Krogulec - mistrz polowania "na patencie"

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 08:50
Krogulec to nieduży ptak drapieżny, który atakuje jeszcze mniejszych od siebie kolegów: sikorki, gile, wróble, albo czyżyki. - Krogulce polują "z przyczajki". Podlatują do karmników, a potem łapią tam nieświadome zagrożenia, najedzone ofiary - mówi przyrodnik Katarzyna Dytrych.
Krogulec
KrogulecFoto: Mycteria/Shutterstock.com

kruk pixabay 1200x660.jpg
Kruk - inteligent wśród ptaków. "Potrafi myśleć abstrakcyjnie"

W związkach krogulców dominuje samica. - Samice są większe, więc potrafią upolować większe ptaki, m.in. gołębie. Samce krogulca muszą zadowolić się mniejszymi osobnikami, jak trznadle, skowronki czy inne ptaki śpiewające - tłumaczyła Katarzyna Dytrych, przyrodnik. Jak podkreślała, krogulce wybierają jak najłatwiejsze, a przy tym skuteczne sposoby zdobywania żywności. - Ich strategia w czasie polowań jest prosta: podlatują do karmnika i tam czyhają na swoje ofiary. Polują "z przyczajki", łapiąc najedzoną ofiarę. Jesienią i wiosną łapią także ptaki wędrowne, które akurat przelatują i nie znają zwyczajów krogulców, więc nie spodziewają się ataku. 

Posłuchaj
08:41 2021_01_15-06-19-50.mp3 Sekrety krogulców - jak wygląda życie tych drapieżników (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka) 

shutterstock jemiołuszka 1200.jpg
Jemiołuszka - piękny ptak z punkową duszą

Krogulce przypominają jastrzębie, choć są od nich nieco mniejsze. W czasie lotu sprawnie omijają przeszkody. - To wynika z ich budowy. Rozpiętość ich skrzydeł wynosi około 60 do 80 cm i są one zaokrąglone na końcach, co ułatwia dynamiczny lot. Długi prosty ogon pomaga zachować sterowność - tłumaczyła. Ptaki te spotkamy także w miastach. - Ciągną do miejsc, w których łatwo jest o pożywienie, a w ludzkich siedliskach są karmniki i roi się od maleńkich ptaków - mówiła Katarzyna Dytrych. 

Krogulec w czasie ataku/ Fot. Shutterstock.com/ljay77 Krogulec w czasie ataku/ Fot. Shutterstock.com/ljay77

Czytaj także:

W lasach gniazda krogulców budowane są m.in. jodłach czy modrzewiach, dość blisko pnia, na prostych gałęziach. - To drzewa, w których łatwo się skryć - tłumaczyła ekspert, i jak podkreślała, drapieżne krogulce same mają wielu naturalnych wrogów, m.in. jastrzębie, które plądrują ich gniazda. - Starają się więc zachować ciszę, bo jeśli zdradzą swoją obecność, ptaki, na które polują podniosą alarm. Przodują w tym sikorki, które są bardzo głośne - mówiła Katarzyna Dytrych.

Przeczytaj także Sikorka bogatka - brutalny chuligan w świecie ptaków

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał przygotowała: Anna Hardej

Data emisji: 15.01.2021

Godzina emisji: 6.20, 7.22, 8.26

kd/pj

Czytaj także

Mandarynka. Pochodzi z Azji, mieszka w Łazienkach

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 18:30
Mandarynka ma nie tylko pomarańczową skórkę, ale także pióra, dziób i palce połączone błoną pławną. Choć pochodzi z Azji, to na dobre zadomowiła się w Łazienkach Królewskich w Warszawie i stamtąd wędruje po całym kraju.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czapla - miłośnik ryb, który dla wędkarzy niechcący stał się wrogiem

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 16:52
Czaple są stałymi bywalcami płytkich wód stawów bądź jezior. Spotkać je można nawet późną jesienią i zimą. - Choć to ptaki pożyteczne, ze względu na swoją dietę są czasem wręcz prześladowane przez rybaków - mówiła Dorota Zielińska ze Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
rozwiń zwiń