Na 15. Pikniku Naukowym o wolności, równości i braterstwie

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2011 13:49
Tegorocznym temat Pikniku Naukowego jest wolność. W audycji "Na Cztery Ręce" poruszyliśmy temat wolności obywatelskiej i jej promowania wśród młodzieży.
Audio

Już 28 maja rusza 15. Piknik Naukowy organizowany przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik. W jego ramach prezentować się będzie m. in. Centrum Edukacji Obywatelskiej. – Tegoroczny temat pikniku szczególnie nam odpowiada – mówi Alicja Pacewicz, dyrektor do spraw programów i wydawnictw CEO. – Nawiązuje do starej triady z czasów rewolucji francuskiej: "wolność równość, braterstwo", a to przecież kwintesencja edukacji obywatelskiej.

Uczenie młodzieży wolności obywatelskiej i poczucia mocy sprawczej jest trudne. CEO stara się to robić w trakcie szkolnych akcji i poprzez programy edukacyjne.

– Młodzi ludzie nie znają Polski, w której nie było wolności i chcą się o tych czasach czegoś dowiedzieć. CEO prowadzi więc program edukacyjny, w którym grupy młodzieży przeprowadzają wywiady z osobami, które o tą wolność walczyły, z dziadkami, sąsiadami, działaczami "Solidarności" – mówi Pacewicz i zapowiada, że na Pikniku Naukowym jedna z takich grup na pewno się pojawi.

- W ubiegłym roku podczas Pikniku także pytaliśmy o to, czym jest wolność – opowiada Agata Łuczyńska, koordynator programu Szkoła z Klasą 2.0. – Padła odpowiedź: Jestem wolny, gdy pamiętam o tym. To świadczy o sporej świadomości, że możemy być odpowiedzialni za własne działania i mamy prawo o tą wolność walczyć.

O tym, jak działa program "Szkoła z Klasą", a także czym właściwie zajmuje się Centrum Edukacji Obywatelskiej, jakie sobie stawia cele i jak zamierza się promować na 15. Pikniku Naukowym opowiadają Alicja Pacewicz z Centrum Edukacji Obywatelskiej i Agata Łuczyńska, koordynator programu Szkoła z Klasą 2.0.

Więcej na ten temat dowiecie się, słuchając audycji Bogusi Marszalik "Na Cztery Ręce" (w ramce z prawej strony).

(kd)

Czytaj także

Fotofestiwal i Pinknik Naukowy

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2011 00:00
W czwartkowym "Poranku Dwójki" o X Międzynarodowym Festiwalu Fotografii w Łodzi oraz Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zbliża się 15. Piknik Naukowy. Zobacz, poczuj, poeksperymentuj!

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2011 13:44
Tegoroczny Piknik Naukowy zapowiada się wyjątkowo ciekawie. Jeden ze swoich nowatorskich pojazdów pokażą studenci Politechniki Warszawskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mobilny system antykryzysowy

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2011 12:49
– Proteus to akronim całego przedsięwzięcia. Budujemy i projektujemy zintegrowany system wspierający działania antyterrorystyczne i antykryzysowe – wyjaśnia Paweł Wojtkiewicz, koordynator projektu Proteus.
rozwiń zwiń