RePETujemy. Mity o plastiku szkodzą planecie

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2021 11:39
Mówi się, że jeśli do recyklingu nie podejdziemy poważniej, to za 30 lat w oceanach plastiku będzie więcej niż ryb. Kluczem jednak nie jest całkowita rezygnacja z tworzyw sztucznych, a zamknięcie ich w obiegu gospodarki cyrkularnej, jak przekonują organizatorzy kampanii rePETujemy. 
zdjecie ilustracyjne
zdjecie ilustracyjne Foto: pixabay
ekologia ziemia 1200.jpg
Ekoplaner. Dobre nawyki na nowy rok

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat plastik zrobił ogromną karierę. Jest tani w produkcji, lekki i niemal niezniszczalny. Co roku przybywają ogromne ilości produktów z tworzyw sztucznych, przybywa też plastikowych śmieci. Kampania #rePETujmy powstała, aby zapewnić przyszłym pokoleniom możliwość życia w zdrowym środowisku poprzez kształtowanie proekologicznych postaw, mających skutkować podejmowaniem odpowiedzialnych decyzji dotyczących gospodarowania odpadami. 


Posłuchaj
22:48 czwórka ratujemy świat 05.02.2021.mp3 O kampanii edukacyjnej "rePETujemy" opowiada Anna Urbańska, koordynatorka (Ratujemy świat/Czwórka)

 

- Szacuje się, że taka butelka PET rozkłada się około 450 lat nawet - na dziś nie wiemy tego dokładnie mówi Anna Urbańska, koordynatorka kampanii. - Takich opakowań do środowiska na pewno trafia zbyt dużo, obok nich śmiecie szklane, papierowe, opakowania po przekąskach. One powinny zostać zebrane i selektywnie posegregowane - dodaje. 

Polak zużywa średnio 160 kg opakowań rocznie. Corocznie do oceanów trafia 8 milionów ton plastiku. W naszym kraju produkuje się około 6 milionów ton opakowań sztucznych rocznie. 

W tej chwili mówi się, że w Polsce do recyklingu trafia niewiele ponad 4 procent opakowań Anna Urbańska


Co na to Unia?

- W Polsce, selektywna zbiórka opakowań, w porównaniu z innymi krajami europejskimi, jest tematem świeżym - mówi gość Czwórki. - Jako członek Unii Europejskiej musimy mieć na uwadze, że UE nakłada na nas konkretne cele w tej dziedzinie. Do 2025 roku musimy przetwarzać 77 procent plastiku, a w 2029 - 90 procent - dodaje. 

Do 2020 roku byliśmy zobligowani osiągnąć 50 procentowy poziom recyklingu opakowań, niestety nie udało się. Akcja rePETujemy skierowana jest do całego społeczeństwa, bo to indywidualne decyzje i działania każdego z nas mogą pomóc. 


W kampanii rePETujemy chcemy wszystkich namawiać, żeby wspólnie zrobili więcej, jeśli chodzi o selektywną zbiórkę odpadów, by te nie trafiły do środowiska Anna Urbańska


Producenci już działają

Niewiele osób wie, że branża producencka już od wielu lat działa na rzecz recyklingu - od 1991 roku waga opakowań zmalała o 25 procent, wielu z nich używa recyklatu do produkcji opakowań, na opakowaniach informują konsumentów o swoich działaniach. Anna Urbańska zauważa, że producenci pracują też nad wprowadzeniem opakowań wielorazowych, refillowancy (czyli przeznaczonych do ponownego napełnienia). 


shutterstock_butelki plastik pet 1200.jpg
Polski Pakt Plastikowy - dla plastiku, ale wielorazowego

Sprawdź także:

Tworzywa sztuczne są w rzeczywistości dużo lepsze niż ich reputacja 💭 To zrównoważony materiał opakowaniowy. Dlaczego?...

Opublikowany przez Repetujemy Poniedziałek, 1 lutego 2021

Świat mitów

Błędne informacje na temat tworzyw sztucznych rozpowszechniane są od lat, a prawda jest taka, że zostały one wynalezione, by chronić nasze zasoby naturalne i być alternatywą dla innych materiałów, podkreślają organizatorzy kampanii. 

Polacy żyją w bańce mitów o tworzywach sztucznych. Jednym z nich jest ten, że kojarzymy opakowania z tworzyw sztucznych z dużą emisją dwutlenku węgla. A to nieprawda Anna Urbańska- Badania LCA pokazują, że opakowania z tworzyw sztucznych w wielu segmentach są najlepszą alternatywą - wyjaśnia gość Kasi Dydo. - Wypadają dużo lepiej pod względem zużycia wody, emisji gazów, zużycie energii, lądu, produkcji smogu letniego niż jednorazowa butelka szklana - dodaje.

Gospodarka cyrkularna 

Zdaniem organizatorów kampanii rePETujemy kluczem do ekologii nie jest rezygnacja z plastiku, a zamknięcie ich w obiegu zamkniętym. Producenci opracowują już system zwrotnych opakowań z tworzyw sztucznych, co wymaga licznych projektów, odpowiedniej infrastruktury, a także stworzenia odpowiedniego łańcucha odbioru, transportu, magazynowania zwrotnych opakowań już na poziomie zwykłego osiedlowego sklepu. 

-Musimy pamiętać, żeby tych opakowań nie traktować jako śmiecia, a jako cennego surowca - mówi Anna Urbańska. - Wszystkim nam powinno zależeć, żeby odpady były odpowiednio segregowane. Na producentów nadkładane są liczne cele - ponoszą odpowiedzialność finansową i organizacyjną. Zaś dla konsumentów ciekawym rozwiązaniem, stosowanym już w niektórych krajach, jest system depozytowy - kupując napój w plastiku zostawiamy w sklepie depozyt, przy zwrocie pustej butelki- odbieramy go. Taki system bardzo zwiększa selektywną zbiórkę odpadów - zaznacza. 

🤔 Gdybyśmy zamienili tworzywa sztuczne na inne materiały to: ✅ 3,6 raza wzrosłaby waga opakowań❗ ✅ 2,2 raza wzrosłoby zużycie energii ❗ ✅ w całym cyklu życia produktu 2,7 raza wzrosłaby emisja CO2❗

Opublikowany przez Repetujemy Poniedziałek, 18 stycznia 2021

***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Anna Urbańska (Koordynatorka akcji Repetujemy"

Data emisji: 05.02.2021

Godzina emisji: 15.16

pj

Czytaj także

"Świat Niegotowy". Kojące ogródki działkowe

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 16:18
- Film powstał po to, żeby podczas pandemii, gdy większość rzeczy jest pozamykanych, przybliżyć i pokazać ogródki działkowe - mówi Oliwia Thomas, artystka zajmująca się sztuką środowiskową. - Stworzyć spacer wirtualny, który da widzowi możliwość przeniesienia się do tego wspaniałego świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekokalendarz. Jak zostać "ekologicznym mieszczuchem"?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 20:03
Ekokalendarz to projekt zachęcający do tego, by być "ekologicznym mieszczuchem". Celem projektu jest uświadomienie odbiorcom, że życie w mieście może oferować "funkcjonowanie w środowisku wysokiej jakości".
rozwiń zwiń