"Gotuję, nie marnuję". Jak dostrzec potencjał w resztkach jedzenia?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2018 12:23
- Zakupy robimy bez listy, kupujemy spontanicznie i nie mamy potem pomysłu, co z tym jedzeniem zrobić. Chętnie żegnamy się z produktami i idziemy po kolejne, bo wydaje nam się, że jedzenie, które przestaje wyglądać atrakcyjnie nie jest nam potrzebne - opowiadała Sylwia Majcher, autorka książki "Gotuję, nie marnuję".
Audio
  • "Zero waste", czyli uczta z resztek (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)
Kamila Dębczak, Sylwia Majcher, Kuba Marcinowicz
Kamila Dębczak, Sylwia Majcher, Kuba MarcinowiczFoto: Kuba Marcinowicz/Czwórka

Lubimy chrupiącą sałatę, świeży chleb i kiedy jedzenie przestaje spełniać nasze oczekiwania pozbywamy się je wymieniając na lepiej wyglądające produkty Sylwia Majcher

Jak zmienić swoje nawyki i zacząć wykorzystywać potencjał produktów spożywczych, które posiadamy? Sylwia Majcher wyjaśniała, że wymaga to dużo pracy, ale jej efekty przekładają się na środowisko i naszą kieszeń. - Pochodzę z domu, w którym nic się nie marnowało. Dopiero, kiedy zamieszkałam sama zaczęłam spełniać swoje kaprysy pozbywając się wielu produktów, które można było przetworzyć i wykorzystać. Na początek musimy dostrzec potencjał w jedzeniu, jakie posiadamy - mówiła autorka książki.

- "Zero waste" to trend, który przyszedł do nas ze Stanów Zjednoczonych i bardzo silnie zakorzenił się w Europie. W Polsce organizowane są nawet kursy kulinarne, na których można nauczyć się gotowania z resztek - opowiadała.

Czy z resztek jedzenia jesteśmy w stanie przygotować ucztę dla całej rodziny? Jakie potrawy da się z nich stworzyć i czy to na pewno jest dla nas zdrowe? O tym w nagraniu rozmowy.

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzą: Kamila Dębczak i Kuba Marcinowicz

Gość: Sylwia Majcher 

Data emisji: 6.04.2018

Godzina emisji: 8.17

ac/kd

Czytaj także

Rośliny do zadań specjalnych. Na sen i na toksyny

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2018 16:40
- Rośliny w domu nie tylko upiększają wnętrze, ale też mogą ułatwiać zasypiane i walczyć ze smogiem - przekonuje Adam Kasicki autor bloga "Magicznyswiatroslin.blogspot.com".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Las zamknięty w szkle. Jak stworzyć własny mikroklimat?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2018 14:30
- Zainteresowanie lasami w słoikach z tygodnia na tydzień rośnie. Ich podstawową zaletą jest fakt, że nie trzeba ich podlewać, a w ich tworzeniu ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia - powiedziała w Czwórce Monika Pietras z showroomu GDEL.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Domowy kompostownik - naturalny nawóz dla twoich roślin

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2018 10:31
Kompostownik to dobry sposób na zagospodarowanie resztek roślinnych. W łatwy sposób naturalne odpadki możemy zamienić w wartościowy nawóz. Do tej pory był przywilejem osób mieszkających poza miastem. Czy można stworzyć go we własnym mieszkaniu?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiosenne porządki bez chemii

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2018 13:44
- Silne środki chemiczne zabija nie tylko szkodliwe dla naszego zdrowia bakterie, ale również te potrzebne. Naukowo udowodniono, że przesadna sterylność nie jest zdrowa dla organizmu - mówiła Martyna Majewska z bloga naturalnienaturlani.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anna Bińczak: kura szczęśliwa to taka, o którą się dba

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2018 12:12
- Kura to ptak grzebiący i dziobiący, ona musi mieć cały czas zajęcie czyli powinna mieś swoje podwórze. Powinna też mieć swoje koleżanki, to zwierzę stadne - mówi Anna Bińczak z gospodarstwa "Szczęśliwa kurka". -Jeśli dbasz o kurę, to ona daje dobre jajka - dodaje. 
rozwiń zwiń