Wystarczająco grecka Grecja?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 15:33
16 czerwca premierę będzie miała książka Dionisiosa Sturisa "Zachód słońca na Santorini. Ciemniejsza strona Grecji". To kontynuacją tomu "Grecja. Gorzkie Pomarańcze".
Grecka wyspa Santorini co roku przyciąga rzeszę turystów
Grecka wyspa Santorini co roku przyciąga rzeszę turystówFoto: Pixabay.com
Grecja Santorini 1200.jpg
Niebieski i biały. To musi być Grecja

Nagradzany autor domyka reporterski dyptyk o współczesnej Grecji. Opowiada intymną, bolesną, a zarazem uniwersalną historię o dojrzewaniu i konstruowaniu własnej tożsamości, i o tym, co znaczy być Grekiem, być Polakiem, lub w ogóle – mieć pochodzenie.

Sturis wraca do Grecji bogatszy w doświadczenia z kilku lat dokumentowania jej losów i tworzy opowieść dojrzałą, głęboką, porywającą w swojej odwadze i szczerości.

Zobacz także:


W książce nie brakuje pytania "Apo pu ise? Skąd jesteś?", które w ostatnich latach nabiera nowego, trudnego znaczenia. To niewinne pytanie – o geografię, rodzinną wioskę, o ojca – w ostatnich latach zyskało dodatkowe, mroczne oblicze: stało się okrzykiem bojowym faszystów. Słyszą to ofiary ksenofobicznej przemocy – imigranci i uchodźcy, ale też niewystarczająco "greccy" Grecy, jak raper Pawlos Fisas, zabity przez nacjonalistów w 2013 roku. 

***

Na audycję "Faktofonia" zapraszamy w niedzielę (13.06) po godz. 16.05. Program poprowadzi Agata Nowotnik.

mat.pras./pj

Czytaj także

Gorzka opowieść o współczesnej Grecji w reportażu Dionisiosa Sturisa

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2019 08:41
Reportaż "Grecja. Gorzkie pomarańcze" Dionisiosa Sturisa to gorzkawy przewodnik po Grecji. Autor zadaje pytania o kryzys w kraju swych przodków, ale też o własną, rodzinną historię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Latanie uzależnia. "W pandemii patrzyliśmy w niebo"

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 11:50
Chociaż młodym stewardom i stewardessom wydaje się, że to praca na chwilę, tylko przygoda i możliwość zwiedzenia całego świata, okazuje się, że zostają w niej na długo. Problem pojawia się, kiedy nie mogą latać.
rozwiń zwiń