Zwierzęta domowe na wolności. Jak zapobiegać ucieczkom?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2018 17:54
Uciekające zwierzaki to problem dla hodowców, ale te, które wypuszczamy na wolność celowo, stanowią nierzadko zagrożenie przede wszystkim dla środowiska i innych gatunków zwierząt. - Może to być walka o pokarm, miejsca do gniazdowania, ale też przenoszenie niebezpiecznych pasożytów czy patogenów - wymieniała Karolina Mazurska z PAN.  
Audio
  • Zwierzaki uciekające z domów - jak temu zapobiegać? (Dajesz radę/Czwórka)
Fretka
Fretka Foto: everydoghasastory/Shutterstock.com

pies las 1200.jpg
Psy i koty na gigancie. Co czują uciekające zwierzęta?

Coraz chętniej hodujemy zwierzęta egzotyczne, które wymagają specjalnych warunków np. woliery zewnętrznej lub wybiegu. Niestety, zwłaszcza początkujący właściciele zwierząt nie zawsze zdają sobie z tego sprawę, więc zwierzęta wykorzystują moment nieuwagi i uciekają ze stworzonych dla nich zagród. - To głównie żółwie ozdobne, szopy pracze, nutrie, czy bernikla kanadyjska, której jeszcze jest niewiele, ale te zwierzęta są bardzo inwazyjne i już sieją zamęt, walcząc o miejsca do gniazdowania czy o pożywienie - tłumaczyła ekspertka.

Daniele, muflony, a nawet króliki są celowo wypuszczane na wolność i wprowadzane do środowiska w ramach gospodarki łowieckiej, choć przecież stanowią zagrożenie dla niektórych gatunków. Karolina Mazurska

A w jaki sposób rozwiązać problem nieodpowiedzialnych hodowców, którzy swoje zwierzęta wypuszczają z premedytacją? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. W programie zaprosiliśmy Was także na rozmowę z drem Marcinem Jankowskim, gastroenterologiem z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, który opowiadał o tym, co zrobić, gdy nasz pupil połknie podczas spaceru np. kawałek plastiku. Rozmawialiśmy także z Przemysławem Doboszewskim z Towarzystwa Przyrodniczego Alauda o dramatycznych konsekwencjach i tysiącach zniszczonych ptasich gniazd w wyniku rzutu wody na zaporze we Włocławku. W Radiowej Encyklopedii Zwierząt zaś spotkaliśmy się z kolejnym nietoperzem, tym razem - z posiadaczem podkowy na nosie. Nagranie całej godziny audycji "Dajesz radę", 28.05.2018 >>>

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Karolina Mazurska (Instytut Ochrony przyrody PAN w Krakowie)

Data emisji: 28.05.2018

Godzina emisji: 14.07

kd/ac

Czytaj także

Schronisko dla roślin - jak działa takie miejsce?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 11:25
Czasem naszym roślinom brakuje słońca, czasem mają za dużo wody. Gdy zaczynają więdnąć, najczęściej po prostu je wyrzucamy. Ale, jak przekonuje Katarzyna Dziedzic, współzałożycielka Schroniska dla roślin, jest sposób na to, by dać im drugie życie i dobry dom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zamurowane domy po powrocie z emigracji. Jak pomóc jerzykom?  

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2018 17:35
W maju z odległych krańców świata przylatuje na swoje tereny lęgowe większość gatunków ptaków, w tym także jerzyki. Ptaki te zakładają gniazda w budynkach. Niestety każdego roku tuż po przylocie jerzykowe rodziny przeżywają prawdziwe dramaty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podróżowanie z psem i kotem. Robisz to dobrze?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2018 17:32
Majowe weekendy oraz sezon wakacyjny sprzyjają podróżom. Co zrobić z naszym podopiecznym, gdy ruszamy na wyprawę?
rozwiń zwiń