Czapla - miłośnik ryb, który dla wędkarzy niechcący stał się wrogiem

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 16:52
Czaple są stałymi bywalcami płytkich wód stawów bądź jezior. Spotkać je można nawet późną jesienią i zimą. - Choć to ptaki pożyteczne, ze względu na swoją dietę są czasem wręcz prześladowane przez rybaków - mówiła Dorota Zielińska ze Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
Czapla
CzaplaFoto: Vladimir Kogan Michael/Shutterstock.com

kruk pixabay 1200x660.jpg
Kruk - inteligent wśród ptaków. "Potrafi myśleć abstrakcyjnie"

- Czapla żeruje w płytkiej wodzie - mówiła Dorota Zielińska. - Szuka ryb, a gdy je dostrzeże, wysuwa szyję do przodu i łapie ofiarę. Czapla siwa może zjadać także inne niewielkie wodne zwierzęta. Jeśli akurat wędruje po polu, może posilić się także gryzoniami - podkreślała ekspert. W menu czapli znajdziemy także niewielkie węże albo inne ptaki.

Posłuchaj
08:03 2020_11_20-06-19-18_PR4 NDT.mp3 Problemy czapli - za co nie lubią jej wędkarze? (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka) 

Czapla siwa to największy przedstawiciel tego gatunku w Polsce. - Rozpiętość jej skrzydeł sięga nawet 190 cm - wyliczała Dorota Zielińska. - Jest też jedną z najbardziej rozpowszechnionych czapli na terenie Polski. 

shutterstock_żurawie 1200.jpg
Być romantykiem, jak żuraw

Czytaj także:

Kolejnym rodzajem czapli na terenie naszego kraju jest niewielki bąk. - Bardzo ciężko go dostrzec, bo ten ptak świetnie się kamufluje. Jego żywiołem są trzcinowiska. Ma kolor brązu i beżu, więc łatwo mu się tam schować - mówiła Dorota Zielińska. - Wydaje odgłos podobny do tego, który usłyszymy, dmuchając z góry w pustą butelkę.  

Czytaj także:

Czaple wyglądają w locie, jak tłumaczyła ekspert, bardzo charakterystycznie. - Przypominają pterodaktyle. Składają szyję, skracając ją optycznie, z tyłu wyciągają nogi, a ich skrzydła są wygięte "łukowato". Lądują chybotliwie, uprzednio prostując nogi - tłumaczyła Dorota Zielińska. Choć - ze względu na ich menu - są prześladowane przez rybaków, to ptaki bardzo pożyteczne. - Na płyciznach, gdzie polują czaple, z reguły pływają ryby chore, zdrowe uciekają w głąb jeziora - mówiła gość Czwórki. - Dlatego pojawiają się opinie, że czaple przyczyniają się wręcz do ochrony zdrowych i silnych osobników, eliminując te najsłabsze.

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał przygotowała: Anna Hardej

Data emisji: 20.11.2020

Godzina emisji: 6.20, 7.22, 8.26

kd

Czytaj także

Zimorodek. Ptak, którego prawdopodobnie nie zdążysz dostrzec

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2020 11:55
To niewielkie ptaszki, zbyt szybkie, by można było je dostrzec. - To problem obserwatorów polowania przez zimorodki. Rzucają się do ataku tak szybko, że właściwie nie jesteśmy w stanie tego zauważyć - mówi Monika Klimowicz z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie wrona, nie kruk i nie gawron. Czarnowron, czyli "trzy w jednym"

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2020 11:36
Czarnowrony to rzadkie ptaki, które spotkać można głównie w zachodniej części Polski. Nie jest wroną, nie jest też krukiem, ani gawronem, choć wszystkie te trzy gatunki przypomina.
rozwiń zwiń