"Interesuje mnie zwyczajność, bo to w niej są te niezwyczajne cechy"

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2018 09:45
- Projekt "Twarze Polaków" będzie trwał rok - mówi Wojciech Grzędziński, fotograf. - Pragnę stworzyć obraz tego, jak wyglądamy, jacy jesteśmy, jak się ubieramy, jakie są nasze twarze i jak się zmieniamy. Interesują mnie wszystkie twarze - dodaje. 
Audio
  • Wojciech Grzędziński opowiada o swoim fotograficznym projekcie "Twarze Polaków" (Faktofonia/Czwórka)
Jeśli ktoś pragnie wziąć udział w fotograficznym projekcie Wojciecha Grzędzińskiego, tego typu plakatów powinien wypatrywać w swoim mieście.
Jeśli ktoś pragnie wziąć udział w fotograficznym projekcie Wojciecha Grzędzińskiego, tego typu plakatów powinien wypatrywać w swoim mieście.Foto: Wojciech Grzędziński/mat.pras./www.facebook.com/pg/Twarze-Polaków-portret-społeczeństwa/pixabay

Wojciech Grzędziński przez lata jeździł po świecie. Dziś to jeden z najbardziej znanych polskich fotografów i fotoreporterów. Został uhonorowany wieloma nagrodami, m.in. World Press Photo, a w ostatnim czasie również Grand Press Photo za projekt Reminiscencje.

- Polska mnie fascynuje. Przez to, że przez długi czas fotografowałem raczej za granicą i w różnych dziwnych miejscach, zorientowałem się, że coś przegapiłem - mówi Wojciech Grzędziński. - Ale też miałem dystans, więc zauważyłem, jak bardzo się Polska zmieniła, jak my, Polacy się zmieniliśmy i jak dynamicznie ten proces przebiega - dodaje. 

Wojciech Grzędziński Czekam na tych wszystkich ludzi, którzy chcą dać mi się sportretować, stanąć przed moim obiektywem

Czwórkowego gościa interesują wszystkie twarze. Nie wybiera swoich bohaterów, zdaje się na los i przypadek. - Czekam na tych, którzy przychodzą przeżyć takie spotkanie portretowe - zaprasza. 

Gdzie można spotkać Wojciecha Grzędzińskiego i jego studio? Czy Polacy chętnie dają się fotografować? O jakiej odwadze Polaków mówi Czwórkowy gość? O tym w nagraniu rozmowy. 

***

Tytuł audycji: "Faktofonia"

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Wojciech Grzędziński (fotograf)

Data emisji: 18.06.2018

Godzina emisji: 19.15

pj/ac

Czytaj także

Blokowiska - codzienność w krajobrazie Europy

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2018 09:00
- W swoim pierwszym bloku mieszkałam około 20 lat. Ja tego nie wybierałam, zostałam tam przyniesiona prosto ze szpitala, wtedy wszyscy moi rówieśnicy mieszkali w blokach - mówi Beata Chomątowska, autorka książki "Betonia". - Później unikałam bloków z lat 70., z początkowej epoki Gierka, bo miały niski sufit. Chyba przetestowałam wszystkie formy mieszkalne tego typu - dodaje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ota Pavel. Czeski pisarz musi zmyślać

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2018 10:00
- Wcześniej napisałem dwie biografie czeskich pisarzy, Vaclava Havla i Bohumila Hrabala, wtedy większość czasu spędziłem w bibliotece, nad książkami - mówi Aleksander Kaczorowski, autor biografii "Ota Pavel. Pod powierzchnią". - W przypadku Pavla było inaczej. Znacznie więcej czasu zajęła mi wędrówka śladami pisarza - dodaje. 
rozwiń zwiń