AI nie może pisać twojej pracy dyplomowej. Uczelnia to wykryje!

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2024 10:21
Ośrodek Przetwarzania Informacji oddał w ręce uczelni najnowsze narzędzie, które wykryje, czy dana studencka praca była tworzona przy użyciu sztucznej inteligencji. AI nie może pisać pracy dyplomowej, która powinna być samodzielną pracą studenta. Teraz promotorzy z łatwością to zweryfikują. 
Studenci chętnie korzystają z pomocy chatbotów. Teraz jednak wykryje to najnowsze narzędzie oddane do dyspozycji wszystkim polskim uczelniom
Studenci chętnie korzystają z pomocy chatbotów. Teraz jednak wykryje to najnowsze narzędzie oddane do dyspozycji wszystkim polskim uczelniomFoto: shutterstock/Drazen Zigic
  • Ośrodek Przetwarzania Informacji stworzył narzędzie do wykrywania, czy sztuczna inteligencja była zaangażowana w tworzenie pracy dyplomowej. 
  • To najnowszy dodatek do Jednolitego Systemu Antyplagiatowego. 
  • Promotorzy czekali na to narzędzie. Do tej pory mogli jedynie polegać na tym, że sami zauważą błąd AI. 
  • Profesor Szymon Ossowski mówi, że chatboty robią karygodne błędy, a dodatkowo tworzą do nich zmyślone przepisy. 
  • Programem wykrywającym współtworzenie pracy przez AI objęte są wszystkie uczelnie korzystające z Jednolitego Systemu Antyplagiatowego. 

Studenci nie będą mogli dopisać "Chat GPT" jako współautora swojej pracy dyplomowej. Polscy informatycy stworzyli narzędzie, które wykryje, czy sztuczna inteligencja również brała udział w tworzeniu pracy magisterskiej czy innej. Ostateczna wersja programu trafiła już na uczelnie. 

AI nie napisze twojej pracy dyplomowej

Studenci mówią, że nowy program nie działa precyzyjnie, że źle weryfikuje treści. To tylko pogłoski, bo możliwość zastosowania narzędzia do weryfikacji autorstwa prac dyplomowych dopiero pojawiła się na uczelniach. Od nadchodzącego semestru promotorzy będą mieli do dyspozycji narzędzie stworzone przez polskich ekspertów. 

- Dodaliśmy nową funkcję do Jednolitego Systemu Antyplagiatowego (JSA) - mówi Małgorzata Wartacz, kierowniczka projektu w Ośrodku Przetwarzania Informacji. - Działanie nowej funkcji oparte jest na metodzie analizy tekstu. Zastosowano tu założenie, że tekst napisany przez człowieka charakteryzuje się losowym doborem słów. Tekst wygenerowany przez bota jest zwykle szablonowy i przewidywalny. Fragmenty mające właśnie takie cechy oznaczone są jako prawdopodobnie wygenerowane przy użyciu sztucznej inteligencji.


Posłuchaj
03:36 czwórka pierwsze słyszę 22.02.2023 plagiat 8.34.mp3 Przy pisaniu pracy dyplomowej chatbot już nie pomoże (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Promotorzy czekali na to rozwiązanie 

"Wreszcie" - komentuje promotor prac dyplomowych prof. Szymon Ossowski. - Kilka osób z mojego wydziału zwracało mi uwagę, że studenci bezmyślnie korzystają z systemów sztucznej inteligencji - zauważa profesor. Sami studenci też przyznają, że chatboty stały się codziennym narzędziem podczas nauki.

Do momentu powstania nowej funkcji wykrywającej współpracę z AI wykładowcy byli bezradni wobec użycia tych nowych technologii przez studentów. Mogli jedynie liczyć na to, że zauważą błąd popełniony przez sztuczną inteligencję. 

AI myli daty, myli fakty. Sama tworzy sztuczne pozycje naukowe, na które się powołuje - wymienia prof. Szymon Ossowski. - Ostatnio czytając jedną z prac, zauważyłem złą datę okrągłego stołu, wcześniej błędne dane o ordynacji wyborczej z lat 90. Czytając to, zawahałem się, czy to nie ja jestem w błędzie, bo wszystko było opatrzone przypisami. AI zmyśla odpowiedzi. 

Czytaj także:

Cyberbezpieczeństwo - jakie zasady zachować, żeby nie zostać zhakowanym?


Wciąż można używać AI na uczelniach

Nowy program na uczelniach nie oznacza, że pomoc AI będzie całkowicie zakazana. Wciąż można korzystać z chatbotów. - Można np. opracowywać redakcję językową, przygotowywać abstrakty, tworzyć jakieś obrazy, akapity, ale to musi być oznakowane - podkreśla rozmówca Szymona Majchrzaka. - To jest narzędzie i trzeba je w normalny sposób wykorzystywać. Zaś praca dyplomowa ma być przede wszystkim pracą samodzielną. 

Programem wykrywającym współtworzenie pracy przez AI objęte są wszystkie uczelnie korzystające z Jednolitego Systemu Antyplagiatowego. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Szymon Majchrzak

Data emisji: 22.02.2024 

Godzina emisji: 8.34

pj

Czytaj także

Chip w mózgu? Elon Musk i jego rewolucyjny projekt

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2024 09:40
Elon Musk po raz kolejny zadziwia świat. Za sprawą projektu jego firmy Neuralink chip w mózgu jest już faktem. Biznesmen ogłosił światu, że sukcesem zakończyła się operacja wszczepienia pierwszego implantu do mózgu człowieka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstał pierwszy w Polsce fundusz venture capital założony przez uczelnię publiczną

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2024 15:50
Politechnika Warszawska, przy współudziale doświadczonego zespołu ekspertów, powołała do życia fundusz venture capital. To pierwszy w Polsce tego typu fundusz powołany przez uczelnię państwową. Jego celem jest połączenie nauki z biznesem i komercjalizowanie dokonań polskich naukowców i studenckich zespołów działających na uczelniach.
rozwiń zwiń