Zielony Rekord Polski 2021. "Tlen to życie"

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2021 09:30
528 osób posadziło 27 612 drzew w 191 miastach w ramach akcji #ZielonyRekord2021. Kolejna okazja, żeby wesprzeć projekt i pobić nowy rekord - już 30 kwietnia. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Luma creative

Rośliny na zdrowie


Zobacz
smog free 1200.jpg
Smog jak pyłki brzozy. Alergia, której nie da się "odczulić"

- To dzień, podczas którego staramy się pobić rekord w liczbie osób, które nasadzą dowolną roślinę. Uwzględniamy zarówno liczbę osób zaangażowanych w zazielenianie, jak i liczbę roślin, które tego dnia zostaną posadzone - tłumaczy Krystian Ławreniuk z portalu Dotlenieni.org. - Rośliny sprzyjają utrzymaniu bioróżnorodności środowiska i przyczyniają się do poprawy jakości powietrza.

Posłuchaj
11:32 CZWÓRKA Ratujemy Swiat - drzewa 19.03.2021.mp3 Zielony Rekord Polski - dołącz do akcji i zadbaj o lepsze powietrze (Ratujemy świat/Czwórka) 

W Warszawie na 1000 mieszkańców przypada 661 aut. To jest trzy razy tyle, co w Nowym Jorku Krystian Ławreniuk 

Oddychamy smogiem i spalinami

Zanieczyszczone powietrze odpowiada rocznie za ponad 4 miliony przedwczesnych zgonów na całym świecie. W Polsce jest to ponad 6 tysięcy osób. Dlatego ten temat już od kilku lat jest jedną z najważniejszych kwestii poruszanych przez ekologów oraz przez lekarzy. - Tlen to życie, tymczasem w naszym kraju oddychamy głównie spalinami, które są emitowane przez samochody oraz różnymi zanieczyszczeniami, które dostają się do atmosfery z kominów - tłumaczy rozmówca Kasi Dydo. - W miastach takich jak Berlin czy Amsterdam władze już dawno wprowadziły regulacje mające na celu radykalne ograniczenie ruchu samochodowego. U nas takich przepisów właściwie nie ma i nie też czasu, żeby na nie czekać, dlatego wszystko pozostaje w naszych rękach. 

Sprawdź także:


Sadzisz drzewa, lepiej oddychasz

Międzynarodowe instytucje, które wspierają inicjatywy zmierzających do ograniczenia wpływu na zmiany klimatyczne, apelują, żeby sadzić drzewa, szczególnie te liściaste, które działają jak naturalne filtry: usuwają cząstki stałe i dwutlenek węgla (CO2) z atmosfery, a wraz z nimi absorbują pyły zawieszone PM10. - Za każdą osobę, która 30 kwietnia posadzi roślinę i opublikuje w mediach społecznościowych zdjęcie przed i po z hasztagiem #ZielonyRekord2021, posadzimy jedno drzewo - deklaruje gość programu. Do wzięcia udziału w akcji zachęcają też ambasadorowie - wśród nich m.in. Włodzimierz 'Paprodziad' Dembowski z Łąki Łan, Bartek Królik, Patrick The Pan, Robert Cichy. L.U.C i Sarsa i Viki Gabor.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Dotlenieni.org (@dotlenieni)


***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Krystian Ławreniuk (Dotlenieni.org)

Data emisji: 19.03.2021

Godzina emisji: 15.15

kul


Czytaj także

Matka Ziemia choruje. "To jest dziś nasz największy problem"

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 17:00
- Mimo pandemii koronawirusa nadal uważam, że to katastrofa ekologiczna jest dziś naszym największym zagrożeniem - przekonuje Andrzej Graul, autor e-booka "Schorowana Matka Ziemia". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekokalendarz. Jak zostać "ekologicznym mieszczuchem"?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 20:03
Ekokalendarz to projekt zachęcający do tego, by być "ekologicznym mieszczuchem". Celem projektu jest uświadomienie odbiorcom, że życie w mieście może oferować "funkcjonowanie w środowisku wysokiej jakości".
rozwiń zwiń