Mariusz Szczygieł: o swoich bohaterach starałem się pisać subtelnie

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 13:04
- Nie chcę mówić, że napisałem książkę o braku. Jest w tym słowie coś bardzo smutnego, przegrana. Ja piszę o "nie ma", a to może być wartością - mówił o swojej najnowszej książce dziennikarz i reportażysta Mariusz Szczygieł.
Audio
  • O nieposiadaniu i poszukiwaniu prawdy w "Nie ma" - nowej książce Mariusza Szczygła (Faktofonia/Czwórka)
Mariusz Szczygieł
Mariusz SzczygiełFoto: Marek Gorczyński/PAP

Okładka książki Mariusza Szczygła pt. "Nie ma" Okładka książki Mariusza Szczygła pt. "Nie ma"

- Każde "nie ma" zawiera w sobie "ma". Każde z niebytu może przeistoczyć się w byt - dodawał rozmówca Dominiki Klimek i opowiadał, w jaki sposób bohaterowie jego książki radzili sobie z brakiem.

- Nie ma sytuacji, z którą nie można sobie poradzić. Nie zawsze jest to proste i nie zawsze dzieje się od razu, ale brak i stratę zawsze można czymś zapełnić. Jeśli przyjmiemy, że nieposiadanie jest stanem naturalnym każdego człowieka, posiadanie czegokolwiek stanie się dla nas tym słodsze i piękniejsze - przekonywał autor książki "Nie ma". 

O jakich rodzajach nieposiadania pisze w swojej książce Mariusz Szczygieł? Kim są bohaterowie, o których opowiada? Jak bronią się przed pustką po stracie? Czy reportażysta  zawsze jest obiektywny i czy może pisać także o sobie? I dlaczego autor "Nie ma" nie chce zostać "gościem po sześćdziesiątce"? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy. 

W tej książce postanowiłem odpuścić. Opisałem historię własną i innych z zaznaczeniem, że mogłem zapamiętać ją inaczej, niż mogłby mieć miejsce w rzeczywistości Mariusz Szczygieł


***

Tytuł audycji: "Faktofonia"

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Mariusz Szczygieł (dziennikarz i reportażysta)

Data emisji: 4.11.2018

Godzina emisji: 16.15

ac/pj

Czytaj także

Dlaczego Norweg jest "szczęśliwy jak łosoś"?

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2018 12:00
- "Skandynawowie są zimni i zdystansowani", usłyszałam przed pierwszym wyjazdem. Wystarczyło kilka dni, żebym przekonała się, że Norwegowie są pomocni, ale cenią strefę prywatną - opowiada Anna Kurek, autorka książki "Szczęśliwy jak łosoś".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Człowiek-anegdota, dobry juror czy perfekcjonista? Życiorysy Zbyszka Wodeckiego

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2018 12:00
"Wodecki. Tak mi wyszło" to biografia na dwa głosy. Spotkamy w niej i Zbigniewa, i Zbyszka. Jej autor, Kamil Bałuk opowiedział o książce w Czwórce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia mapy. Nieistniejące krainy i współrzędne rajskich ogrodów

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 12:11
Dziś papierowe mapy odchodzą powoli do lamusa, a do nawigacji używamy zaawansowanych systemów GPS. Często zapominamy, że posiadamy je dzięki kartografom, którzy wiele lat wcześciej, skrupulatnie opisywali Ziemię za pomocą rysunku.
rozwiń zwiń