W Polsce 12 mln osób mieszka w blokach. Konrad Królikowski zrobił o nich film

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2022 10:20
- Zrobiłem film o polskich blokach, bo miałem wrażenie, że nie są one dostatecznie docenione. Owszem, mamy filmy Barei, ale one nie pokazują pełnego spektrum tego zjawiska - mówi reżyser Konrad Królikowski. 
Film Bloki to opowieść o polskim budownictwie mieszkaniowym od 1956 roku do czasów obecnych
Film "Bloki"  to opowieść o polskim budownictwie mieszkaniowym od 1956 roku do czasów obecnychFoto: pixabay/yarecki

Czym różnią się bloki od deweloperki?

Obraz Konrada Królikowskiego to pierwszy długometrażowy i wieloaspektowy film poświęconym budownictwu mieszkaniowemu w Polsce od 1956 roku do współczesności. Dokument nie skupia się jedynie na historii architektury, prezentuje też współczesną historię Polski opowiedzianą przez socjologów, architektów i zwyczajnych mieszkańców. - Dziś młode pokolenie może tęsknić za zaprojektowaną z takim rozmachem przestrzenią do życia. Z lokalnym sklepem, przedszkolem i szkołą, placami zabaw i skwerami. To jest to, co bloki różni od współczesnych osiedli - wyjaśnia rozmówca Gosi Jakubowskiej i Szymona Jaworskiego. - Deweloperzy nie patrzą na to, że tworzą część miasta, bo zależy im głównie sprzedaży mieszkań. 

Klocki rozrzucone po polu

Bloki - różnie postrzegane przez kolejne pokolenia Polaków - były i obiektem marzeń, i miejscem, z którego się ucieka. - Przydział mieszkania w Polsce Ludowej to był awans społeczny, który umożliwiał ludziom ze wsi przeprowadzkę do miasta - opowiada gość Czwórki. - Teraz, patrząc na bloki, widzimy pewną utopijną wizję, w której rozrzucone po polu klocki stają się centrum świata w skali mikro. W PRL-u mieszkanie się dostawało, a jeśli trzeba było za nie zapłacić, to w grę wchodziły stosunkowo niewielkie kwoty. Dziś, żeby zostać właścicielem mieszkania, trzeba zaciągnąć zobowiązanie na wiele lat. Wtedy wiele lat czekało się na samo mieszkanie - podkreśla reżyser. - Co więcej, w pierwszej kolejności przydział dostawały osoby, które spełniały pewne wymogi: sprzyjały systemowi, który wtedy panował, albo reprezentowały istotne z punktu widzenia państwa zawody.

Posłuchaj
10:54 CZWÓRKA NDT - bloki - 11.02.2022.mp3 Reżyser Konrad Królikowski opowiada o dokumencie "Bloki" (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)

Sprawdź także: 

"Bloki" online - gdzie można obejrzeć film?

Twórcom filmu "Bloki" (Konrad Królikowski współpracował z dziennikarką Martą Zabłocką) udało się porozmawiać z wieloma architektami. Pojawiają się tu m.in. wypowiedzi nieżyjącego już Henryka Buszki (twórcy m.in. Osiedla Tysiąclecia w Katowicach) czy Danuty Olędzkiej (współtwórczyni gdańskich Falowców). Wypowiadają się także prof. Adam Maria Szymski ze Szczecina, dziennikarz i reporter Filip Springer oraz sami mieszkańcy bloków. Premiera filmu odbyła się w 2017 roku, podczas Westivalu Sztuka Architektury. "Bloki" były też pokazywane w Rotterdamie, na najważniejszym europejskim festiwalu filmów poświęconych architekturze. Od 11 lutego 2022 roku dokument dostępny jest w sieci, na kanale YouTube.

"Bloki" - zwiastun / Filister Film

***

Tytuł audycji: "Najlepszy dzień tygodnia"

Prowadzący: Małgorzata Jakubowska i Szymon Jaworski

Gość: Konrad Królikowski (reżyser dokumentu "Bloki")

Data emisji: 11.02.2022

Godzina emisji: 7.20

kul

Czytaj także

Architektura - tu praktyka nie istnieje bez teorii

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2017 15:33
- Teoria w architekturze nie ma dobrej sławy. Istnieje przekonanie, że architektura powinna wyrażać się przede wszystkim przez rysunek i obiekty. Czasy wymagają jednak, żeby o architekturze pisać i dyskutować - mówiła w Czwórce Ewa Kuryłowicz z Fundacji im. Stefana Kuryłowicza.   
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzielnicowy patriotyzm - poznaj warszawskie osiedla

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 13:42
- Ideą "dzielnicowego patriotyzmu" jest to, żeby przybliżyć mieszkańcom historię różnych warszawskich osiedli, które powstawały przez kilkadziesiąt lat - mówi Grzegorz Mika, architekt i varsavianista. 
rozwiń zwiń