Selfie z dzikimi zwierzętami? Już nie zrobisz

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2021 09:48
Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) wezwała naukowców, studentów, ekologów i opiekunów do zaprzestania publikowania zdjęć, które przedstawiają ich w bliskim kontakcie z dzikimi zwierzętami. Celem jest zarówno ochrona dzikich gatunków, jak i amatorów selfie.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Personal Belongings

shutterstock_1635615292 orka 1200.jpg
Orki - wyspecjalizowani zabójcy, niegroźni dla ludzi

Wiele osób podczas egzotycznych wycieczek, kiedy tylko miały okazję robiły sobie selfi z dzikimi zwierzętami. W końcu goryla nie widuje się na co dzień. Taka niewinna rzecz, okazuje się, że wcale niewinna nie jest. Dlatego teraz nikt nie zrobi sobie zdjęcia z dzikim gatunkiem.


Posłuchaj
04:07 Czwórka/Ratujemy Świat - selfi z dzikimi zwierzętami 20.02.2021.mp3 Joanna Szubierajska mówi o wprowadzonym zakazie robienia selfi z dzikimi zwierzętami (Ratujemy Świat/Czwórka)

- Chodzi o to, żeby nie zniekształcać obrazu zwierząt dzikich, zwłaszcza naczelnych. Robienie zdjęć z egzotycznymi zwierzętami może sprawiać wrażenie, że te zwierzęta są udomowione, a kontakt z nimi jest bezpieczny - mówi Joanna Szubierajska z portalu ekologia.pl. - Tak naprawdę są to dzikie zwierzęta, które mogą również przenosić choroby i wirusy. Jednak najważniejszym przesłaniem tych wytycznych jest to, że zaczyna funkcjonować zaburzony obraz dzikich zwierząt. Zamiast trzymać dystans, obserwować je z bezpiecznej odległości, coraz częściej podchodzimy do nich, uważając, że ten kontakt jest bezpieczny. Zaczynamy traktować te zwierzęta jak domowego kota lub psa i rodzi się również przekonanie, że bez problemu możemy je dotknąć, pogłaskać, a nawet zabrać do domu.


shutterstock suhak 1200.jpg
Suhak - antylopa z trąbą. Czy uda się ocalić ginący gatunek?

Czytaj także:

Od lat ekolodzy prowadzą kampanię przeciwko filmom, reklamom i postom publikowanym w mediach społecznościowych, które przedstawiają naczelne jako atrakcyjne zwierzęta domowe. - Organizacja im. Jane Goodall zaprzestała publikacji słynnej prymatolog właśnie z naczelnymi. Takie akcje prowadzone są od lat, jednak Unia Ochrony Przyrody doszła do wniosku, że nadszedł czas, żeby wprowadzić wytyczne - wyjaśnia specjalistka. - To nie jest prawo, jednak zasady i sugestie, żeby zaprzestać robienia sobie selfi z dzikimi zwierzętami.

Czytaj także:

Na Kostaryce zakazano robienia selfie z dzikimi zwierzętami w celu ochrony leniwców, które były nielegalnie wykorzystywane jako rekwizyty dla turystów. - Jeżeli chodzi kłusowników, oni polują też na dzikie zwierzęta, żeby potem sprzedawać je na czarnym rynku. Dlatego, że ludzie myślą, że zwierzęta są miłe i można je bezpiecznie trzymać w domu, kupują je, żeby traktować jak zwierzę domowe - tłumaczy Joanna Szubierajska.

Wytyczne Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody zostały wprowadzone po to, żeby chronić zarówno dzikie zwierzęta jak i nas ludzi. - Pamiętać trzeba, że są to dzikie zwierzęta, a kontakty z nimi mogą się zakończyć urazem, albo poważniejszym problemem, dlatego jeżeli chcemy mieć już naprawdę zdjęcie dzikiego zwierzęcia zróbmy je z odpowiedniego dystansu, selfie zostawmy sobie na inną okazję - radzi.

***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 19.02.2021

Godzina emisji: 15.19

aw

Czytaj także

Mroczni łowcy i totemy kobiet. Co wiemy o sowach?

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2020 13:37
Sowy to ptaki sprzeczności. Z jednej strony - symbol wiedzy, a drugiej - ptak przeklęty. – Z sowami łączy ludzi ogromna wspólna historia. Mimo, sowy są nocnymi, mrocznymi drapieżnikami, potrafią też być bardzo czułe, lojalne, mocno się przywiązują. Potrafią bardzo zaprzyjaźnić się z człowiekiem - mówił Jacek Karczewski ze Stowarzyszenia Ptaki Polskie, autor książki "Noc sów". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zwiedzaj z domu. Wirtualne spacery śladem UNESCO

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 11:45
- Jeszcze rok temu wydawało nam się, że wiele podróży przed nami, ale pandemia spowodowała, że jesteśmy w domu. Stąd pomysł, żeby zorganizować cykl mówiący o miejscach wyróżnionych przez UNESCO. Online odwiedzimy zakątki zarówno w Polsce, jak i w Europie - mówi dr Olaf Kwapis z Muzeum Warszawy.
rozwiń zwiń