Folk wraca do łask

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2011 12:11
– Ludzie intuicyjnie wracają do swoich korzeni. Sięgają do tradycji, by zdefiniować własną tożsamość, zrozumieć siebie – zgodnie zauważają Anna Kolczyńska i Maja Margasińska z Państwowego Muzeum Etnograficznego.
Audio

Swój modowy renesans przeżywają obecnie kolorowe korale, ażury, koronki czy hafty. Co więcej, motywy ludowe coraz częściej pojawiają się w wystroju wnętrz. Państwowe Muzeum Etnograficzne postanowiło wykorzystać to wzmożone zainteresowanie folkiem i dla odwiedzających szykuje wiele dodatkowych atrakcji. Szczegóły w audycji "Na cztery ręce" zdradzały Anna Kolczyńska i Maja Margasińska.

– Bardzo cieszy nas ta moda na folk, a jeszcze bardziej to, że nie jest to tylko powierzchowne zainteresowanie – przyznają goście Czwórki. Tłumaczą, że dużo ludzi decyduje się sięgnąć głębiej i poznać tradycję ludową i z tego właśnie względu w muzeum planowane jest wiele dodatkowych wystaw i eventów.

Już wkrótce do warszawskiego muzeum wprost z Sankt Petersburga przyjedzie wystawa strojów słowiańskich. – Będzie to doskonała okazja do porównania np. zdobień – zauważają Anna Kolczyńska i Maja Margasińska. Podkreślają, że na pewno zadziwią nas stroje Słowian południowych: Macedończyków, Chorwatów, Bułgarów czy Serbów, o których stosunkowo mało wiemy.

Otwarciu wystawy, które planowane jest na 7 lipca, towarzyszyć będzie wiele innych ciekawych wydarzeń. Goście Bogusi Marszalik zapraszają m. in. na pokaz mody inspirowanej folkiem, warsztaty z wzornictwa czy spotkanie z autorką wystawy.

Z kolei polskie stroje ludowe można bez przeszkód iść i obejrzeć już dziś. W muzeum otwarta jest właśnie ich czasowa wystawa.
 
W ramach prowadzonego w muzeum cyklu „Ścieżki tradycji” dwa razy w miesiącu odbywają się warsztaty z tradycyjnego rzemiosła ludowego, np. z ceramiki czy tkactwa. Najbliższe zajęcia przeprowadzone zostaną 25 czerwca. – Podczas spotkania zatytułowanego „Magii wianków na św. Jana” będzie można dowiedzieć się, z jakich ziół i roślin plotło się kiedyś wianki, jakie znaczenie miały poszczególne z nich a także poznać tradycyjne wróżby i wierzenia – tłumaczą goście Czwórki.

Więcej w rozmowie Bogusi Marszalik z Anną Kolczyńską i Mają Margasińską z Państwowego Muzeum Etnograficznego. Dźwięk znajdziesz w ramce po prawej stronie artykułu.

ap

Czytaj także

Wahadłowce do muzeum

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2011 18:51
Minęło 30 lat od pierwszego lotu kosmicznego wahadłowca - Columbia. Teraz NASA wysyła wysłużone statki na emeryturę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie trzeba już jechać do stolicy, by zobaczyć zbiory Muzeum Narodowego

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2011 15:31
Pod adresem www.cyfrowe.mnw.art.pl rozpoczęło dzialałność Cyfrowe Muzeum Narodowe - komputerowa baza danych warszawskiego Muzeum Narodowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co Polacy najchętniej pokazaliby zagranicznym turystom?

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2011 18:10
Wawel, Muzeum Auschwitz Birkenau i Muzem Powstania Warszawskiego - to trzy placówki, które zdaniem opinii publicznej śmiało można pokazywać zagranicznym gościom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zależy nam na publiczności, która zapłaci za bilet (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2011 18:20
Muzycy grupy Enej - zwycięzcy "Must Be The Music" - opowiedzieli o swoich wątpliwościach związanych z udziałem w telewizyjnym show.
rozwiń zwiń