Doskonali ojcowie w świecie zwierząt. Podium dla pingwinów. A w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 12:59
W świecie zwierząt większość przedstawicieli różnych gatunków żyje samotnie lub krótko wychowuje potomstwo. Dziećmi zwykle zajmują się samice, ale jest kilka chlubnych wyjątków, w których samce angażują się w pomoc. 
Pingwin cesarski z młodymi
Pingwin cesarski z młodymiFoto: Shutterstock.com/vladsilver

pszczoły pszczoła ule 1200.jpg
Dzicy zapylacze. Tajemnice owadów, którym wiele zawdzięczamy

- O opiece rodzicielskiej mówi się głównie w przypadku ssaków i ptaków, choć zdarzają się wyjątki u ryb czy gadów, a nawet niektórych owadów - mówi Anna Węgrzynowicz z Działu Edukacji warszawskiego zoo. - Wszystkie proste, prymitywne ewolucyjnie zwierzęta w ogóle nie opiekują się potomstwem, liczą na ilość. Mają taką strategię, że składają bardzo dużo jajek, czasem nawet setki i liczą na to, że część z nich przetrwa - dodaje. 


Posłuchaj
04:42 czwórka ndt 30.04.2021 tata1 6.21.mp3 Najlepsi ojcowie w świecie zwierząt (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)

 

W świecie zwierząt opieka rodzicielska to wyższy poziom wtajemniczenia. Angażują się w nią zwierzęta lepiej zorganizowane. Zwykle samica zajmuje się młodymi czy wysiaduje jajka. 
W Top 3 najlepszych ojców wśród zwierząt wymieniane są: konik morski, pingwin i goryl.

- Z tych trzech najbardziej zaangażowane są jednak pingwiny - zwraca uwagę specjalistka. - Rola samców koników morskich sprowadza się w zasadzie do tego, że one inkubują jajka. To u nich, w torbie lęgowej na brzuchu, składane są jajka i do wylęgu młodych samiec jest w ten sposób obciążony, trudniej mu uciec przed drapieżnikiem. Po wykluciu trudno tu mówić o jakiejś opiece. U goryli, które są małpami człekokształtnymi bardzo inteligentnymi, występuje model, w którym samiec najczęściej ma kilka samic, ma jakby harem i kilkoro młodych. Tata ma rolę mentora i przywódcy, bawi się z młodymi, czegoś je uczy, ale nie karmi, nie ma tu troskliwej opieki - dodaje. 

Z tych powodów na czoło stawki wysuwają się pingwiny, skłonne do ogromnych poświęceń. - One od początku, od złożenia jaja, dzielą się obowiązkami przy wysiadywaniu jaj i odchowaniu młodych - podkreśla rozmówczyni Agaty Nowotnik. - Pingwin cesarski jest rekordzistą, jeśli chodzi o świat zwierząt. W opiece nad jajkiem czy młodym może przetrwać nawet 120-dniową głodówkę. Pozwala samicy iść do morza, najeść się, żerować. A w tym czasie przez kilka miesięcy on pilnuje jajka, trzymając je na swoich stopach pod fałdem skóry w bardzo trudnych antarktycznych warunkach - dodaje. 

W świecie zwierząt chodzi przede wszystkim o przetrwanie, przekazanie genów, zapewnienie ciągłości gatunków. 

octopus kałamarnica ośmiornica 1200.jpg
Kałamarnica olbrzymia. Jak naprawdę żyje mityczny Kraken?

Ciekawym przykładem życia rodzinnego w świecie zwierząt są lwy. - To jedyne koty, które żyją w takich rodzinnych grupach, inne koty są samotnikami - mówi przedstawicielka warszawskiego zoo. - Jednak u nich to samica dba o młode, zdobywa dla nich pożywienie. Zdarza się, że samce zagryzają młode z nie swoich miotów - dodaje. 


Posłuchaj
04:47 czwórka ndt 30.04.2021 tata2 7.23.mp3 Ojcowie w świecie zwierząt. Jak rzeczywistość zoo zmienia ich nawyki (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)

 

W Polsce trudno o przykłady idealnych ojców w świecie zwierząt. - Są ryby, cierniki, które występują u nas również, gdzie to ojciec opiekuje się ikrą - mówi specjalistka. - U cierników jest tak, że samiec buduje coś na kształt gniazda i zwabia tam samice, niejedną. Jak już sobie uzbiera jajeczek z kilku złożeń, to się nimi opiekuje: dba o czystość, o przepływ wody, chroni przed drapieżnikami, odgarnia muł i piasek. To wyjątek w świecie ryb - dodaje. 

Czytaj także: 

Natura wytworzyła pewne schematy. Zwykle samice zajmują się potomstwem, choć zdarza się, że warunki życia zwierząt, np. zoo, zmieniają ich nawyki. Takim przykładem są warszawskie wydry. - W naturze te zwierzęta spotykają się "na randki", potem samiec zwykle znika - wyjaśnia Anna Węgrzynowicz. - W naszym zoo mamy parę wydr, która wspólnie wychowuje potomstwo. W naturze nie ma czegoś takiego - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał przygotowała: Agata Nowotnik

Data emisji: 30.03.2021

Godzina emisji: 6.31, 7.23

pj

Czytaj także

Niedoceniane trzmiele. "To dzięki nim mamy pomidory"

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2020 19:54
Trzmiele, choć przez wielu mylone są z bąkami, to bardzo uroczy kuzyni pszczół. Te "ogromne puchate kulki" są bardzo pożyteczne. Jak tłumaczyła przyrodnik Katarzyna Dytrych, to właśnie im zawdzięczamy... pomidory.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Delfiny w Bałtyku i w rzekach. Co one tam robią?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 13:29
- Delfiny żyją relatywnie długo, bo i 50 lat. Szukają przygód, bo to bardzo inteligentne zwierzęta - mówi profesor Piotr Tryjanowski, zoolog. - Czasem kompas im się gubi i wpływają do morza Północnego i do Bałtyku. Wcale nie tak rzadko - dodaje. 
rozwiń zwiń