Cyberbezpieczeństwo - jakie zasady zachować, żeby nie zostać zhakowanym?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2024 18:00
W Czwórce wiele miejsca poświęcamy cybebezpieczeństwu. Tym razem wraz z Joanną Wziątek, specjalistką od cyberbezpieczeństwa, podpowiadamy jakie zasady zachować, żeby nie zostać zhakowanym. Sprawdzamy też, co zrobić, żeby wraz z utratą smartfona nie stracić wszystkich danych.
Cyberbezpieczeństwo to kwestia istotna dla każdego z nas.
Cyberbezpieczeństwo to kwestia istotna dla każdego z nas. Foto: Thapana_Studio / Shutterstock
  • Cyberprzestępcy udoskonalają metody kradzieży naszych danych i pieniędzy.
  • W tym celu wykorzystują coraz nowocześniejsze metody i sięgają po algorytmy sztucznej inteligencji.
  • Dzięki chatowi GPT w szybki sposób są w stanie podrobić stronę banku.   
  • Joanna Wziątek przestrzega przed klikaniem w nieznane linki od różnych nadawców. 
  • Zaleca także stosowanie uwierzytelnienia dwuetapowego. 

Nowe technologie służą nie tylko nam, często korzystają z nich cyberprzestępcy, którzy doskonalą swoje metody. - Chat GPT jest na usługach wszystkich - bez wyjątku, jest wykorzystywany w różnych celach. Korzystają z niego też hakerzy – mówi specjalistka. - Potrafi on wiele rzeczy idealnie odtworzyć, w tym stronę banku czy innej instytucji.

Jak zaznacza gość Czwórki to, do czego kiedyś trzeba było specjalistów, może powstać bardzo szybko. Co gorsza, strony wyglądają prawie jak oryginał. - Cyberprzestępcy z tego korzystają. Wysyłają niepokojące smsy lub maile z informacją, że coś dzieje się z naszym kontem i podsyłają linki, po kliknięciu których jesteśmy przekierowywani na rzekomą stronę naszego banku - tłumaczy Joanna Wziątek. - W żadnym wypadku nie klikajmy w takie linki. Zachowajmy podwójną czujność i weryfikujmy informacje u źródła. Skontaktujmy się telefonicznie z naszym bankiem, a najlepiej przejdźmy się do oddziału. Zapytajmy, czy taka informacja rzeczywiście została przez nich wysłana. Jeżeli tak, to przedstawiciel bank pokieruje nas, co zrobić dalej i czego od nas oczekują.

Cyberbezpieczeństwo i złota zasada - podejrzliwość

Także w przypadku, gdy otrzymamy wiadomość o przejęciu naszego konta w mediach społecznościowych - zachowajmy spokój i nie klikajmy od razu w podesłanego linka. - Złota zasada to podejrzliwość. Mam wątpliwości - nie klikam. Nie mogę zadzwonić, ale mogę przecież mogę wykorzystać aplikację na moim komputerze i sprawdzić, czy rzeczywiście jest problem z logowaniem - tłumaczy specjalistka. - Parę minut nas nie zbawi, a będziemy mieli weryfikację.

Czytaj także:

 

Mocne hasła i uwierzytelnienie dwetapowe

Joanna Wziątek wiele też miejsca poświęca tworzeniu haseł. Zwraca uwagę, że w ważnych aplikacjach nie wystarczy tylko silne hasło. - Są mechanizmy, które pokazują, że można łamać takie hasła z łatwością. Dlatego potrzeba uwierzytelniania dwuetapowego - zaznacza. - Może być to dodatkowe potwierdzenie w postaci SMSa, ale także bardziej zaawansowane rozwiązania jak fizyczny token. Występuje w postaci klucza USB, który trzeba włożyć do komputera lub telefonu i dopiero wtedy jesteśmy uwierzytelnieni.


Posłuchaj
24:33 CZWORKA/Czwórka do piątej - cyberprzestępczość 10.01.2024.mp3 O zasadach bezpieczeństwa w sieci mówi Joanna Wziątek, specjalistka od cyberbezpieczeństwa (Czwórka do piątej/Czwórka)

 

Za chwilę zaczynają się ferie i rozmówczyni Marty Hoppe zachęca do zabezpieczenia się na wypadek zagubienia komórki. - Zróbmy kopię zdjęć, kontaktów, ważnych dla nas informacji, tak, żebyśmy wraz ze stratą smartfona nie utracili wszystkiego - zaznacza. - Jeśli korzystamy z elektronicznych dokumentów tożsamości, to warto ich fizyczne wersje wziąć ze sobą na wyjazd.

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Joanna Wziątek-Ładosz (specjalistka ds. cyberbezpieczeństwa)

Data emisji: 10.01.2024

Godzina emisji: 14.15

aw/pj

Czytaj także

Październik miesiącem cyberbezpieczeństwa. Dbamy o nie w Czwórce!

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2023 09:00
Już po raz 11. październik został ogłoszony miesiącem cyberbezpieczeństwa - to kolejna edycja Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa (ECSM). Kampania organizowana przez agencję ENISA z inicjatywy Komisji Europejskiej. W tym roku skupia się na zagrożeniach, w których wykorzystywana jest socjotechnika. Czwórka też się w nią włącza!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bezpieczeństwo w sieci: nie klikaj bezmyślnie i aktualizuj

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2023 18:00
- Są tacy, którzy na hasło "cyberbezpieczeństwo" machają ręką, mówią, że to trudny temat i że się w nim nie odnajdują. Ja natomiast uważam, że każdy, kto ma w telefonie zainstalowaną choć jedną aplikację, powinien znać podstawowe zasady - mówi ekspert z dziedziny bezpieczeństwa informatycznego Joanna Wziątek. 
rozwiń zwiń