City break. Koszyce - miasto podwórek i słowackich rekordów

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2022 08:19
Koszyce to miasto-symbol słowackiego sukcesu. Jeszcze kilkanaście lat temu nie wyglądały ciekawie, dziś, także dzięki wykorzystaniu środków unijnych, rozwijają się kulturalnie. 
Koszyce
KoszyceFoto: Shutterstock/Uhryn Larysa

Niektórzy uważają, że Koszyce to miasto ciekawsze niż sama Bratysława. Mogą być doskonałą bazą wypadową do górskich spacerów.

- Koszyce to miasto podwórek, kolorów i niesamowitych okolic - mówi Michał Szymajda, autor bloga "Love Peace Trains". - Dookoła Koszyc rozciągają się góry, są bardzo malownicze, trochę przypominają nasze Bieszczady, pełne lasów, ale też dość łatwo dostępne - dodaje. 

Podróż i nocleg

Do Koszyc dolecimy samolotem, dojedziemy pociągiem, autobusem czy autem. Z Krakowa pociąg jedzie zaledwie 4 godziny, a bilet w jedną stronę kosztuje około 100-150 zł. Jeśli zapolujemy na promocyjne bilety lotnicze, to możemy za nie zapłacić około 300 zł i momentalnie znaleźć się w miasteczku, w którym mieszkał Sándor Márai, znakomity węgierski pisarz. 

Koszyce, jak każde turystyczne miasto, mają bogatą ofertę noclegów. - Myślę, że bez problemu każdy znajdzie tam coś dla siebie - mówi Ania Żuchlińska, podróżniczka, autorka portalu Wszędobylscy. - Są tam hostele, hotele, prywatne kwatery. Każdy znajdzie coś na miarę swoich oczekiwań, preferencji i możliwości finansowych - dodaje. 

Zwiedzanie 

Koszyce nie są duże. Bez problemu możemy zwiedzać je pieszo albo korzystać z tramwajów. - Polecam tramwaje - są symbolem tego miasta, są nowoczesne, są wszędzie, są tanie i umożliwiają przejazd z jednego końca miasta na drugi, a nawet wyjazd za miasto - mówi Michał Szymajda. - My chodziliśmy po mieście, ono nie jest duże, szczególnie ta interesująca nas turystyczna część. Warto wyruszyć pieszo, zgubić się w uliczkach - uważa Anna Żuchlińska. 


Posłuchaj
09:44 czwórka ndt 09.12.2022.mp3 Koszyce - miasto na weekend. Co warto zobaczyć? (Czwórka/Najlepszy dzień tygodnia)

 

Dobrym punktem, od którego można zacząć zwiedzanie Koszyc, jest starówka. - Ma ona rekordowo długi deptak, najdłuższy na Słowacji - opowiada podróżniczka. - Wzdłuż deptaku jest mnóstwo kolorowych kamienic, w nich sklepy, kawiarnie, restauracje. Można cieszyć oko tymi widokami. Jest mnóstwo zaułków, w które można zajrzeć. Jedna z takich ulic, która zrobiła na nas największe wrażenie, to ulica rzemiosł, gdzie znajdują się niskie, stare budynki, sklepiki, pracownie rzemieślników - dodaje. 

Odwiedź z nami najciekawsze zakątki świata <<<

Michał Szymajda zwraca uwagę na cudowny budynek opery w centrum miasta. W okresie wiosenno-letnim opera otoczona jest morzem kwiatów, wokół znajduje się też kilka fontann. Tuż obok niej toczy się całe życie kulturalne miasta. 

- Bardzo polecam zobaczyć katedrę w Koszycach, to arcydzieło, skompresowane gotyckie piękno wylewa się z niej - zachwyca się bloger. - To największy kościół na Słowacji. Warto wejść na jego wieżę widokową. To 160 schodów w górę, ale widok wart jest wysiłku - mówi Anna Żuchlińska. - Jeden z budowniczych katedry miał ogromne poczucie humoru. Miał żonę, która nie stroniła od alkoholu. Żeby doprowadzić ją do ładu, postanowił umieścić jej podobiznę na fasadzie kościoła - to jeden z najciekawszych gargulców tej katedry, nietypowa ozdoba, warto ją dostrzec - poleca. 

Słowacja nie jest droga. Wiele jej atrakcji zobaczymy albo za darmo, albo kupimy do nich dość tanie bilety. - Warto zauważyć, jak Słowacy wykorzystują stare budynki w nowych celach - np. galeria sztuki mieści się w dawnym basenie, w starej fabryce tytoniu urządzono taką przestrzeń poświęconą kulturze, gdzie odbywają się koncerty, pokazy filmowe, wystawy - wymienia rozmówczyni Oliwii Krettek. - Jest most zakochanych, organizowany jest też festiwal Woda i Światło. Możemy zwiedzić muzeum, w którym mieści się koszycki skarb, czyli ponad trzy tysiące złotych monet z różnych europejskich krajów. Skarb odnaleziono w puszce podczas remontu jednej z kamienic na początku XX wieku - dodaje. 

W Koszycach odkryjemy też 30 różnorodnych murali. Spacer ich trasą jest ciekawym sposobem na poznanie miasta. Nie można też nie spróbować słowackiej kuchni, np. haluszków - typowych dla regionu klusków ze skwarkami lub serem - albo przeróżnych smażonych serów. 

Zobacz także:

Jeśli mamy więcej czasu na zwiedzanie, nie tylko weekend, z Koszyc warto wyskoczyć na Węgry, które dzieli od tego miasta jedynie 25-30 km. 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Marta Zinkiewicz

Materiał: Oliwia Krettek

Data emisji: 9.12.2022

Godzina emisji: 7.15

pj/kor

Czytaj także

City Break. Praga - "najlepsza aktorka wśród miast"

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2022 09:15
Do wyjazdu do Pragi nikogo nie trzeba długo przekonywać. To miasto uwielbiają też filmowcy! Oliwia Krettek zaprasza na city break do stolicy Czech.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kowno - Europejska Stolica Kultury i miasto Mickiewicza

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2022 12:15
Miasto diabłów, street artu, pięknej natury oraz wielu wydarzeń kulturalnych. Tegoroczna Europejska Stolica Kultury określana jest jako najbardziej litewskie miasto, jest także związana z Adamem Mickiewiczem. Wraz z Oliwią Krettek zapraszamy na city break do Kowna.
rozwiń zwiń