Życie bez pieniędzy, w zgodzie z naturą. Własny prąd i pożywienie

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2018 12:00
- Po szkole poszedłem do pracy, lubiłem to, co robię, ale czegoś brakowało - mówi Marcin Krzeszewski, który swoje miejsce do życia odnalazł na Pogórzu Dynowskim. - Niszczyłem zdrowie i konsumowałem sporo, trochę na tej Ziemi nabrudziłem. Zacząłem szukać, jak żyć bez pieniędzy, chciałem odnaleźć coś, co wciągnie mnie na całego - dodaje. 
Audio
  • Marcin Krzeszewski opowiada o życiu bez pieniędzy, w zgodzie z naturą (Najlepszy Dzień Tygodnia/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Maridav/Shutterstock.com

- Pracując gnałem gdzieś. Jestem z natury pracoholikiem - przyznaje gość Czwórki. - Gdy rozstałem się z ostatnim pracodawcą przygotowywałem się do życia, jakie dziś prowadzę. Kupiłem ziemię, miałem około 10 tysięcy, miałem nadzieję wybudować dom i założyć ogród - dodaje. 

Dziś na działce kupionej przez Marcina stoi dom, który wybudował za około 2000 złotych. - To się udało dzięki odzyskiwaniu rzeczy, ludzie oddają wiele, żyjemy w czasach nadmiaru, na złomie można znaleźć bardzo dobre rzeczy - zdradza w Czwórce. 

Dla Marcina bardzo istotna jest współpraca z naturą. Jego zdaniem dany element Ziemi, daje nam wszystko, spełnia większość naszych potrzeb. Nawet, gdy choruje korzysta z dobrodziejstw natury: miodu i ziół. Mieszkańcy Kalpapady nie zrezygnowali jednak z telefonu i laptopa - jak je zasilają? Czy tęsknią za miastem i czy mają chwile zwątpienia? O tym opowiadał gość "Najlepszego Dnia Tygodnia". 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzą: Kamila Dębczak i Kuba Marcinowicz

Gość: Marcin Krzeszewski (właściciel siedliska Kalpapada i autor bloga www.kalpapada.wixsite.com)

Data emisji: 15.06.2018

Godzina emisji: 8.17

pj/ac

Czytaj także

Schronisko dla roślin - jak działa takie miejsce?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 11:25
Czasem naszym roślinom brakuje słońca, czasem mają za dużo wody. Gdy zaczynają więdnąć, najczęściej po prostu je wyrzucamy. Ale, jak przekonuje Katarzyna Dziedzic, współzałożycielka Schroniska dla roślin, jest sposób na to, by dać im drugie życie i dobry dom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skowronek - ptak z fryzurą na Jamesa Deana

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2018 11:29
- Skowronka nie spotkamy wśród drzew ani krzaków. On lubi otwarte przestrzenie, rozłożyste łąki - mówi Bartosz Popczyński z Centrum Edukacji Przyrodniczo Leśnej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zwierzęta domowe na wolności. Jak zapobiegać ucieczkom?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2018 17:54
Uciekające zwierzaki to problem dla hodowców, ale te, które wypuszczamy na wolność celowo, stanowią nierzadko zagrożenie przede wszystkim dla środowiska i innych gatunków zwierząt. - Może to być walka o pokarm, miejsca do gniazdowania, ale też przenoszenie niebezpiecznych pasożytów czy patogenów - wymieniała Karolina Mazurska z PAN.  
rozwiń zwiń