Debata w Czwórce. "Young adult - literackie disco-polo czy klucz do czytelniczych serc?" [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2024 10:52
23 kwietnia, w Światowy Dzień Książki, Czwórka zaprosiła na debatę: "Young Adult - literackie disco polo czy klucz do czytelniczych serc?". Udział wzięli w niej najbardziej znane autorki tego gatunku, m. in.: Weronika Marczak, Katarzyna Barlińska, Marta Łabęcka, Monika Marszałek, Natalia Fromuth, Monika Rutka, a także psycholożki, pedagodzy, kulturoznawcy i booktokerki. Spotkanie prowadzili Justyna Dżbik-Kluge i Jakub Jamrozek. 
Debata Czwórki na temat literatury Young Adult
Debata Czwórki na temat literatury Young AdultFoto: Polskie Radio

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki. Celem organizowanego od 1995 roku, przez UNESCO święta jest promocja czytelnictwa, edytorstwa i ochrona własności intelektualnej.

Ten dzień to doskonała okazja, żeby porozmawiać o czytelnictwie oraz bijącej rekordy popularności literaturze young adult. Niedawne badania czytelnictwa przedstawione przez Bibliotekę Narodową są optymistyczne - wykazały wzrost czytelnictwa o 9 procent. Według statystyk, to wynik najlepszy od dekady, a szał na "młodzieżówki" jest ważną składową tego wzrostu.

Posłuchaj
102:31 CZWÓRKA Debata - 23.04.2024.mp3 Debata w Czwórce: "Young Adult - literackie disco polo czy klucz do czytelniczych serc?" (Czwórka)

- Jeden z najgorętszych tematów ostatnich lat, to boom na literaturę young adult. I to ona będzie bohaterką pierwszej od lat debaty w studiu Czwórki. Naszym założeniem nie jest zestawianie dwóch stron, polaryzowanie, napuszczanie jednych na drugich… Zapraszamy do debaty życzliwej, uśmiechniętej, ale i odważnie stawiającej pytania o jakość powieści młodzieżowych oraz ich wpływ na czytelniczki i czytelników - mówiła przed spotkaniem dyrektorka - redaktorka naczelna radiowej Czwórki, Justyna Dżbik-Kluge.

Gośćmi debaty radiowej Czwórki były autorki najpoczytniejszych serii YA, wśród nich: Katarzyna Barlińska (Pizgacz), Monika Rutka, Monika Marszałek (Fortunate Em), Natalia Fromuth, Marta Łąbęcka, Weronika Marczak oraz autor Łukasz Damaziar.

Udział w niej wzięli także: pedagodzy, psycholożki, kulturoznawcy i booktokerki: Nela Mańkowska - Culturomaniaczka, wyróżniona za swoją aktywność w sieci tytułem Człowiek Książki 2023 roku, Agata Gładysz - @agatandbooks, tiktokerka tworząca książkowe treści dla setek tysięcy fanek na booktoku. Kamila Drężęk - psycholog, psychoterapeutka, Magdalena Pioruńska - nauczycielka kreatywnego pisania i pisarka, wykładowczyni literatury i nauczycielka języka angielskiego, dr Małgorzata Bulaszewska - kulturoznawczyni USWPS, dr Zofia Zasacka - badaczka czytelnictwa z Biblioteki Narodowej i Natalia Szostak - dziennikarka, recenzentka literacka.

Sprawdź także:

Byli też studenci - ludzie z otwartymi głowami, którzy próbowali przyjrzeć się naszemu pytaniu: "Czy YA to literackie discopolo czy klucz do czytelniczych serc?". A może i jedno i drugie? A może coś zupełnie innego? Czy YA uczy empatii czy zaraża pesymizmem? Bo obok zachwytów młodych fanów, nie brakuje jednak głosów krytycznych, że to literatura niskich lotów przekazująca toksyczne treści. Co na to młodzi, pedagodzy i psychologowie? Jak swój sukces widzą młode pisarki? Tego dowiemy się we wtorkowy wieczór, podczas którego wspólnie z zaproszonymi gośćmi zastanowimy się także nad takimi zagadnieniami jak:

  • YA - czym jest, a czym nie jest? 
  • Czy YA ma płeć?... 
  • Kto kupuje tę literaturę?
  • Kim są polskie BookTokerkI?
  • Jakie znaczenie YA ma w świecie SM?


Zastanawialiśmy się, czy popularność autorek książek młodzieżowych to tylko zasługa kreacji w social mediach i odpowiedniej promocji. Sprawdziliśmy też, kto stoi za literaturą young adult, i jak wiele w książkach jest z doświadczeń samych autorów i autorek. A wszystko to w życzliwej, pełnej otwartości dyskusji.

aw/mat.pras.