej sali, by drzemiący nie pospadali ze schodów. - Śpimy w śpiworach, które każdy przynosi z domu - przyznaje dr Maria Kmita. - Na początku zajęć rozmawiamy na różne tematy związane ze snem np.

 • jak kawa wpływa na sen,
 • dlaczego sen jest ważny dla różnych układów, dla zdrowia fizycznego i psychicznego,
 • zajmujemy się różnymi aspektami snu i idziemy na drzemkę. 

Różne metody na drzemkę

Prowadząca i uczestnicy zająć testują przeróżne metody zasypiania. 


Posłuchaj
03:30 czwórka pierwsze słyszę 30.01.2024 drzemka 8.39.mp3 Jakie sposoby na drzemkę testują uczestnicy fakultetu "drzemkologia stosowana"? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

- W tym semestrze testowaliśmy już:

 • melisę,
 • lawendę,
 • kawodrzemkę,
 • drzemkę po Beethovenie,
 • drzemkę przy ćwierkających ptaszkach,
 • po głębokim oddychaniu,
 • próbowaliśmy wizualizacji - czyli wyobrażaliśmy sobie kojące nas miejsca, 
 • drzemkę metodą żołnierską, gdy podczas zasypiania 10 razy powtarza się "nie myśl"

- wymienia dr Maria Kmita. - Mnóstwo rzeczy wypróbowaliśmy w tym semestrze. Bardzo się cieszę, że studenci zaczynają odkrywać swoje ulubione metody. Zdradzają też, co sami odkryli. 

Po co studentom drzemka?

Pozornie infantylne zajęcia mają jednak wielki cel. Autorka zajęć chce by studenci nauczyli się jak wykorzystywać drzemkę w przyszłości, kiedy będą już pracować jako lekarze. - To najbardziej niewyspany personel medyczny, który opiekuje się najbardziej chorą częścią społeczeństwa - zauważa rozmówczyni Weroniki Puszkar. - Mamy sytuację, w której ktoś wiecznie zmęczony musi działać na pełnych obrotach, pomagać innym i ratować ludzkie życie. 

Zobacz także:

Dr Maria Kmita widzi w drzemce sposób na szybką regenerację. Uczestnicy zajęć mogą poznać różne metody zasypiania i dopasować najlepszy do siebie. - Podczas chwili przerwy na lekarskich dyżurach będą mogli zasnąć szybko i w najlepszy dla siebie sposób - wyjaśnia. - Każdy uczestnik zajęć będzie wiedział:

 • ile spać
 • w jakiej pozycji
 • co mu pomaga zasną, a co przeszkadza.  

Już dziś każdy ze studentów może dopasować drzemkę do siebie i wykorzystywać ją strategicznie podczas studiów. - Nasi studenci dużo się uczą i są to bardzo poważne przedmioty - podkreśla rozmówczyni Czwórki. - Fajnie by było, żeby zamiast pić hektolitry kofeiny i aplikować sobie środki przeciwbólowe, studenci robili sobie przerwę, podczas której się reaktywują. Drzemka: poprawia nastrój, koncentrację, pamięć - lepiej funkcjonujemy, gdy jesteśmy wyspani. W dodatku sen jest darmowy- podkreśla. 


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowałaWeronika Puszkar

Data emisji: 30.01.2024 

Godzina emisji: 8.39

pj/mg

Czytaj także

Studenci idą do pracy - inaczej nie utrzymają się na uczelniach

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2022 09:42
Coraz więcej studentów studiów dziennych szuka pracy, a rekruterzy obserwują największy od lat ruch na rynku. Przyczyn takich działań jest kilka: rosnące koszty, ale także chęć zdobycia doświadczenia w zawodzie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po jakich kierunkach studiów zarobimy najwięcej?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2024 11:47
Wybór studiów nie jest łatwy - niektórzy podążają za swoją pasją, inni za obietnicą dobrych zarobków. Dane OECD wskazują, że na najwyższe zarobki mają szansę absolwenci kierunków związanych z technologiami i zdrowiem. 
rozwiń zwiń