"Poniemieckie". Karolina Kuszyk o historii zaklętej w przedmiotach

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2020 10:48
- "Poniemieckie" to termin ukuty tuż po wojnie na określenie mienia niemieckiego, które przeszło na własność państwa polskiego tuż po wojnie - tłumaczyła autorka książki. - Mogły być nie tylko budynki, majątki, ale także cała tkanka miejska, architektura, układ przestrzenny, ale również to, co było pod ziemią - skarby, które Niemcy zakopywali opuszczając swoje domostwa.
Audio
  • O swojej książce "Poniemieckie" opowiada Karolina Kuszczyk (Faktofonia/Czwórka)
Okładka książki Poniemieckie
Okładka książki "Poniemieckie"Foto: mat. pras.

fale 1200.jpg
Marcin Wróbel: każda historia wymaga znalezienia odpowiedniego języka

"Poniemieckie" to opowieść o losach domów, cmentarzy i rzeczy, od szaf po oleodruki. Karolina Kuszyk w swojej książce tropi ślady, wczytuje się we wspomnienia osadników i przesiedleńców, a przede wszystkim rozmawia z przedstawicielami trzech pokoleń ludzi mieszkających w poniemieckich domach i korzystających z poniemieckich przedmiotów. - Bezpośrednio po wojnie Polacy wchodzili do tych domów i w wielu przypadkach musieli przeprowadzić wewnętrzną walkę, by dom, który dotychczas należał do wroga, stał się ich domem. W kolejnym pokoleniu - moich rodziców, to nie stanowiło już takiego problemu, przynajmniej w warstwie świadomej. Dopiero trzecie pokolenie, nasze, odzyskuje te przedmioty, daje im życie na nowo. te przedmioty są dla nas "vintage" i "retro", są piękne i ciekawe, a to cała masa rzeczy, którymi się do dziś otaczamy, i które do dziś są w naszym posiadaniu. To takie "ikony poniemieckiego": buteleczki, słoiki, solniczki, porcelana, a nawet meble.

ZOBACZ TAKŻE "Donikąd" O podróży w głąb Rosji >>>

Karolina Kuszyk wspominała w Czwórce także swoje dzieciństwo, spędzone w Legnicy - czas, w którym budziła się w niej ciekawość historyczna. - "Poniemieckie" było dla mnie zawsze czymś tajemniczym i niezdefiniowanym. Dorastałam w PRL-u, kiedy niezbyt chętnie mówiło się na ten temat. Czułam więc i dostrzegałam atmosferę niedopowiedzenia - tłumaczyła rozmówczyni Dominiki Klimek. 

Zapraszamy także do wysłuchania nagrania całej godziny audycji, w której m.in. o zbliżającym się spotkaniu autorskim z Adamem Robińskim, który napisał książkę "Kiczery. Podróż przez Bieszczady", a także z innymi autorami książek non fiction, które niebawem ukażą się na rynku. POSŁUCHAJ >>>

***

Tytuł audycji: "Faktofonia"

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Karolina Kuszyk (autorka książki "Poniemieckie")

Data emisji: 5.01.2019

Godzina emisji: 16.09

kd

Czytaj także

Dorota Kania: fortuny tworzyły się i przechodziły z okresu PRL do III RP

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2019 13:33
Jakie są korzenie biznesu III RP? Czy przedsiębiorcy zajmujący czołowe pozycje w rankingach budowali swój biznes na zdrowych podstawach czy wykorzystywali kontakty ze służbami specjalnymi? Na początku czerwca swoją premierą miała książka "Resortowe dzieci: Biznes", której współautorka Dorota Kania była gościem w audycji "Pora na kulturę".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polecamy książki. Shaun Bythell - "Pamiętnik księgarza"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 14:45
Shaun Bythell jest antykwariuszem i księgarzem nie tylko z wykształcenia ale i z zamiłowania. Prowadzi jeden z największych antykwariatów w Szkocji. Jego książka ukazała się już w 23 europejskich krajach.
rozwiń zwiń