Polskie Radio
Section05
fotowoltaika

OZE odłączane od sieci. Ekspert wyjaśnia powody

- Potrzebujemy powszechności rozwiązań pozwalających magazynować nadmiar wyprodukowanej w OZE energii, dzięki czemu poprawi się stabilność sieci energetycznej - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Kamil Kwiatkowski, dyrektor ds. projektów badawczych w Euros Energy. Wskazał w tym kontekście na powiązanie z OZE ciepłowni w miastach powiatowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 klimat ekologia ochrona środowiska Katarzyna Dydo OZE energetyka słońce

Taryfa dynamiczna. Nowy sposób na drożejący prąd

Taryfa dynamiczna, która ma wejść w sierpniu tego roku jest nowym rozwiązaniem nie tylko dla największych odbiorców, które pozwala rozliczać prąd według bieżących stawek na rynku energii ustalonych na Towarowej Giełdzie Energii dla każdej godziny w ciągu doby. Pomoże też dostosować moc własnej instalacji prywatnym producentom prądu do aktualnych warunków pogodowych, cen i ogólnokrajowego zapotrzebowania na prąd. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ceny energii elektrownie wiatrowe elektrownie wodne OZE

Dofinansowania i obniżone rachunki za prąd - panele fotowoltaiczne we wspólnotach i spółdzielniach

Inwestycja jest kosztowana, ale mieszkańcy mogą powalczyć o granty i dofinansowania. Przy rosnących kosztach energii coraz więcej wspólnot i spółdzielni decyduje się na założenie paneli fotowoltaicznych. Dzięki temu mogą uzyskać zwrot nawet połowy kosztów energii i ciepła. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka panele słoneczne panele fotowoltaiczne energia odnawialna spółdzielnie mieszkaniowe odnawialne źródła energii