Jaki był rok 2017 w literaturze non-fiction?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2018 08:30
- Panuje przekonanie, że obecnie w Polsce jest moda na reportaż. Tak naprawdę ten gatunek zawsze był u nas popularny - opowiadał bloger i dziennikarz zajmujący się literaturą faktu Rafał Hetman.
Audio
  • Co wydarzyło się w literaturze non-fiction w 2017 roku? Reportaże poleca Rafał Hetman (Faktofonia/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

gospodarstwo wieś 1200.jpg
Marcin Kołodziejczyk o książce "Peryferyjczyk": chodziło mi o zwykłość

- Jedne z najlepszych tekstów Polskiej Szkoły Reportażu przypadły na epokę komunizmu, gdy nie można było pisać otwarcie. Trzeba było wymyślać różne sposoby, jak powiedzieć coś, czego nie można powiedzieć. W tamtym czasie reporterzy wznosili się na wyżyny swoich umiejętności. Powstawały świetne książki, które były bardzo popularne - przekonywał Rafał Hetman, autor bloga "CzytamRecenzuje.pl".

Które reportaże z 2017 roku są warte szczególnej uwagi? Czy o wojnie w Syrii można napisać coś, czego jeszcze nie wiemy? Dlaczego epoka PRL-u cieszy się tak dużym zainteresowaniem wśród reportażystów? I czy literatura faktu ciągle ma się dobrze?

Zapraszamy także do wysłuchania nagrania całej audycji, w której znajdziemy dużo elektroniki i garażowego grania. Porozmawiamy o najciekawszych reportażach i podpowiemy, po które tytuły literatury non-fiction warto sięgnąć.

***

Tytuł audycji: Faktofonia

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Rafał Hetman z bloga

Data emisji: 1.01.2018

Godzina emisji: 19.05

ac/kd

Czytaj także

Ile lat żyje książka? "Będzie trwać, gdy już znikną e-booki"

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2016 08:18
E-booki i audiobooki na stałe wpisały się w kulturę czytania. Książka nadal jednak jest obecna na naszych półkach, a Czwórka udowadnia w Dzień Księgarza, że przez najbliższe kilkaset lat to nie powinno się zmienić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Książki pisane przez kobiety. To nie "babskie czytadła"

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2017 13:00
- Często tak zwaną literaturę kobiecą wrzuca się do jednego worka z książkami dla kucharek. A dzisiaj to, co piszą kobiety jest bardzo różnorodne - mówiła w Czwórce Małgorzata Warda, autorka, która wydaje powieści m.in. w ramach klubu "Kobiety to czytają".      
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Kącki: chcę wyrwać czytelnika z dobrego samopoczucia

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2017 10:00
- Potrzeba napisania tej książki pojawiła się, kiedy zdałem sobie sprawę, że po Poznaniu chodzą pokiereszowane psychicznie dzieciaki, którymi nikt przez lata nie chciał się zająć - mówi Marcin Kącki, autor książki "Poznań. Miasto grzechu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Non/fiction" - co dalej z polskim reportażem?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2017 13:00
- Wiele osób łapało się za głowę mówiąc, że bez reklam nie przeżyjemy miesiąca. Stwierdziłyśmy, że mamy swoje ideały i jeśli w ogóle zabierać się za coś nowego, to trzeba starać się zrobić to trochę inaczej - mówiła współtwórczyni "Non/fiction" Dorota Groyecka.
rozwiń zwiń