Pokolenie Z. Jak ważna jest ochrona środowiska i zielone umiejętności w miejscu pracy?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2024 13:10
Niedawno światło dzienne ujrzał raport "Pokolenie Z a zielone umiejętności". Wynika z niego m.in., że dla przedstawicieli młodego pokolenia ważne są wartości proekologiczne także w miejscu pracy.
Raport Pokolenie Z a zielone umiejętności pokazuje, że dla młodych osób ważne są w miejscu zatrudnienia kwestie związane z ochroną środowiska.
Raport "Pokolenie Z a zielone umiejętności” pokazuje, że dla młodych osób ważne są w miejscu zatrudnienia kwestie związane z ochroną środowiska. Foto: shutterstock/ Owlie Productions.
  • W Czwórce tematem jest raport "Pokolenie Z a zielone umiejętności".
  • Naszą przewodniczką po tym temacie jest Alicja Piekarz ze Związku Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć. 
  • Gościni audycji zwraca uwagę, że dla młodego pokolenia działania proekologiczne są ważne także w miejscu pracy. 
  • Coraz częściej młodzi ludzie deklarują, że są skłonni podnosić swoje kwalifikacje w tym zakresie. 
  • Ponad połowa badanych zgodziłaby się na zmianę stanowiska wymagającą przekwalifikowania.

Jak wynika z niedawno opublikowanego raportu "Pokolenie Z a zielone umiejętności", zdecydowana większość młodych ocenia swoją świadomość klimatyczną bardzo wysoko. Aż 61 procent wykazuje duże zainteresowanie tym tematem, a co czwartą Zetkę przerażają skutki zmian klimatu. Mimo zainteresowania tematyką klimatyczną aż trzy czwarte badanych nie wie, czym są "zielone umiejętności" ani jak je rozwijać.

Zielone umiejętności - co to jest?

- Tłumacząc, w bardzo prostym ujęciu, zielone umiejętności to są wszystkie umiejętności, dzięki którym możemy działać na rzecz ochrony środowiska i ochrony klimatu. To są umiejętności, które możemy podzielić na dwie duże grupy - tłumaczy gość Czwórki. - Są to umiejętności technologiczne, techniczne, czyli np. osoby, które potrafią zainstalować panele fotowoltaiczne na dachu, albo zaprojektować i wybudować energooszczędny dom. Kolejna grupa, to ta związana z postawami, czyli np. podejmowane w miejscu pracy inicjatywy proklimatyczne. Zielone umiejętności, to wszystko, co pozwala nam dążyć do tak zwanej zielonej transformacji.


 

Młodzi otwarci na zdobywanie "zielonych kompetencji"

Według gościa Czwórki, badanie pokazuje, że dla wielu Zetek odpowiedzialność ekologiczna i społeczna potencjalnego pracodawcy jest równie ważna, co oferowane warunki pracy czy wynagrodzenie.

- Badanie pokazuje, że mimo, że w teorii nie potrafimy wskazać, co to jest zielona umiejętność, to wcale nie przeszkadza nam jej w praktyce wykonywać. Pokolenie Z w tym zakresie działa bardzo intuicyjnie. Młodzi ludzie coraz częściej zwracają uwagę, czy firma podejmuje takie działania. Na pewno są mile widziane i czasem są czynnikiem, który decyduje o tym, czy zatrudniamy się w jakiejś firmie czy nie - zaznacza rozmówczyni Kamila Jasieńskiego. - Jesteśmy w takim momencie, gdzie firmy i organizacje wprowadzają "zielone rozwiązania", i młodzi są na nie bardzo otwarci. Blisko 80 procent ankietowanych chętnie podwyższyłaby swoje umiejętności w "zielonym kierunku". Ponad połowa deklaruje nawet, że byłaby w stanie się przekwalifikować, jeśli pracodawca zapewniłby im właściwe szkolenia.

 


Posłuchaj
12:19 CZWORKA/pierwsze słyszę - zielony raport 27.05.2024.mp3 O raporcie "Pokolenie Z a zielone umiejętności" opowiada Alicja Piekarz z Zielonej Sieci (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Zielone kołnierzyki - co to jest?

Alicja Piekarz podkreśla, że z raportu fundacji Lewiatan w Polsce wynika, że do 2030 roku ma powstać aż 300 tysięcy “zielonych” miejsc pracy, dla tak zwanych "zielonych kołnierzyków".

- Zielone kołnierzyki to jest grupa zawodowa na wzór białych i niebieskich kołnierzyków. Teraz mamy kołnierzyki zielone, to są osoby, które wykonują tzw. zielone zawody, które są m.in. oparte na umiejętnościach technicznych, jak np. monter fotowoltaiki. Jednak coraz częściej zielonymi kołnierzykami stają się również osoby, które pracują w biurach, które np. pracują w komunikacji, ale też w HR, to też są coraz częściej pracownicy działów prawnych specjalizujących się w sprawach dotyczących ochrony klimatu.


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Alicja Piekarz (Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć)

Data emisji: 27.05.2024

Godzina emisji: 7.15

aw

Czytaj także

Pokolenie Z - ponad karierę stawia życie prywatne

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2023 09:50
Po wejściu na rynek pracy naturalną postawą przedstawicieli pokolenia Y, tak zwanych milenialsów, było dążenie do budowania szybkiej ścieżki kariery. W generacji Z tego rodzaju postawy występują zdecydowanie rzadziej. Dla nich najważniejszy jest work-life balance.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Niedobór talentów". Trudności w znalezieniu fachowców - z czego wynikają?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2024 13:20
Z raportu "Niedobór talentów" wynika, że pracodawcy borykają się z brakiem fachowców. - Największe trudności z obsadzeniem miejsc pracy nowymi pracownikami mają firmy z obszaru finansów, nieruchomości, dóbr i usług konsumenckich, a także energetyki i usług komunalnych - mówi w Czwórce Piotr Zygmunt, ekspert rynku pracy.
rozwiń zwiń