Smog jak pyłki brzozy. Alergia, której nie da się "odczulić"

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2021 16:50
Smog nie tylko podrażnia oczy i wywołuje dolegliwości układu oddechowego, ale sam w sobie może być przyczyną alergii tak jak naturalne alergeny - twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Helen Sushitskaya/Shutterstock.com

Zobacz
człowiek przyroda drzewa las ekologia 1200.jpg
Kolor wskaże, jaka jest jakość powietrza

Smog drapie w gardle

Krakowscy badacze z Collegium Medicum zajęli się tematem, ponieważ lekarze nie byli w stanie wskazać przyczyn niektórych dolegliwości, na które skarżyli się pacjenci. - Stąd pojawiła się koncepcja, że być może czynnikiem tłumaczącym objawy takie jak kaszel czy drapanie w gardle, jest ekspozycja na zanieczyszczone powietrze, a konkretnie na pył zawieszony - tłumaczy dr Marcel Mazur. 

Posłuchaj
04:27 CZWORKA Ratujemy swiat - smog 26.02.2021.mp3 Alergia na smog. Co odkryli badacze z Uniwersytetu Jagiellońskiego? (Ratujemy świat/Czwórka)

Do tej pory w tzw. "teście aktywacji bazofilów" wykorzystywaliśmy alergeny i leki. Nowym pomysłem była ekspozycja na pył zawieszony dr Marcel Mazur

PM2,5 aktywuje bazofile

Badaniu poddano próbki krwi pacjentów i sprawdzano wrażliwość niektórych komórek układu odpornościowego na działanie pyłu PM2,5. - Okazało się, że tak jak komórki te mogą być aktywowane przez znane alergeny, tak również pył zawieszony może aktywować bazofile, jak pyłek brzozy czy trawy - wyjaśnia alergolog. - Udowodniliśmy, że osoby, które nie mają żadnej alergii wziewnej, reagują tak, jakby były eksponowane na tradycyjny alergen.

Posłuchaj także:

Sprawdź
Morrowind Shutterstock second hand vintage 1200.jpg
Drugie życie rzeczy. Czy to koniec karnawału konsumpcji?

Alergia, której nie da się "odczulić"

Pacjenci uczestniczący w pilotażowym badaniu nie byli alergikami, a mimo to skarżyli się na różne choroby dróg oddechowych. - Katar, kichanie, zatkany nos, kaszel, duszności i drapanie w gardle charakterystyczne dla alergicznego nieżytu nosa czy astmy oskrzelowej naprowadziły nas na to, że wyzwalaczem tych dolegliwości może być smog - wyjaśnia rozmówca Ady Janiszewskiej. - Niestety tej alergii nie będzie można "odczulić" w tradycyjny sposób, bo trudno sobie wyobrazić, żeby metodą iniekcji podskórnej podawać komuś pył zawieszony. 

***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 26.02.2021

Godzina emisji: 15.45

kul

Czytaj także

Nowinki technologiczne, które pomogą dbać o planetę

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 21:25
Nowoczesne projektowanie nie skupia się już wyłącznie na użyteczności i wyglądzie produktu. Coraz więcej producentów i designerów chce oddawać do użytku produkty przyjazne nie tylko ludziom, ale także środowisku. Wybraliśmy dla was najciekawsze projekty. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mięso z bioreaktora. "Bez cierpienia zwierząt, z dodatkiem roślin"

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 18:50
Amerykański start-up Eat Just, który promuje roślinne alternatywy dla zwierzęcego białka otrzymał zgodę Agencji ds. Żywności w Singapurze na sprzedaż swoich produktów na tamtejszym rynku. Dzięki temu już wkrótce w singapurskich restauracjach będzie można zjeść mięso z kurczaka, które nie pochodzi z uboju zwierząt.
rozwiń zwiń