Zimorodek. Ptak, którego prawdopodobnie nie zdążysz dostrzec

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2020 11:55
To niewielkie ptaszki, zbyt szybkie, by można było je dostrzec. - To problem obserwatorów polowania przez zimorodki. Rzucają się do ataku tak szybko, że właściwie nie jesteśmy w stanie tego zauważyć - mówi Monika Klimowicz z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. 
ZImorodek
ZImorodekFoto: Rudmer Zwerver/Shutterstock.com

pustułka miasto 1200.jpg
Pustułka rządzi miastem. Gdy śpiewa - inne ptaki milkną

- W Polsce rzadko spotkać je można w miastach. Niekiedy jednak "okupują" miejskie sadzawki i stawy, zwłaszcza te, w których jest czysta woda. Tam polują - tłumaczy Monika Klimowicz z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. I jak podkreśla, to ptaki wyjątkowo cierpliwe. - Zasadzają się na gałązkach, wystających z wody konarach i siedzą dopóty, dopóki ich zdobycz podpłynie na tyle blisko, by bez problemu ją chwycić. Gdy tak się stanie "spadają" na ofiarę i wyławiają ją z wody. Zanim zimorodek zje rybę, musi odwrócić ją tak, by trafiła głową do jego przełyku - wiąże się to z kierunkiem otwierania skrzeli - tłumaczyła. - Cała rodzina zimorodków potrafi zjeść dziennie nawet kilkadziesiąt rybek.

Posłuchaj
08:03 2020_07_24-07-25-22_CZWÓRKA_NDT.mp3 Szybkie, precyzyjne polowania, wychowywanie potomstwa i... niebanalna architektura wnętrz - Monika Klimowicz o kulisach życia zimorodków (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)

pixabay czyżyk 1200.jpg
W małym czyżyku waleczne serce. Sekrety ptaków

Zimorodki są charakterystyczne głównie ze względu na swoje ubarwienie, ale także - jak mówi ekspert Czwórki - dość nieproporcjonalną budowę ciała. - Mają bardzo długi, cienki dziób, a przy tym - dużą głowę. Ich ciało wieńczą bardzo króciutkie ogonki - tłumaczyła Monika Klimowicz. Jak podkreślała, uwagę zwraca także niezwykłe ubarwienie zimorodków. - Niesamowity kontrast kolorystyczny, błękitno-turkusowe pióra - mówiła Monika Klimowicz.

Czytaj także:

Zimorodki mają przenikliwy głos, który łatwo rozpoznać można, spacerując nad wodą. Ciekawostką jest także ich sposób budowania gniazd. - To jeden z trzech polskich gatunków, który wygrzebuje norki w ziemi. Najczęściej robią to w pobliżu akwenów wodnych, na pewnej wysokości, by woda ich nie zalała - mówiła Monika Klimowicz. - Ich domostwa to tunele, które mogą mieć nawet do metra długości. Zakończone są komorą lęgową, w której ptaki te składają jaja.

Nazwa tych ptaszków pochodzi od tego, że dawniej wierzono, iż rodzą się one w zimie.

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał przygotowała: Anna Hardej

Data emisji: 17.07.2019

Godzina emisji: 7.27, 8.17

kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gąsiorek. Maleńki ptaszek, który został rzeźnikiem

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 08:52
Wygląda tajemniczo, a swoje ofiary traktuje bez litości. Gąsiorki, czyli niewielkie ptaszki, zamieszkujące polskie wsie, to prawdziwi "rzeźnicy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sekrety kuny. Bezwzględny drapieżnik z nutką wrażliwości

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 10:48
Kuna to zwierzę tajemnicze: zwinne, szybkie, bezwzględne dla swoich ofiar, a jednocześnie... bardzo rodzinne. 
rozwiń zwiń