"Stewardesy. Cała prawda o lataniu" - życie stewardes w książce

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2021 17:40
- Wszyscy sobie wyobrażają, że ten zawód to podróże, poznawanie pięknych krajów, wylegiwanie się na plaży - mówi Krzysztof Pyzia, autor książki. - Poza tym piękne widoki, czas spędzany w powietrzu, poznawanie nowej kultury. To sprawia, że wiele małych dziewczynek i dorosłych kobiet marzy o tym zawodzie. Jednak czas obalić pewne mity.   
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Krasula
pociąg lokomotywa_1200.jpg
Pasja nie idzie na wakacje. O życiu między stacjami

Niemal każda mała dziewczynka marzy o tym zawodzie. Obok modelki, zawód stewardesy jest jedną z najbardziej pożądanych profesji. Jest to też praca w szczególnych warunkach, a stewardesy oprócz tego, że dbają o pasażerów, są oczami i uszami pilotów. 

To, co czyni zawód stewardesy prestiżowym, to fakt, że trzeba spełnić szereg wymogów i przejść ostrą selekcję. - Wymagania są naprawdę wysokie, nie tylko dotyczące naszego intelektu i wiedzy, ale również kondycji, naszego zdrowia i naszego ciała - opowiada gość audycji. - Kandydatka musi mieć odpowiedni wzrost i doskonałe zdrowie.
Trzeba pamiętać, że stewardesy spędzają czas w miejscu, które nie jest miejscem naturalnym dla człowieka, gdzie panują inne warunki niż te na ziemi.


Posłuchaj
18:31 Czwórka/ Faktofonia - "Stewardesy. Cała prawda o lataniu" 10.01.2021.mp3 "Stewardesy. Cała prawda o lataniu" (Faktofonia/Czwórka)

- Bardzo często pokutuje mit, który moją książką chciałbym obalić, o tym, że stewardesa jest kelnerką w powietrzu - mówi autor książki. - To jest bardzo opinia krzywdząca dla pań wykonujących ten zawód, bo żadna kelnerka nie musi być codziennie psychologiem, kelnerką do dzieci, a i w sytuacjach ekstremalnych również pielęgniarką, czy też lekarzem.

Takie osoby muszą też być bardzo silne psychicznie i elastyczne ponieważ mamy do czynienia z trudnym, dość niebezpiecznym zawodem, którego istotnym elementem jest kontakt z ludźmi o różnym usposobieniu. Zawód stewardesy, to też nieprzewidywalność i często samotność.

- Te osoby przez wiele dni są poza domem, ze swoją załogą. To też jest źródłem dodatkowego stresu - tłumaczy gość audycji. - Dla tego i wcześniej wymienionych powodów, kandydatki na stewardesy są poddawane testom, które mają wykazać jak radzą sobie ze stresem. 


Czworka snowboard popr.jpg
Zabawa, sport i dużo dobrej muzyki - spędź z nami ferie 2021!

 

Posłuchaj także:


Każdy kto kiedyś podróżował, wie że pasażerowie samolotów potrafią zachowywać się w nieprzewidywalny sposób. - Jedna z bohaterek mi mówiła, że bardzo ważne jest, żeby w takiej sytuacji zachować zimną krew, żeby się nie stresować - opowiada rozmówca Agaty Nowotnik. - Bo to tylko wzbudza pokłady paniki, która jest niepotrzebna i która szkodzi w takich sytuacjach. Stewardesy muszą mieć stalowe nerwy.

Pasażerowie są różni, jednak problem z Polakami pojawia się, gdy pojawi się alkohol. Wtedy pasażerowie są śmielsi i dochodzi do różnych sytuacji, nieprzyjemnych, ale również zabawnych, takich choćby jak oświadczyny. - Mimo wszystko nie spotkałem stewardesy, która by nie kochała swojego zawodu - konstatuje autor książki. 

W audycji również dowiemy się jak to jest być stewardesą VIP.

***

Tytuł audycji: "Faktofonia"

Prowadzi: Agata Nowotnik

Goście: Krzysztof Pyzia (autor książki "Stewardesy. Cała prawda o lataniu"), Dorota (stewardesa VIP)

Data emisji: 10.01.2021

Godzina emisji: 16.08

aw


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stewardessy w PRL. Bardzo zmęczone księżniczki

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2016 13:15
Kiedy przeciętny obywatel nie mógł zdobyć paszportu, one latały po całym świecie. - Miały też możliwość zakupu pięknych ubrań i... podpasek, których wtedy w Polsce nie było - mówi Anna Sulińska, autorka książki "Wniebowzięte. O stewardessach w PRL-u".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joanna Bator powraca z "Gorzko, gorzko". "To książka nie tylko dla kobiet"

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 13:37
Właśnie ukazała się książka "Gorzko, gorzko", czyli powieść Joanny Bator, laureatki Nagrody Nike, jednej z najpopularniejszych polskich pisarek. - To historia trochę emancypacyjna, losy kobiet, które bardzo chcą się wyzwolić ze swojej trudnej historii i odnaleźć szczęście, ale to nie jest łatwe - mówiła pisarka. 
rozwiń zwiń