Jak powstały najsłynniejsze świąteczne utwory?

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2018 14:00
"All I Want For Christmas Is You", "Let It Snow", "Last Christmas"... Słyszeliście te utwory tysiące razy, ale czy wiecie, w jakich okolicznościach powstały i dlaczego stały się tak popularne?
Audio
  • Historia świątecznych przebojów. Jak powstały? (Stacja kultura/Czwórka)
Święty Mikołaj i muzyka, zdjęcie ilustracyjne
Święty Mikołaj i muzyka, zdjęcie ilustracyjneFoto: Kiselev Andrey Valerevich/Shutterstock

- Gdyby nie one, święta nie miałby swojej magicznej aury. Choć kojarzą się z kominkiem i niskimi temperaturami, niektóre z nich powstawały... na plaży. Jakie historie kryją się za świątecznymi przebojami?

- Mariah Carey wcale nie była zainteresowana wykonaniem swojego, dziś najbardziej rozpoznawalnego utworu "All I Want For Christmas" - mówił reżyser teledysków Konrad Aksinowicz.

- Obawiała się, że popularność świątecznej piosenki na zawsze zmieni jej wizerunek, którego korzenie sięgają do kultury rapu i R&B i soul. Stało się zupełnie inaczej.

- Z kolei "Let it snow" to utwór, który powstał w Los Angeles w najgorętszy dzień w roku. Co ciekawe, tekst jednej z najpopularniejszych świątecznych piosenek w żadnym miejscu nie nawiązuje do Bożego Narodzenia - opowiadał.

Które świąteczne utwory zostały oskarżone o plagiat? Które z nich mogły w ogóle nie powstać? Która z nich była tzw. protest songiem? Sprawdziliśmy także, kiedy zaczynamy słuchać świątecznych utworów i które z nich słuchane są najczęściej. Więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: 

Data emisji: 24.12.2018

Godzina emisji: 10.45

ac

Czytaj także

Czy wierzymy w Boże Narodzenie? "Duchowość nie przegrywa z choinką"

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 15:38
Zakupy, prezenty, dekorowanie domu, pieczenie ciast, szykowanie świątecznych potraw, coraz większe sumy zostawiane w supermarketach - w tym przedświątecznym szaleństwie łatwo zgubić prawdziwy sens Bożego Narodzenia. I zapomnieć o tym, co jest istotą świąt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święta w Czwórce - muzycznie i nastrojowo!

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 15:23
Zapraszamy do spędzenia okresu świątecznego z Czwórką. Będą audycje specjalne, a w nich mnóstwo ciekawych gości i tematów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pakowanie prezentów. Robisz to dobrze?

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2018 10:26
- Podstawą takich domowych opakowań może być zwykły szary papier, bo najważniejsze są elementy ozdobne, takie jak cekiny, złote guziki, tasiemki, gałązki na druciku, pierniki czy brokat - przekonuje gość Czwórki, Ewa Oborska. 
rozwiń zwiń