Mateusz Czekierda: nie gotuję dań przypadkowych

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2019 11:49
- Każdy talerz, który podaję w restauracji niesie inną historię - mówi Mateusz Czekierda, szef kuchni. - To historie oparte na faktach, czy to tych z tradycyjnej kuchni śląskiej czy warszawskiej - podkreśla. 
Audio
  • Mateusz Czekierda opowiada o kuchni śląskiej i swoim, autorskim podejściu do niej (Nie na-żarty/Czwórka)
Mateusz Czekierda
Mateusz CzekierdaFoto: Mateusz Kulik/Czwórka

Postanowiłem pokazać tę kuchnię śląską z iście paryskim podejściem do gotowania Mateusz Czekierda

- Rodzima kuchnia śląska jest przede wszystkim oparta na ubogich produktach, dziś łatwo dostępnych, tanich produktach i bardzo sycących - opowiada gość Mateusza Kulika. - Takim daniem jest np. żur, choć jest to już zupa wyższej sfery, a podstawową śląską zupą górnika jest wodzionka, czyli rosół z czerstwym chlebem i czosnkiem - dodaje. 

Okazuje się, że żur ma też swoich kilka odsłon. Inaczej gotuje się go na Wielkanoc, inaczej w okresie zimowym. Nie mówi się też o nim "żurek". - Żur to zupa na bazie zakwasu z mąki żytniej, nie pszennej - podkreśla gość Czwórki. - Możemy go zrobić z boczkiem, wurstem, ziemniakami czy grzybami. Żurem z tymi składnikami jest np. żur żeniaty, do którego wykonania potrzebne są nam: ziemniaki, grzyby, boczek, kiełbasa, cebula, czosnek. Podstawa to jednak dobry zakwas, najlepiej zrobiony w domu, trzy tygodnie wcześniej. 

Zdaniem Mateusza Czekierdy dziś kuchnia śląska może być nieodzownym elementem wystawnej kolacji. Podkreśla, że tylko Paryż, Mediolan i Katowice mają wyjątkowe podejście do jedzenia. Jak wygląda niedzielny obiad na Śląsku? Z czym Mateusz Czekierda eksperymentuje, a którego przepisu nigdy nie zmienia? Jakich wynalazków techniki używa w swojej kuchni? O tym m.in. w nagraniu rozmowy. 

Przepis na żur żeniaty

Składniki:
>dobry zakwas, najlepiej własnej roboty: litr wody, kilo mąki, czosnek, majeranek, sól pieprz. Powinien fermentować 3 tygodnie i jest gotowy. Jeśli nie macie czasu go zrobić to kupcie najlepszy jaki znajdziecie.
>Cebula
>Czosnek
>Boczek
>Kiełbasa
>Majeranek
>Grzyby suszone
>Ziemniaki

Przesmażamy pokrojoną w kostkę cebulę, czosnek, boczek, kiełbasę. Dodajemy majeranek i wodę, zagotowujemy. Kolejny składnik to grubo pokrojone ziemniaki, wcześniej namoczone grzyby razem z wodą, w której się moczyły i zakwas. Żur powinien gotować się 4 godziny, a najlepszy jest na drugi dzień.

***

Tytuł audycji: Nie na-żarty

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Mateusz Czekierda (szef kuchni)

Data emisji: 19.10.2019  

Godzina emisji: 17.16

pj/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Caryca, królowa polskiej kuchni - Lucyna Ćwierczakiewiczowa

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2018 09:30
W XIX wieku zrewolucjonizowała podejście Polaków do gotowania. Zaproponowała obiadowe propozycje na każdy dzień roku. Czy z przepisów Ćwierczakiewiczowej możemy korzystać i dziś?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co jadał Jan III Sobieski? Co słała mu Marysieńka?

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2019 14:48
- Jan III Sobieski był wielkim smakoszem - mówi Adrian Ordakowski, edukator kulinarny z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. - Teraz badamy jego korespondencję z Marysieńką, w których jest niewiele kulinarnych fragmentów, ale są to bardzo smakowite kąski - dodaje. 
rozwiń zwiń